Always Connected PC, czyli nowa kategoria ARM z pełnym Windows 10

Always Connected PC, czyli nowa kategoria ARM z pełnym Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/31/2017, 12:54 PM

Liczba odsłon: 4056

W grudniu zeszłego roku Microsoft wraz z Qualcomm ogłosili partnerstwo, którego celem ma być utworzenie nowej generacji "komórkowych PC" opartych na architekturze ARM i działających pod kontrolą pełnej wersji Windows 10. Urządzenia te jako pierwsze w historii ARM będą mogły uruchamiać klasyczne aplikacje x86 Win32. Dziś, na wspólnym wystąpieniu na targach Computex 2017 firmy ogłosiły plany "nowej kategorii zawsze połączonych PC" (Always Connected PCs).

Pierwszymi producentami, którzy zdefiniują nową kategorię, będą ASUS, HP i Lenovo. Ich urządzenia, napędzane przez Qualcomm Snapdragon 835, będą charakteryzować się - jak mówi Microsoft - stałą łącznością LTE i świetną żywotnością baterii. Pomimo używanej przez Qualcomm terminologii ("Mobile PC") i faktu, iż Snapdragon 835 jest już używany w produkcji smartfonów, takich jak Samsung Galaxy S8 i HTC U 11, nowa kategoria Always Connected PC, na której firmy skupiają się dzisiaj, dotyczy raczej 2-w-1 i notebooków, niż słuchawek. Owe "smukłe, cienkie i pozbawione wiatraków PC-ty" nie będą konkurować z high-endowymi laptopami i flagowymi desktopami, bowiem jest to całkiem odrębna kategoria. "Zawsze połączone" komputery mają charakteryzować się efektywnością i mobilnością, zapewniając połączenie z siecią zawsze, gdy potrzebuje tego użytkownik.

Kompaktowe rozmiary chipsetu 835 pozwolą producentom tworzyć jeszcze szczuplejsze i lżejsze urządzenia lub zaoszczędzone milimetry przeznaczyć na rozbudowę baterii. Qualcomm przyznaje, że klienci mogą spodziewać się blisko 50% żywotniejszej baterii w porównaniu do notebooków x86 i pięciokrotnie dłuższego czasu czuwania. W szybszym wybudzaniu urządzenia pomoże tryb Connected Standby. Natywne wsparcie dla gigabitowego LTE oferowane przez modem X16 w Snapdragonie 835 sygnalizuje, że połączenie z siecią mobilną stanie się czymś bezproblemowym. Jak twierdzi Microsoft, taką wizję w stosunku do eSIM podzielają m.in. Vodafone, AT&T, T-Mobile czy BT/EE.

"Nowa generacja użytkowników potrzebuje stałego połączenia z chmurą przez cały czas. To studenci, twórcy, freelancerzy, małe firmy i przedsiębiorstwa. Oznacza to doświadczenie udostępniania ekranów czy wykorzystanie najnowszych technologii sieciowych, jak gigabitowe LTE i eSIM. Współpracujemy z naszym ekosystemem nad wspólną wizją. Zaczyna się to od bliskiego partnerstwa w warstwie krzemowej - z Intel, Qualcomm i naszymi partnerskimi operatorami mobilnymi - by dostarczyć płynnej łączności eSIM. Partnerzy Microsoft, ASUS, HP, Huawei, Lenovo, WAIO i Xiaomi, dadzą swój wkład w tą nową kategorię zawsze połączonych PC z technologią eSIM" - dodaje Microsoft. Pierwszych zapowiedzi konkretnych urządzeń spodziewamy się w najbliższych miesiącach.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia