Airband - następny krok w celu udostępniania Internetu na całym świecie.

Airband - następny krok w celu udostępniania Internetu na całym świecie.

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 1/22/2018, 10:17 AM

Liczba odsłon: 972

Internet to obecnie jedno z kluczowych narzędzi rozwoju każdej nowoczesnej, rozwiniętej społeczności. W krajach już rozwiniętych Sieć jest tak ważna, że praktycznie większość kontaktów między ludzkich została sprowadzona do "klikania w komputer". Jednak mimo swoich wad ma ona tak wiele zalet, że idea rozszerzania dostępu do niej jest zdecydowanie warta by o nią walczyć. Kraje dopiero rozwijające się, lub takie które doświadczyły w jakiś sposób upadku, mogą wykorzystać Internet do dalszego, gwałtownego rozwoju.

Microsft Airband

Microsoft jest świadom tego, jak wiele może dać dostęp do Sieci. Nieograniczone możliwości komunikacji, dostęp do ogromnych baz wiedzy z każdej dziedziny - to narzędzie, które może znacznie napędzić rozwój nawet najbardziej zacofanego kraju, regionu czy społeczności. Dlatego też od ponad dekady Gigant pracuje nad sposobem udostępnienia Internetu w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe lub z jakiegoś powodu utrudnione. Microsoft chce w tym celu wykorzystać istniejącą już infrastrukturę nadajników telewizyjnych. Wszystko dzięki tak zwanym White spaces - niewykorzystywanym przez dostawców telewizji częstotliwościom, które mogą zostać jednak wykorzystane do przesyłania danych. Ten sposób transmisji danych ma bardzo duży zasięg, niskie zużycie prądu a spora moc sygnału zapewnia odbiór nawet wewnątrz budynków. Technologia ta została już wykorzystana przez Microsoft na przykład w dotkniętym huraganem Portoryko.

White spaces

Na całym świecie technologia ta została już wykorzystana w praktyce - między innymi w Singapurze, Kenii, Tanzanii, Południowej Afryce i na Filipinach. Teraz poczyniono następny krok w celu rozwoju tej idei. Microsoft zarejestrował właśnie nazwę "Airband", która to odnosi się bezpośrednio do wykorzystania White spaces. Znak ten obejmuje w zasadzie dwa aspekty. Pierwszy z nich dotyczy wszystkich technicznych rozwiązań, oprogramowania oraz urządzeń stworzonych w celu wykorzystania "white spaces" do udostępniania Internetu. Natomiast drugi obejmuje wszelkie działania biznesowe i informacyjne, przyprowadzane w celu promocji tej idei i szerzenie wiedzy na jej temat. Microsoft próbuje przekonać Federalną Komisje Łączności, aby trzy częstotliwości poniżej 700 Mhz nadal pozostały wolne, co jednak spotkało się z protestem ze strony organizacji zrzeszających dostawców telewizji. Walka o wolny i nieograniczony dostęp do Sieci dla każdego człowieka, jest zdecydowanie warta każdego wsparcia, bowiem Sieć to nasze wspólne dobro i od jej rozwoju zależy przyszłość całej ludzkości.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia