ASUS przedstawia laptopa dla graczy z dwiema kartami NVIDIA

ASUS przedstawia laptopa dla graczy z dwiema kartami NVIDIA

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/30/2016, 9:09 PM

Liczba odsłon: 2300

Niektórzy powiątpiewają w istnienie prawdziwie gamingowych laptopów. Ostatnie propozycje od ASUS i HP mogą to zmienić. Podczas tegorocznych targów Computex w Tajpej (Chiny) ASUS zaprezentował podobno najpotężniejszego laptopa dla graczy, wyposażonego w dwie karty graficzne NVIDIA i najnowszy procesor Intel K-SKU. HP z kolei powrócił do świata gier i zaprezentował nową linię laptopów, zestawów PC i akcesoriów w różnych przedziałach cenowych.

Najpierw jednak o produkcie ASUSa. Republic of Gamers GX800 to następca GX700. Laptop wyposażono w dwie karty NVIDIA, zainstalowane w konfiguracji SLI. Układ działa w taktowaniu 1428MHz z pamięcią na 3,8 GHz, więc na laptopie uruchomimy praktycznie każdą wielką produkcję z ostatnich lat. Jak tłumaczy NVIDIA, SLI "to rewolucyjna i nowatorska platforma, która pozwala na inteligentne skalowanie wydajności podsystemu graficznego poprzez łączenie mocy kilku rozwiązań graficznych NVIDIA pracujących na płycie głównej z certyfikatem SLI. Dzięki wykorzystaniu zastrzeżonych algorytmów oraz wbudowanej w każdy z procesorów graficznych (GPU) NVIDIA dedykowanej logiki sterującej, która odpowiada za skalowanie wydajności, technologia NVIDIA SLI zapewnia do 2 razy (w przypadku dwóch kart) lub 2,8 razy (w przypadku trzech kart) wyższą wydajność niż w przypadku korzystania z pojedynczej karty graficznej". Ponadto ROG GX800 posiada procesor z najnowszej linii Intel K-SKU. Urządzenie konsumuje 660 W energii. Zostało to osiągnięte dzięki technologii Hydro Overclocking System i przy wykorzystaniu stacji dokującej. Czy wspomnieliśmy już o mechanicznej klawiaturze? Tak, nowy laptop od ASUS został wyposażony w nieczęsto spotykane w takich urządzeniach klawisze mechaniczne. Poza tym klawiatura ma opcję podświetlania z efektami RGB.

Z ciekawą propozycją wyszedł także HP, który zaprezentował nową serię, zatytułowaną OMEN. Składają się na nią obecnie cztery produkty: dwa laptopy, PC i ekran. Dziś rzucimy okiem przede wszystkim na laptopy, które bez wątpienia wyróżniają się wśród produktów, zorientowanych na graczy. Oba laptopy od strony wizualnej prezentują się niemal identycznie. Czarną obudowę uzupełniają czerwone akcenty, w tym podświetlenia wokół klawiszy i efektowne "plemienne" logo na pokrywie. Urządzenia różnią się pod względem wymiarów i parametrów. Mniejszy model posiada 15,6-calowy ekran i procesor Intel Core i3. Większy model posiada już 17,3-calowy ekran i procesor i5. Obie wersje można skonfigurować, wybierając procesor i7, 16 GB pamięci RAM, kartę GeForce GTX 965M i wyświetlacz 4K. Ceny poszczególnych wersji zaczynają się od 899,99 dolarów (ok. 3553 zł) i 979,99 dolarów (ok. 3869 zł). Być może nazwa Omen już coś wam mówi (i nie chodzi o słynny utwór The Prodigy). W istocie HP wydał już kiedyś urządzenie pod tą nazwą. Teraz producent ponownie ją wykorzystał, by oznaczyć nową serię laptopów, zestawów i akcesoriów dla graczy. Laptopy z nowej serii wejdą na rynek 10 lipca, zaś zestawu PC możemy spodziewać się miesiąc później.

Wiele wskazuje na to, że bieżący rok będzie dobrym momentem na zakup nowoczesnego laptopa do gier. Propozycje wiodących producentów mogą znieść podstawowe pytanie "konsola czy PC?" na nowy tor - "PC czy laptop?".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia