AI będzie wykrywać malware przed infekcją komputera. Microsoft organizuje konkurs

AI będzie wykrywać malware przed infekcją komputera. Microsoft organizuje konkurs

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/14/2018, 6:23 PM

Liczba odsłon: 917

Microsoft wykorzystuje już moc sztucznej inteligencji do zwalczania szkodliwego oprogramowania, rozpoznawania ataków i blokowania podejrzanych zachowań. Wszystkie te zagrożenia stają się jednak coraz lepsze, więc i lepsza musi się stać ochrona przed nimi. Gigant z Redmond zorganizował konkurs na portalu Kaggle. Społeczność data science ma za zadanie opracowanie technik pozwalających przewidzieć, czy komputer wkrótce zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Do zgarnięcia jest w sumie 25 tysięcy dolarów, a zwycięzca dostanie prawie połowę tej sumy.

Uczestnicy konkurencji otrzymują 9,4 GB anonimowych danych z 16,8 miliona prawdziwych komputerów. Posłużą one jako zestaw treningowy. Korzystając z tego ogromnego zestawu danych, uczestnicy mają za zadanie opracowanie modelu, który zapewni najwyższą skuteczność. Jako że konkurs już trwa, obecny lider osiągnął wskaźnik skuteczności rzędu 68,9%. Wydarzenie zakończy się 13 marca 2019 roku, więc wynik ten zostanie najpewniej pobity. Co o konkursie pisze jego organizator?

Przemysł malware nadal jest dobrze zorganizowanym, dobrze opłacanym rynkiem, zorientowanym na unikanie tradycyjnych środków ochrony. Gdy komputer zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, przestępcy mogą na wiele sposobów zaszkodzić klientom i przedsiębiorstwom.

Mając ponad miliard klientów korporacyjnych i konsumenckich, Microsoft bardzo poważnie podchodzi do tego problemu i jest głęboko zaangażowany w poprawę bezpieczeństwa.

W ramach ogólnej strategii [poprawy bezpieczeństwa] Microsoft stawia wyzwanie społeczności data science, polegające na opracowaniu techniki przewidywania tego, czy wkrótce maszyna zostanie zainfekowana złośliwym oprogramowaniem. Microsoft - podobnie jak w poprzednim Malware Challenge z 2015 r. - dostarcza użytkownikom Kaggle bezprecedensowy zestaw danych o malware, aby przyczynić się do open-source'owego postępu w skuteczności technik prognozowania wystąpienia [infekcji] malware.

Czy możesz pomóc w ochronie ponad miliarda maszyn przed szkodami, ZANIM one nastąpią?

– Microsoft

Pula nagród wynosi 25 tysięcy dolarów, przy czym za zajęcie miejsca od 1 do 5 twórcy najdokładniejszych modeli otrzymają odpowiednio 12, 7, 3, 2 i 1 tysiąc dolarów. Jest więc szansa, by się wykazać. Więcej informacji o wyzwaniu znajdziecie w linku źródłowym poniżej.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia