Aktualny Windows 10 to bezpieczny Windows 10

Aktualny Windows 10 to bezpieczny Windows 10

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 7/24/2019, 2:32 PM

Liczba odsłon: 1949

Kiedy mówiliśmy o zaletach Windowsa 10, to jako jedną z najważniejszych wymienialiśmy bezpieczeństwo. Niektórzy nie mogą w to uwierzyć, co tylko potwierdziły pełne radości reakcje kilku naszych czytelników na wieść, że Windows Defender "znika" z Dziesiątki. Takie są jednak fakty - Windows 10 jest bezpieczny i potwierdzają to statystyki opublikowane przez Microsoft.

Zgodnie z nimi tylko około 40% wszystkich ataków wykorzystujących exploit typu zero-day (czyli taki używany przed łatką) zostało pomyślnie wykonanych w przypadku najnowszych wersji systemu Windows 10. Oznacza to, że większość takich ataków jest skuteczna tylko w stosunku do starszych wersji.

Windows 10 security

Potwierdza to kolejną, raczej oczywistą tezę, że warto aktualizować system Windows 10! Windows Update można nie lubić, ale na pewno nie powinniśmy się go bać. Dzięki takim zabezpieczeniom, jak Control Flow Guard i Device Guard, użytkownicy z zaktualizowanym systemem operacyjnym są w większości przypadków całkowicie bezpieczni. Zabezpieczenia wprowadzone w najnowszych wersjach systemu uchroniły użytkowników przed atakiem w 2/3 przypadków.

Badania zostały przeprowadzane kompleksowo i bazują na analizie ataków przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich 4 lat, począwszy od 2015 roku, czyli od premiery Windowsa 10. Krótko mówiąc, jeśli nie aktualizujemy systemu do najnowszej dostępnej wersji, to sami wystawiamy się na atak. Fakt, aktualizacje systemu Windows 10 mogą sporo namieszać i mieliśmy tego już mnóstwo przykładów, ale...

Reklama

Niestety, chcąc chronić użytkowników i zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, Microsoft stoi przed ogromnym, wręcz niemożliwym do wykonania zadaniem. Komputerów z Windows 10 jest tak dużo, że niemożliwe jest osiągnięcie 100% zgodności każdej aktualizacji z każdą możliwą konfiguracją. Jednocześnie przy wydawaniu aktualizacji bezpieczeństwa kluczowa jest szybkość reakcji i publikacji krytycznej łatki. Pytanie brzmi więc - czego boimy się bardziej? Ryzyka wystąpienia kompilacji po aktualizacji czy ataku z wykorzystaniem niezałatanej luki? Odpowiedź pozostawiam Wam.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia