Adobe przedstawia Fresco, wspomaganą AI aplikację do malowania i rysowania

Adobe przedstawia Fresco, wspomaganą AI aplikację do malowania i rysowania

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/17/2019, 7:12 PM

Liczba odsłon: 1880

Adobe od jakiegoś czasu rozwija pod kryptonimem Project Gemini aplikację do rysowania i malowania, dostosowaną do obsługi rysikiem i dotykiem. Dziś już znamy jej właściwą nazwę - Fresco. Jej znakiem rozpoznawczym będą Live Brushes, czyli pędzle napędzane sztuczną inteligencją, by odtwarzać zachowanie farb olejnych i akwarel.

Fresco z włoskiego dosłownie oznacza "świeży" i nazwa ta ma tu zasadnicze znaczenie. Chodzi tu o technikę malarską znaną jako fresk, w której maluje się na mokrym tynku. Reakcja chemiczna łączy pigment z mokrym jeszcze podłożem i obraz staje się częścią ściany czy też sklepienia. Tradycyjnie, gdy tynk wysycha, zamyka się pole dla kreatywności artysty. Dysponując jednak podłożem i narzędziami cyfrowymi, wszystko pozostaje świeże tak długo, jak chcemy. Adobe Fresco ma też na celu odwzorowanie "organicznego" doświadczenia malowania. Badacze z firmy studiowali chemię prawdziwych pigmentów, zachowanie farb na różnych podłożach i różnego typu interakcje. Efektów można będzie doświadczyć, używając właśnie wspomnianych Live Brushes.

Korzystając z nowych narzędzi, będziemy mogli łączyć różne rodzaje farb i kolorów, a te będą zachowywać się w sposób, jaki dotąd nie był możliwy w świecie cyfrowym. Nie jest to jedyne, co Fresco ma do zaoferowania. W aplikacji można będzie malować również ulubionymi pędzlami z Photoshopa, a także pobierać tysiące dodatkowych, stworzonych przez twórcę cyfrowych pędzli, Kyle'a Webstera. Fresco dostarczy też pędzli wektorowych, których pociągnięcia będzie można skalować w dowolny sposób. Z wykorzystaniem Adobe Capture można też będzie tworzyć własne pędzle.

Reklama

Adobe Fresco ma bez przeszkód współpracować z Photoshopem, co zresztą jest dość oczywiste w ekosystemie Adobe. Rysunki będzie można swobodnie przerzucać między aplikacjami, ale też eksportować je do PDF, by edytować dalej w Illustratorze. Aplikacja wspiera również takie narzędzia, jak warstwy, maski i zaznaczanie. Firma nie wyznaczyła jeszcze daty premiery, ale już teraz umożliwia przetestowanie aplikacji chętnym.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia