AdDuplex: Surface Pro 4 najpopularniejszym PC Microsoftu

AdDuplex: Surface Pro 4 najpopularniejszym PC Microsoftu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/20/2016, 9:59 PM

Liczba odsłon: 2217

AdDuplex znany jest z publikowania comiesięcznych statystyk użytkowania w oparciu o jeden wycinek. W najnowszym zestawieniu chodzi o 24-godzinny okres z dnia 19 grudnia. Dowiemy się jak zwykle o wiodących wersjach Windows 10 i Windows Phone/Windows 10 Mobile, a także o działających pod ich dyktando urządzeniach. Garść ciekawych statystyk przypadła też w udziale tabletom spod szyldu Surface.

Zacznijmy od "Mobilnych Okienek". Tu zmieniło się raczej niewiele z wyjątkiem małego wzrostu udziału Windows 10 Mobile (16,0%), co AdDuplex przypisuje promocjom w miniony Black Friday. Poza tym wciąż dominującym systemem Windowsowym jest WP 8.1 (77,1%).

Jeśli zaś chodzi o same tylko wersje Windows 10 Mobile, z Anniversary Update korzysta już prawie 82% użytkowników. Pozostałe udziały należą do kompilacji Insider Preview z gałęzi Redstone 2, czyli Creators Update (10,4%) i starszej aktualizacji z listopada 2015 roku (7,7%).

Pozostajemy jeszcze w temacie W10M, a dokładniej - przy urządzeniach, które z tym systemem weszły na rynek. Wśród nich aż 97,5% udziały należą do Lumii (550, 650 i 950). Wśród pozostałych graczy wyróżnia się HP ze swoim Elite x3, Alcatel z Fierce XL czy Acer z Liquid M330. AdDuplex ma też ciekawe spostrzeżenie: jako że większość z widocznych poniżej telefonów już wyprzedano i ani Microsoft, ani żadni liczący się partnerzy nie zapowiadają nowych modeli, może to być jeden z ostatnich jakkolwiek znaczących wycinków historii Windows 10 Mobile.

Teraz czas na urządzenia z Windows 10 Mobile, wliczając w to te z preinstalowanym systemem oraz te, na których dokonano aktualizacji z WP 8.1. Na szczycie piedestału widnieje Lumia 550, a tuż za nią Lumia 640, która miejsce to zajęła po Lumii 535. Lumia 950 XL weszła na miejsce 8 (z 9 w listopadzie), a wszystkie spośród Lumii z *ery* Windows 10 Mobile zyskały nieco dodatkowych punktów.

Przechodzimy teraz do kategorii PC. AdDuplex zauważa, że Anniversary Update jest bezpieczną i dobrze ugruntowaną desktopową wersją Windows 10. Obecnie korzysta z niej 86,3% użytkowników. Wersja z listopada 2015 r. znajduje się na co dziesiątym komputerze z Windows 10 (10,4%). Na szarym końcu znajduje się pierwotna wersja (2,6%) i wydania w programie Windows Insider z gałęzi Creators Update (0,7%).

Czas na tytułową garść statystyk - zobaczmy, jak prezentował się wczoraj rozkład sił w kategorii Surface. Jako że do klientów dotarły już pierwsze egzemplarze Surface Studio, warto przyjrzeć się konkretnym statystykom. Surface Studio z uwagi na ogromną moc, cenę i specyfikę z pewnością nie będzie popularnym bestsellerem, ale już teraz można zaobserwować jego istnienie w kategorii (0,1%). Ostatnim razem AdDuplex przyglądał się jej w czerwcu, kiedy to pierwsza pozycja należała do Surface Pro 3 (obecnie 27,0%). Dziś zajmuje ją Surface Pro 4 (37,4%). W prawdziwej niszy znajduje się pierwszy laptop w historii Microsoft - Surface Book, który doczekał się 6,0% udziału w rodzinie Surface.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia