Akcesoria i inne foldery znikają z menu Start! To był tydzień z Microsoft 163

Akcesoria i inne foldery znikają z menu Start! To był tydzień z Microsoft 163

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 4/9/2021, 6:00 PM

Liczba odsłon: 3331

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zebraliśmy dla Was najciekawsze informacje z ostatnich dni ze świata Microsoft. Tym razem zaczynamy od Painta... tym razem nie tego 3D, ale klasycznego, który został wydany w Microsoft Store i będzie aktualizowany w nowy sposób. Sprawdzamy też, jak zmieniają się znane od wielu lat foldery z akcesoriami i narzędziami systemowymi/administracyjnymi w menu Start, jakie nowości znajdą użytkownicy domowi w pakiecie Microsoft 365, jakie programy i systemy zostały niedawno zhakowane na imprezie Pwn2Own, jaki nowy sposób dołączania do spotkań wprowadza Microsoft Teams, czym Microsoft uczcił swoje 46 urodziny oraz kto zagości na zbliżających się targach gamingowych E3 2021. Zapraszamy do lektury!

Paint będzie aktualizowany poprzez Microsoft Store

Windows 10

Jak niedawno informowaliśmy, Paint został wreszcie wydany w Microsoft Store. Stało się tak po to, aby aplikacja mogła być aktualizowana niezależnie od dużych aktualizacji systemu. Paint ma również nową ikonę i został *wypromowany* z folderu Akcesoria systemu, by zająć własne miejsce w menu Start. Naszym zdaniem powinno to rozwiać wątpliwości związane z tym, czy Paint zostanie usunięty z systemu, czy też zostanie na swoim miejscu. Ten sam sposób aktualizacji Microsoft ogłosił też dla aplikacji Narzędzie Wycinanie.

Organizacja narzędzi systemowych i administracyjnych w folderze Narzędzia systemu Windows

Windows 10

W ostatnich kompilacjach Windows 10 Insider Preview Microsoft zmienił nazwę folderu "Narzędzia administracyjne systemu Windows" ("Windows Administrative Tools") na "Narzędzia systemu Windows" ("Windows Tools") oraz dodał, że pracuje nad lepszą organizacją narzędzi administracyjnych i systemowych w Windows 10. Efekty tych prac możemy zaobserwować teraz. Kompilacja 21354 wprowadza ważną zmianę: foldery Akcesoria systemu, Narzędzia administracyjne systemu Windows, Windows PowerShell i Windows System zostały usunięte z menu Start, a aplikacje w nich zawarte zostały przeniesione do sekcji "Narzędzia systemu Windows", który posiada własne miejsce w menu Start i kieruje do pełnej listy tych aplikacji w Eksploratorze plików. Wszystkie te aplikacje pozostają dostępne do wyszukania, uruchamiania dowolnym sposobem, przypinania do Start i paska zadań oraz tworzenia skrótów. Microsoft dodał, że w ramach tych prac również Eksplorator plików został przeniesiony do własnego miejsca w menu Start.

Microsoft 365 otwiera się na potrzeby użytkowników domowych

W zeszłym roku Microsoft przekształcił Office 365 Personal oraz Home w Microsoft 365 Personal i Family. Przy zachowaniu tej samej ceny zmieniła się nie tylko nazwa, ale i zawartość planów, która już na wstępie stała się znacznie bogatsza. Od tego czasu upłynął już prawie rok, a nowych funkcji w Microsoft 365 stale przybywało.

Notatki w Microsoft Lens

Microsoft pokusił się o podsumowanie ostatnich nowości dedykowanych właśnie użytkownikom domowym — zarówno indywidualnym osobom, jak i rodzinom. W naszym artykule możecie poznać bliżej takie funkcje, jak:

 • Mobilna produktywność z Office na iPadzie
 • Funkcje głosowe w Outlook na iPhona
 • Transkrypcja notatek odręcznych w Microsoft Lens
 • Nowe widżety ekranu w Microsoft To Do na iOS
 • Zapisywanie i podgląd zdjęć Live Photos w OneDrive na iOS
 • Nowy szablon budżetu w Excelu
 • Powiadomienia o bilansie raz w miesiącu
 • Ręczne wprowadzanie transakcji i stanów konta w Excelu
 • Doskonalenie prezentacji dzięki nowym funkcjom Presenter Coach w PowerPoint
 • Sprawdzanie źródeł i poprawne cytowanie dzięki narzędziu Redaktor Microsoft
 • Podpowiedzi tekstowe w Word
 • Pomoc w pisaniu na LinkedIn, WordPress, Gmail i w Dokumentach Google
 • Szerszy kontekst poprawek pisowni
 • Nowe typy danych i inteligentne szablony w Excelu
 • Upiększanie dokumentów Word dzięki narzędziu Designer

Większość z tych nowości jest już dostępna dla subskrybentów M365, a kilka jest dopiero wdrażanych. Na pewno warto przyjrzeć się im bliżej, aby szerzej wykorzystać potencjał aplikacji i usług Microsoft 365!

