Afera z Emoji - nie na to czekaliśmy! To był tydzień z Microsoft 190

Afera z Emoji - nie na to czekaliśmy! To był tydzień z Microsoft 190

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 10/16/2021, 8:00 AM

Liczba odsłon: 2644

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym odcinku To był tydzień z Microsoft skupimy się na najciekawszych doniesieniach dotyczących Windows 11 — jego pierwszej aktualizacji po premierze, afery z Emoji, które okazały się nie takie, jak zapowiadano, i aplikacji WSL dostępnej do pobrania ze Sklepu. Mamy też info o aktualizacji Microsoft Translatora i pokaz hakowania komputera pozbawionego modułu TPM.

Windows 11 z pierwszą aktualizacją po premierze

Wydany przed tygodniem Windows 11 po raz pierwszy załapał się na aktualizację z cyklu Patch Tuesday — KB5006674 (build 22000.258). Jest jego pierwsza aktualizacja zbiorcza po premierze. Na głównej liście zmian nie ma typowych aktualizacji zabezpieczeń, a zamiast tego Microsoft podaje zmiany jakościowe i odsyła do Security Update Guide, gdzie wymienia wszystkie produkty, które otrzymały w danym miesiącu aktualizacje zabezpieczeń. Tak samo to wygląda na listach zmian w Windows 10.

Windows 11

Co ciekawe, również urządzenia niespełniające wymagań otrzymały aktualizację. Microsoft zapowiadał wprawdzie, że nie gwarantuje miesięcznych aktualizacji (zbiorczych i opcjonalnych) na niewspieranych urządzeniach. "Nie gwarantuje" nie znaczy tu jednak "blokuje", a przynajmniej nie na razie.

Emojigate, czyli emoji nie takie znowu trójwymiarowe

Afera spod szyldu Emojigate dotyczy różnic między zapowiadanym w lipcu odświeżeniem emoji w produktach Microsoftu a rzeczywistymi efektami, które wczoraj trafiły do Windows 11. Faktycznie, przed Insiderami ukazał się nowy zestaw emoji, tyle że daleko im do efektów 3D, a nawet do pseudo-3D uzyskiwanego we Fluent Design poprzez odpowiednie gradienty i cieniowanie. "Nowe" emoji nadal są płaskie jak w Windows 8, tyle że trochę zmienione i pozbawione grubego, czarnego obramowania.

Emoji w Windows 11

Prawdopodobnie nikt nie miałby Microsoftowi za złe tego odświeżenia, gdyby nie niespełniona obietnica. Jak pisze jeden z użytkowników Twittera: Obiecaliście nam emoji 3D i to jest to, co dostajemy? DLACZEGO?!? Przestańcie pracować z artystami 3D, jeśli nic nie wygląda tak, jak na filmach. Byłem podekscytowany, ale teraz jestem po prostu rozczarowany. Microsoft tłumaczy pokrętnie, że użyto niewłaściwych grafik, ale to nie wyjaśnia, dlaczego zapowiedzi pojawiły się na wielu oficjalnych kanałach. Więcej o tej aferze (oraz o historii dysonansów w materiałach Microsoft Design) przeczytacie w naszym artykule: Emojigate, czyli jak Microsoft nie umie w 3D. Grafików znowu poniosło!

Microsoft Translator tłumaczy już na ponad 100 języków

Microsoft ogłosił dziś, że jego Translator otrzymał 12 nowych języków i dialektów, które rozszerzą ciągle rosnący repertuar Microsoft Azure Cognitive Services Translator do całkowitej liczby 103 języków. Ostatnie z dodanych języków są językami ojczystymi dla 84,6 mln osób. Są to: baszkirski, diwehi, gruziński, kirgiski, macedoński, mongolski (cyrylica), mongolski (tradycyjny), tatarski, tybetański, turkmeński, ujgurski i uzbecki (łaciński).

Microsoft Translator

Dzięki temu dodatkowi usługa Translatora może tłumaczyć tekst i dokumenty na języki, którymi posługuje się natywnie 5,66 miliarda ludzi na całym świecie. A jak to wyglądało wcześniej? Sprawdźcie w naszym artykule: Microsoft Translator tłumaczy już na ponad 100 języków. Oto jego 20-letnia historia!

Komputer bez TPM, VBS i Secure Boot jest bardziej narażony na ataki

Minimalne wymagania sprzętowe Windows 11 wywołały spore zamieszanie z powodu ograniczeń stawianym starszym pecetom. Oficjalnie wspierane są tylko komputery z prockami ostatnich generacji i modułem TPM 2.0. Choć te restrykcje wywołują krytykę ze strony wielu użytkowników, to z punktu widzenia bezpieczeństwa są one uzasadnione — przynajmniej jeśli chodzi o Trusted Platform Module. Czym grozi brak TPM? Na to pytanie odpowiedział haker z Microsoft na nowym wideo.

Pierwsza część filmu ukazuje pomyślny atak exploitem na otwarty port RDP (Remote Desktop Protocol), aby zyskać dostęp administratora i instalować ransomware na komputerze z Windows 10 bez włączonego TPM 2.0 i Secure Boot. Drugie demo pokazuje lokalny atak na proces uwierzytelniania poprzez odcisk palca na komputerze bez VBS. Pozwoliło to uzyskać dostęp do pamięci i zmodyfikować kod uwierzytelniania biometrycznego, co umożliwia jego ominięcie.

Windows Subsystem for Linux teraz jako aplikacja w Microsoft Store

Podsystem Windows dla systemu Linux (WSL) w wersji Preview jest teraz dostępny w Microsoft Store jako sklepowa aplikacja dla urządzeń z Windows 11. Jego instalacja z tego miejsca pozwala uzyskać najnowsze aktualizacje i funkcje WSL szybciej i bez potrzeby modyfikowania wersji Windows. Tradycyjnie był on instalowany jako składnik opcjonalny wewnątrz Windows. Wymagało to odnalezienia listy składników, instalacji i restartu urządzenia. Binarki, które tworzą logikę WSL w tym opcjonalnym składniku, są częścią obrazu Windows oraz są obsługiwane i aktualizowane jako część systemu.

Przejście z WSL do Microsoft Store wiąże się z przeniesieniem tych binarek z obrazu Windows do aplikacji sklepowej. Tym samym WSL jest odłączony od wersji Windows, co pozwala aktualizować go poprzez Sklep. Teraz więc, gdy będą gotowe nowe rzeczy, takie jak wsparcie dla aplikacji z GUI, akceleracja GPU i montowanie dysków w linuksowym systemie plików, otrzymamy do nich dostęp od razu, bez potrzeby aktualizowania całego OS czy pobierania buildów Windows Insider.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!