Aktywujemy nowe menu udostępniania w Windows 10 Insider Preview

Aktywujemy nowe menu udostępniania w Windows 10 Insider Preview

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/28/2016, 12:16 AM

Liczba odsłon: 3807

Kilka dni temu do sieci trafiły gorące doniesienia o trwających od ponad roku pracach nad nowym interfejsem graficznym w Windows 10. Ma to być następca obecnie używanego Microsoft Design Language 2 (lub po prostu MDL2), który z kolei wyrósł na zgliszczach Metro/Modern UI. NEON - bo taką nazwę roboczą ma powstający design - do systemu wejść ma dopiero w drugiej połowie 2017 roku, ale już teraz dostrzegamy pierwsze jego przejawy. Udało nam się odblokować zupełnie nowe menu 'Udostępnij'. Sprawdźcie, jak można to zrobić!

Windows 10 posiada wprawdzie własny język designu, ale wciąż używa paru elementów, które dostał w spadku po starszych systemach. Jednym z nich jest panel boczny 'Udostępnij'. Nie jest on specjalnie uciążliwy, niemniej jednak wyraźnie nawiązuje do interfejsu Windows 8 i lekko odstaje od MDL2. Microsoft opracował zupełnie nowe menu udostępniania, które nie jest jeszcze widoczne dla użytkowników, chyba że odblokujemy je sami. Możemy tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na pobraniu (na własną odpowiedzialność!) specjalnego klucza rejestru i uruchomieniu go jako administrator. Drugi (także na własną odpowiedzialność!) umożliwia ręczne przeprowadzenie całej operacji, co naszym zdaniem jest o tyle lepsze, że zmianę można od razu cofnąć. Efekty możecie zobaczyć na naszym zrzucie ekranu poniżej!

Poniżej przedstawiamy sposób na samodzielne odblokowanie nowego menu udostępniania:

  1. Włączamy okienko Uruchom (skrót Win + R lub wyszukujemy w menu Start).
  2. Wpisujemy “regedit” i zatwierdzamy klawiszem Enter.
  3. W pasku adresu Edytora rejestru wpisujemy: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\SharePlatform i zatwierdzamy klawiszem Enter lub przechodzimy do lokalizacji w drzewku. Jeśli nie ma ostatniego klucza, tworzymy go samodzielnie (Nowy > Klucz).
  4. W kluczu SharePlatform klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Nowy > Wartość DWORD (32-bitowa) i wpisujemy nazwę EnableNewShareFlow
  5. Dwukrotnie klikamy nowo utworzoną wartość DWORD i zmieniamy Dane wartości na 1.
  6. Upewniamy się, że wartość wygląda następująco:

Należy pamiętać, że zmian w rejestrze dokonujemy wyłącznie na własną odpowiedzialność. Przedstawiony sposób działa tylko w ostatnich kompilacjach Windows 10 Insider Preview z gałęzi Redstone 2 (Creators Update) i nie skorzystamy z niego w stabilnych wydaniach Anniversary Update czy wcześniejszych. Jeśli chcemy przywrócić wcześniejsze menu udostępniania, wystarczy w utworzonej przez nas wartości DWORD zmienić Dane wartości z 1 na 0 i zatwierdzić klawiszem Enter. Jeśli mimo zastosowania wszystkich wskazówek nie możecie odblokować nowego menu, spróbujcie wylogować się i zalogować ponownie lub zrestartować proces Eksploratora Windows (explorer.exe) w Menedżerze zadań.

Czy nowe menu 'Udostępnij' jest pierwszą graficzną przesłanką, mówiącą coś konkretnego o nowym interfejsie NEON? Niewątpliwie jest to krok naprzód i odejście od nieco przestarzałych pozostałości po Windows 8, choć nie ma wątpliwości, że menu prosi się o dopracowanie. A Wam, drodzy czytelnicy CentrumXP, jak podoba się nowe menu? Chcielibyście większej liczby elementów Windows 10 w takim stylu?

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia