Akrylowe menu kontekstowe w Windows 10 dzięki eksperymentalnej aplikacji

Akrylowe menu kontekstowe w Windows 10 dzięki eksperymentalnej aplikacji

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/31/2021, 3:12 PM

Liczba odsłon: 2553

Mimo że akryl to jeden z głównych składników Fluent Design System, będącego wizytówką Windows 10, akrylowe menu kontekstowe zadebiutowało dopiero w Windows 11. Nie ma jednak przeszkód, by uzyskać ten efekt w Dziesiątce. Trzeba do tego jednak użyć zewnętrznego programu. Nie jest on co prawda jeszcze stabilny, ale w kluczowym zakresie już działa.

Mowa tu o rozwiązaniu AcrylicMenus, projekcie Open Source autorstwa dewelopera krlvm, udostępnianym za darmo w GitHub. Zgodnie z opisem jest to malutka aplikacja proof-of-concept, która aplikuje efekt akrylu w niemal wszystkich istniejących menu kontekstowych Win32 w Windows 10 i Windows 11 poprzez natywne API Win32.

AcrylicMenus

Na chwilę obecną projekt ma pewne ograniczenia:

  • Wymagany jest Windows 10 w wersji minimum 1903.
  • Efekt aplikuje się z niewielkim opóźnieniem.
  • Tymczasowo nie są obsługiwane niektóre menu (np. w Menedżerze zadań).
  • Efekt wygląda brzydko na Windows 10 i można to naprawić, modyfikując plik msstyles.

Deweloper dodaje, że aplikacja nie jest jeszcze stabilna, więc nie można (i nie powinno się) instalować jej permanentnie. Nie zalecamy jej instalowania poza środowiskiem testowym maszyny wirtualnej. Z rozwiązania korzystamy tylko na własną odpowiedzialność!

AcrylicMenus AcrylicMenus

Aby włączyć efekt, po wypakowaniu pliku archiwum uruchamiamy "Injector.exe", który wstrzykuje DLL aplikujący efekt akrylu w menu kontekstowych. Aby go wyłączyć, naciskamy dowolny klawisz w otwartym oknie konsoli.

AcrylicMenus można pobrać bezpłatnie z jego strony w GitHub.