Aktualizacja wizualna Zamykania systemu i Środowiska odzyskiwania w Windows 11

Aktualizacja wizualna Zamykania systemu i Środowiska odzyskiwania w Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/16/2022, 7:27 PM

Liczba odsłon: 3431

Interfejs użytkownika Windows 11 stale ewoluuje, a ostatnie zmiany dosięgły widoku Zamykania systemu Windows (Alt + F4) i Środowiska odzyskiwania systemu Windows (WinRE). Zmiany wizualne mogą już testować Insiderzy, którzy pobrali ostatnią kompilację 25115 w Dev Channel.

Zmiany, które możemy tu zobaczyć, nie zostały przez Microsoft szerzej opisane na liście zmian w buildzie 25115 (o aktualizacji ikon pojawiła się jedynie krótka wzmianka), natomiast dostrzegli je użytkownicy. Zacznijmy od widoku "Zamknij system Windows", który ukazuje się po naciśnięciu skrótu Alt + F4, kiedy na pierwszym planie znajduje się pulpit.

Zamknij system Windows

Okienko dialogowe zamykania systemu otrzymało bardziej nowoczesny wygląd, a jego opcje w wysuwanym menu (zamknij, uruchom ponownie, uśpij, hibernacja) wyglądają nieco inaczej. Z okna zniknęło tradycyjne logo Windows, dzięki czemu całość wygląda prościej i czyściej. Jak na ironię, przypomina to raczej analogiczne okienko dialogowe z Windowsa 95. Poza tym wydaje się, że w tym miejscu Microsoft zapomniał użyć efektu Mica, co sprawia, że element ten jest mniej spójny z resztą UI.

Środowisko odzyskiwania systemu Windows (WinRE)

Drugim odświeżonym obszarem jest Środowisko odzyskiwania systemu Windows (WinRE — Windows Recovery Environment). Tu możemy zobaczyć w akcji WinUI oraz ikony w stylu Fluent Design. Poza tym środowisko WinRE w Windows 11 nadal przypomina to z czasów Windows 8, co stanowi pewną niekonsekwencję w designie.

Jako że opisane wyżej zmiany pojawiły się w Dev Channel już po odłączeniu go od Beta Channel, maleje szansa, że zostaną one dołączone do Windows 11 22H2. Z drugiej strony nie jest to wykluczone. Tak czy inaczej Windows zmierza do osiągnięcia wizualnej spójności, czyli czegoś, czego od wielu lat mu brakuje.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia