Adobe Acrobat zostanie zintegrowany z Microsoft Edge

Adobe Acrobat zostanie zintegrowany z Microsoft Edge

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/8/2023, 8:00 PM

Liczba odsłon: 1412

Jak gdyby integracja z technologią OpenAI to było mało, Microsoft szykuje jeszcze jedną petardę dla swojej przeglądarki Edge. We współpracy z Adobe w przyszłym miesiącu z Edge zostanie zintegrowana technologia Acrobat, dostarczając rozszerzone doświadczenie PDF użytkownikom Windows.

Technologia PDF marki Adobe Acrobat będzie dostępna dla wszystkich 1,4 mld+ użytkowników na Windows 10 i Windows 11, począwszy od marca 2023 roku. Będzie ona opcjonalna dla organizacji i zarządzanych urządzeń. Jak czytamy w zapowiedzi:

Obie firmy wspólnie aktualizują doświadczenie PDF i wartość, której użytkownicy oczekują od Microsoft Edge, zasilając wbudowany czytnik PDF silnikiem Adobe Acrobat PDF. Zapewni to użytkownikom wyjątkowe wrażenia z korzystania z PDF, które obejmują większą wierność, dokładniejsze kolory i grafikę, lepszą wydajność, silne zabezpieczenia obsługi PDF i większą dostępność — w tym lepsze zaznaczanie tekstu i narrację przy czytaniu na głos. Możliwości te będą nadal bezpłatne.

Użytkownicy którzy chcą bardziej zaawansowanych funkcji do obsługi cyfrowych dokumentów — takich jak możliwości edytowania tekstu i obrazów, konwertowania PDF do innych formatów plików i łączenia plików — mogą wykupić subskrypcję Adobe Acrobat, która zapewnia dostęp do tych funkcji w każdym miejscu, w tym bezpośrednio w Microsoft Edge poprzez rozszerzenie przeglądarki. Użytkownicy Microsft Edge z istniejącymi subskrypcjami Adobe Acrobat mogą używać rozszerzenia Acrobat w Edge bez dodatkowych opłat.

— Microsoft Edge Team

Adobe Acrobat PDF w Microsoft Edge

W przypadku użytkowników domowych możliwości PDF od Adobe same zintegrują się z Edge — bez potrzeby pobierania lub przełączania się do innej aplikacji. Z kolei aby wspierać potrzeby organizacji, przejście na silnik renderowania PDF Adobe będzie odbywać się etapami. Pierwszy z nich będzie opcjonalny (potrzebne będzie wyrażenie chęci) dla zarządzanych urządzeń. Dotychczasowe doświadczenie PDF w Microsoft Edge wraz z jego silnikiem zostaną wycofane w marcu 2024 roku.

Microsoft Edge nie jest jedynym przykładem oprogramowania Microsoftu, które będzie miało natywne funkcje PDF od Adobe. Pod koniec zeszłego roku Adobe Acrobat został zintegrowany również z Microsoft Teams.