Windows, Teams, Zoom, Safari, Chrome i Edge pokonane na Pwn2Own 2021

Tegoroczna edycja Pwn2Own była prawdopodobnie największa w jego historii. Na celowniku hakerów znalazło się 10 różnych produktów z takich kategorii, jak przeglądarki, wirtualizacja, serwery, lokalna eskalacja uprawnień i komunikacja biznesowa (najnowsza kategoria). Cały event był streamowany online na kilku platformach. Co ciekawe, większość podejść zakończyła się sukcesem — pełnym lub przynajmniej częściowym. Hakerzy po raz kolejny udowodnili, że żadne oprogramowanie nie jest w pełni bezpieczne, a podatności tylko czekają na odkrycie.

W ciągu trzech dni imprezy hakerom udało się złamać zabezpieczenia Windows 10, Microsoft Exchange Server, Google Chrome i Microsoft Edge opartego na Chromium, Zoom Messenger, Parallels Desktop, Ubuntu Desktop, Microsoft Teams, Apple Safari, Oracle VirtualBox, VMware Workstation czy Mozilla Firefox. Pula nagród wynosiła 1,5 miliona dolarów i obejmowała Teslę Model 3. Po wykorzystaniu i ujawnieniu podatności na Pwn2Own 2021 dostawcy sprzętu i oprogramowania mają tradycyjne 90 dni na wypuszczenie łatek dla wszystkich podatnych produktów.

Wkrótce można będzie dołączać do spotkań Teams za pomocą kodu

Dzięki opracowywanej właśnie funkcjonalności wszystkie spotkania Teams będą miały swój identyfikator, a użytkownicy będą mogli do nich dołączać, wpisując go jako kod. Po pierwsze, ID będzie automatycznie przypisany do użytkownika, a po drugie, będzie on dodawany do zaproszeń wraz z linkiem do spotkania. Ułatwi to udostępnianie zaproszeń w social media i innych kanałach komunikacji.

W przeciwieństwie do początków Zooma funkcje, takie jak poczekalnia, wstępne dołączanie i inne mechanizmy zabezpieczeń, pozostają w Teams takie same, jak przy zwyczajnym udostępnianiu linków. Dołączanie za pomocą kodu stanie się możliwe w aplikacjach mobilnych, desktopowych i przeglądarkowych Teams na początku maja i powinna być wdrożona u wszystkich do końca miesiąca.

46 urodziny Microsoftu w stylu retro

W ostatnich dniach Microsoft świętował 46 rocznicę założenia firmy i postanowił uczcić ten kamień milowy na Twitterze, wyciągając z zamierzchłej przeszłości kilka wariantów swojego logotypu i parę innych niespodzianek. Projekty te stanowiły o wizerunku firmy na przestrzeni lat i odzwierciedlały panujące trendy w designie i... muzyce. Wraz z nimi ewoluował również gigant z Redmond.

Gigant zabrał nas w podróż przez wszystkie swoje logotypy — od 1975 roku aż do 2012. Czego tam nie było! Wczesny design Microsoftu czerpał mocno z popularnych kultur disco i heavy metal, by później przybrać nieco inny wizerunek. Więcej o tym dowiecie się z naszego artykułu, w którym udostępniamy też takie ciekawostki, jak wizytówki z czasów pierwszego biura firmy wynajętego w 1976 roku czy pierwszy produkt sprzedawany przez Microsoft — oryginalna kopia BASIC dla komputerów Altair 4K i 8K na taśmie papierowej.

E3 powraca po dwuletniej przerwie, a wraz z nim konferencja Xbox

Najsłynniejsze targi gamingowe E3 zostały w zeszłym roku odwołane z powodu pandemii, a organizatorzy nie zdecydowali się zastąpić ich wydarzeniem online. Wiadomo jednak było, że w takiej formie odbędą się rok później. Właśnie nadeszło potwierdzenie, że tak się stanie. Po dwuletniej przerwie "przeprojektowane" wydarzenie powraca. E3 2021 będzie darmowym eventem online, który każdy będzie mógł oglądać w formie transmisji. A będzie co oglądać — na imprezie wystąpią m.in. Nintendo, Xbox, Capcom, Konami, Ubisoft, Take-Two Interactive, Warner Bros. Games oraz Koch Medi. Niewątpliwie to imponujący skład na początek! Możliwe, że jego szeregi zasili jeszcze kilka firm, choć z drugiej strony możliwe, że część z nich ponownie skłoni się ku własnym wydarzeniom online, zamiast uczestniczyć w E3 w takiej formie.

Nas jak zwykle interesuje szczególnie prezentacja Xboksa, która od wielu lat należy do tradycji E3. Nastroje w tej sekcji Microsoftu jak zwykle dopisują, a głos zabrał jej szef, Phil Spencer: Miło widzieć branżę gier ponownie zbierającą się wspólnie na cyfrowym E3. To i inne letnie wydarzenia są dowodem, że nasz przemysł jest najsilniejszy, gdy pracujemy razem. Nie mogę się doczekać przekazania tego, co mamy w zanadrzu na to lato. Zostało już potwierdzone, że E3 2021 odbędzie się w dniach 12-15 czerwca.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości i zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też heheszki. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia