Alerty i informacje o subskrypcji OneDrive w Windows 11 (build 25145 w Dev Channel)

Alerty i informacje o subskrypcji OneDrive w Windows 11 (build 25145 w Dev Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/22/2022, 9:56 PM

Liczba odsłon: 2096

Windows 11 Insider Preview otrzymał dziś sporą aktualizację w kanale deweloperów. Build 25145 wprowadza do Ustawień alerty o wolnym miejscu i opcje zarządzania subskrypcją OneDrive, a także starsze rozwiązanie zarządzania hasłami (LAPS), ulepszoną obsługę sterowników monitorów Braille'a i omawianą wcześniej funkcję inspekcji prywatności. Szczegóły poniżej.

Windows 11: nowości w kompilacji 25145 w Dev Channel

Rozwiązanie obsługi sterownika Braille'a przy używaniu Narratora

Monitory brajlowskie będą teraz nadal działać podczas przełączania między Narratorem a czytnikami ekranu innych firm, ponieważ Narrator automatycznie zmieni sterowniki brajlowskie. Wymagane jest do tego usunięcie bieżącej obsługi Braille'a w Narratorze (jeśli jest już zainstalowana) i zainstalowanie jej na nowo. Więcej na ten temat Microsoft podaje w dokumentacji.

Alerty i zarządzanie subskrypcją OneDrive w Ustawieniach

W marcu z Windows 11 zostały zintegrowane opcje zarządzania subskrypcją Microsoft 365 wraz z możliwością podglądu metody płatności w Ustawieniach. Począwszy od dzisiejszej kompilacji 25145, na stronie ustawień konta znajdują się również informacje o samodzielnych subskrypcjach OneDrive (100 GB).

OneDrive

Pozwala to przeglądać cykliczne rozliczenia, metody płatności i wykorzystania miejsca na dysku w chmurze. Ponadto, jeśli zbliżymy się do limitu miejsca w OneDrive lub go przekroczymy, zostaniemy o tym poinformowani na tej samej stronie.

OneDrive

Funkcjonalność ta dopiero zaczyna być wdrażana i nie u wszystkich Insiderów pojawi się natychmiast.

Local Administrator Password Solution w Windows 11

Starsze rozwiązanie Local Administrator Password Solution ("LAPS") jest teraz natywną częścią Windows 11 i zawiera wiele nowych funkcji. Dokumentacja nie jest jeszcze dostępna, niemniej Microsoft mówi, że jeśli używaliśmy wcześniej tego produktu, to wiele jego funkcji będzie dla nas znajomych w tej nowej wersji.

Local Administrator Password Solution w Windows 11

Local Administrator Password Solution w Windows 11

Funkcjonalność jest w pełni funkcjonalna jedynie w przypadku klientów połączonych z domeną Active Directory, jednak obsługa Azure Active Directory jest obecnie ograniczona do niewielkiej grupy Insiderów. Wsparcie to będzie szerzej dostępne, o czym Microsoft będzie informował.

Pozostałe zmiany i ulepszenia

[Ogólne]

 • Każdy klient Microsoftu powinien móc używać produktów firmy ze świadomością, że jego prywatność jest chroniona i ma on dostęp do informacji oraz narzędzi potrzebnych do audytowania całego użycia jego prywatnych zasobów. Nowa funkcja historii użycia aplikacji (znana też jako audytowanie/inspekcja prywatności), która zaczęła być udostępniana Insiderom, począwszy od builda 25140, dostarcza użytkownikom 7-dniową historię użycia dostępu do zasobów lokalizacji, kamery, mikrofonu, połączeń telefonicznych, wiadomości, kontaktów, obrazów, wideo, biblioteki muzyki, zrzutów ekranu i aplikacji — poprzez aplikację Ustawienia. Informacje te znajdziemy w Ustawieniach > Prywatność i bezpieczeństwo > Uprawnienia aplikacji. Wystarczy kliknąć kategorię uprawnień, np. mikrofon, i zerknąć na "Ostatnią aktywność".

[Sugerowane akcje]

 • Sugerowane akcje, które zaczęły być udostępniane w buildzie 25115, są teraz dostępne dla wszystkich Insiderów w USA, Kanadzie i Meksyku.

[Eksplorator plików]

 • Kliknięcie środkowym przyciskiem myszy wewnątrz Eksploratora plików otworzy teraz nową kartę.

Poprawki błędów

[Ogólne]

 • Rozwiązano problem z czarnyn ekranem podczas próby wznowienia z hibernacji na Surface Pro X.
 • Rozwiązano problem z bugcheckiem "SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED" związanym z USB.
 • Rozwiązano problem z bugcheckiem "0x1CA SYNTHETIC_WATCHDOG_TIMEOUT", który mógł wystąpić sporadycznie na niektórych komputerach po pewnym czasie bezczynności. Mogło się tak zdarzyć, gdy pokrywa laptopa była zamknięta, przez co wydawało się, że laptop został ponownie uruchomiony podczas uśpienia.
 • Rozwiązano problem z InventorySvc, który zużywał nieoczekiwanie coraz więcej pamięci.

[Eksplorator plików]

 • Wiersz kart powinien teraz zostać uwzględniony w cyklu fokusa klawiatury po naciśnięciu klawisza Tab lub F6. Gdy fokus znajdzie się w wierszu kart, można poruszać się po nich za pomocą klawiszy strzałek w lewo lub w prawo.
 • Rozwiązano problem z nieprawidłową kolejnością kart podczas używania klawiszy CTRL + Tab, jeśli zmieniono wcześniej ich kolejność w oknie Eksploratora.

[Menu Start]

 • Narrator będzie teraz poprawnie odczytywać okno dialogowe, które otwiera się podczas odinstalowywania aplikacji z menu kontekstowego w menu Start.
 • Animacja po wybraniu przycisku "Więcej" w sekcji polecanych w językach pisanych od prawej do lewej (RTL) powinna teraz wyświetlać się poprawnie.

[Pasek zadań]

 • Podczas zamykania centrum powiadomień za pomocą klawiatury jego animacja zamykania będzie teraz wyświetlana poprawnie.

[Ustawienia]

 • Wpisanie liczby w polu wyszukiwania Ustawień podczas korzystania z arabskiego języka wyświetlania nie powinno już powodować wyświetlania pól.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się Ustawień po przejściu do Bluetooth i urządzeń > Drukarki i skanery w ostatnich kilku kompilacjach.
 • Rozwiązano kilka problemów z wysypywaniem się podczas otwierania sekcji Wi-Fi w Szybkich ustawieniach lub po połączeniu lub rozłączeniu z sieciami w tej sekcji.
 • Rozwiązano problem z pojawianiem się opcji Wi-Fi w Szybkich ustawieniach i w sekcji Wi-Fi w Ustawieniach dopiero po kilku sekundach.
 • Używanie dotyku do zmiany kolejności elementów w Szybkich ustawieniach w trybie edycji nie powinno już powodować nieoczekiwanego zamykania Szybkich ustawień.

[Wprowadzanie]

 • Dodano znak waluty SOM (U+20C0) do rodziny czcionek Courier New.

[Menedżer zadań]

 • Naciśnięcie klawiszy CTRL + Page Up i CTRL + Page Down, aby poruszać się po stronach w Menedżerze zadań, powinno teraz działać ponownie.

[Pozostałe]

 • Rozwiązano rzadki problem, który mógł powodować sporadyczne wysypywanie się niektórych aplikacji podczas uruchamiania.

Znane problemy

[Ogólne]

 • Microsoft bada raporty o niepoprawnym renderowaniu elementów z materiału Mica i akrylowym efektem rozmycia na niektórych powierzchniach, takich jak menu Start, Centrum powiadomień i inne.
 • Microsoft bada raporty o niedziałającym zamykaniu systemu z menu Start u niektórych Insiderów. Zamiast tego wykonywany jest restart.
 • Niektóre gry korzystające z Anti-Cheat mogą wysypywać się powodując bugcheck.

[Eksplorator plików]

 • Strzałka w górę jest źle wyrównana na kartach Eksploratora plików. Zostanie to naprawione w przyszłej aktualizacji.
 • Microsoft bada raporty o wyświetlaniu głównej części Eksploratora plików w jasnym motywie mimo używania trybu ciemnego, jeśli włączono Eksplorator na jeden z określonych sposobów.

[Widżety]

 • Microsoft pracuje nad rozwiązaniem problemu z nieoczekiwanym resetowaniem do stanu domyślnego preferencji widżetów (jednostek temperatury i przypiętych widżetów).

[Napisy na żywo]

 • Niektóre aplikacje na pełnym ekranie (np. odtwarzacze wideo) uniemożliwiają wyświetlanie napisów na żywo.
 • Niektóre aplikacje umieszczone w górnej części ekranu i zamknięte przed uruchomieniem napisów na żywo zostaną ponownie uruchomione za oknem napisów na żywo umieszczonym u góry. Należy użyć menu systemowego (ALT + spacja), gdy aplikacja ma fokus, aby przesunąć okno aplikacji dalej w dół.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia