Aktualizacje dla Windows 10 tylko przy właściwie skonfigurowanym antywirusie

Aktualizacje dla Windows 10 tylko przy właściwie skonfigurowanym antywirusie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/11/2018, 5:37 PM

Liczba odsłon: 3328

Microsoft poinformował, że niektóre programy antywirusowe mogą być niekompatybilne z łatkami adresowanymi do Meltdown i Spectre, podatnościami w procesorach Intel, AMD i AMR, które zostały niedawno ujawnione. Tym samym, o ile dostawcy pakietów chroniących nie zaktualizują swoich produktów w odpowiedni sposób, Microsoft wstrzyma dalsze aktualizacje zabezpieczeń. Czego się od nich wymaga? Na komputerze musi zmienić się pewne ustawienie rejestru.

Aktualizacje zabezpieczeń Meltdown i Spectre

Na początku miesiąca Microsoft wypuścił łatkę dla podatności Meltdown i Spectre, a następnie zaktualizował dotyczące jej uwagi. Znajdziemy tam informację, że "klienci nie otrzymają aktualizacji zabezpieczeń ze stycznia 2018 r. (ani żadnych kolejnych aktualizacji zabezpieczeń) i nie będą chronieni przed lukami w zabezpieczeniach, chyba że ich dostawca oprogramowania antywirusowego ustawi podany klucz rejestru". Niektórzy sądzą, że Microsoft względem owych dostawców postępuje apodyktycznie, ale firma wyjaśnia rzeczywisty powód blokady. Okazuje się, że niektórzy producenci oprogramowania antywirusowego wykryli "nieobsługiwane wywołania w pamięci jądra [kernela]", co prowadzi do poważnych problemów z kompatybilnością.

Meltdown i Spectre wykorzystują istniejące od ponad dwóch dekad luki w procesorze, by wydobywać informacje z pamięci jądra, a rozwiązanie dostarczone przez Intel i Microsoft miało na celu połączenie kernela z własną izolowaną przestrzenią adresową pamięci wirtualnej. Dlaczego miałoby się to gryźć z antywirusami? Mówiąc w skrócie, niektóre pakiety chroniące działają w oparciu o głębokie linki do jądra, by monitorować to, co dzieje się w systemie. Antywirusy nie mogą już swobodnie korzystać z dostępu do jądra we wcześniej możliwy sposób, a to wywołuje poważne niezgodności prowadzące do awarii systemu (BSOD), a w niektórych przypadkach nawet całkowite uniemożliwienie rozruchu. By tego uniknąć, Microsoft współpracuje z dostawcami oprogramowania antywirusowego nad zapewnieniem kompatybilności ich produktów z Windows. Jej potwierdzeniem jest specjalne ustawienie określonego klucza rejestru.

Klucz zmienili już dostawcy wiodących pakietów, m.in. Avast, AVG, BitDefender, Avira, ESET, F-Secure, Kaspersky, Malwarebytes, Sophos i Symantec, a pozostali planują wprowadzenie zmian. Aktualną listę wspieranych antywirusów można śledzić tutaj.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia