ASUS zapowiada ProArt StudioBook One, najpotężniejszego laptopa z 24 GB GPU

ASUS zapowiada ProArt StudioBook One, najpotężniejszego laptopa z 24 GB GPU

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/4/2019, 8:12 PM

Liczba odsłon: 921

Targi IFA 2019 w Berlinie startują oficjalnie dopiero za 2 dni, ale nie wszyscy producenci chcą tyle czekać z zapowiedziami. Jedną z najciekawszych propozycji wysunął ASUS, prezentując StudioBook One, bodaj najpotężniejszego laptopa na świecie. Został on wyposażony w układ graficzny NVIDIA Quadro RTX 6000 z 24 GB pamięci GPU. Pozwoli to laptopowi obsługiwać ray-tracing w czasie rzeczywistym, AI oraz z łatwością edytować pliki 8K RED RAW w Adobe Premiere Pro. Gamingowe laptopy mogą się schować!

Zwykle synonimem najlepszych laptopów są tzw. laptopy gamingowe, jednak istnieje jeszcze wyższa klasa sprzętu, przeznaczona dla grafików, animatorów 3D czy montażystów wideo. Z uwagi na powszechny dostęp do szybkiego Internetu i spore możliwości chmury wielu twórców multimediów nie potrzebuje już tak mocnego sprzętu, jednak z drugiej strony po prostu fajnie jest móc działać na własnym urządzeniu. Dotychczas w tym segmencie wiodły prym jednostki stacjonarne, ale w ich przypadku trudno mówić o mobilności. Czy zapowiedziany właśnie ASUS StudioBook One rozwiązuje ten problem bez udawania się na kompromisy?

StudioBook One został zaprojektowany z myślą o data science, rozwoju produktów i animacji. Jak twierdzi producent, zdolny jest on do wykonywania obliczeń na dużą skalę i obsługi wymagających graficznie aplikacji. Aby to umożliwić, wybrano podzespoły z najwyższej półki, w tym procesor Intel Core i9-9980HK, grafikę NVIDIA Quadro RTX 6000, 32GB DDR4 2666MHz RAM i 1TB NVMe PCIe 3.0 x4 SSD. Dzięki ośmiu rdzeniom procesor może osiągać taktowanie 4,8 GHz i obsługiwać aż do 16 wątków. Laptop zdobył ponadto certyfikację ISV dla pakietów Autodesk i Adobe. Obliczenia obliczeniami, ale co tak naprawdę dotrze do użytkownika? Okazuje się, że całkiem sporo. Zacząć należy od ekranu 4K UHD (3840 x 2160 px), obsługującego 100% palety Adobe RGB z dokładnością kolorów Delta-E <1. Podzespoły chłodzone są powietrzem, a do użytkownika dociera mniej niż 46 dB hałasu. Komputer zapewnia połączenie Wi-Fi 5 (802.11ac) z prędkością 1,73 Gbps, a także Thunderbolt 3 USB-C o przepustowości 40 Gbps, umożliwiające wyjście wideo w 8K.

ASUS nie podał jeszcze ceny ani szczegółów dostępności laptopa, ale co do jednej rzeczy mamy pewność — tanio na pewno nie będzie. Z drugiej strony sądzimy, że cena nie powinna być zaskoczeniem dla specjalistów zajmujących się projektowaniem, animacją, montażem czy big data.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia