52,4% użytkowników Windows 10 Mobile pobrało już Anniversary Update

52,4% użytkowników Windows 10 Mobile pobrało już Anniversary Update

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/24/2016, 8:35 PM

Liczba odsłon: 1933

AdDuplex regularnie udostępnia statystyki związane z platformą Windows. Ostatnie zarejestrowane dane pochodzą z 22 sierpnia i mówią wiele o dostępności Anniversary Update oraz Windows 10 Mobile. Dowiemy się też, które smartfony Lumia są ostatnio najczęściej użytkowane, jaką część użytkowników W10M stanowią Insiderzy i z jakich kompilacji Windows 10 korzystają najczęściej użytkownicy PC.

Zacznijmy od kategorii mobilnej. Najwięcej użytkowników "Okienek" korzysta z Windows Phone 8.1 (77,3%), zaś Windows 10 Mobile przypada drugie miejsce. Nowy system w ciągu miesiąca niemal podwoił szybkość wzrostu i ostatnio znajduje się na 77,3% smartfonów z Windows. W międzyczasie WP 8.1 odnotował spadek rzędu 1,8 pkt proc. (z 79,1% w zeszłym miesiącu).

Kolenje zestawienie dotyczy najczęściej użytkowanych smartfonów z Windows 10 Mobile. Przedwczoraj pierwsze miejsce należało do Lumii 550, która jeszcze miesiąc temu znajdowała się na trzecim miejscu, ale zdążyła wyprzedzić Lumię 640 i Lumię 535. W międzyczasie wzrost odnotowała też Lumia 650 (+1,2%). Pozostałe modele raczej bez zmian.

Podobne badanie AdDuplex poczynił też w kontekście wcześniejszej generacji systemów - Windows Phone. Tutaj liderem jest Lumia 535 (12,3% smartfonów). Druga i trzecia pozycja należą odpowiednio do Lumii 520 (10,4%) i Lumii 640 (9,8%), jednak sądząc po ostatnich zmianach, smartfony mogą wkrótce zamienić się miejscami.

Teraz czas na wersje Windows 10 Mobile. Co ciekawe, udostępniony w tym miesiącu Anniversary Update znalazł się już na ponad połowie zgodnych urządzeń. Z listopadowych buildów (Version 1511) korzysta jeszcze 41,3% użytkowników, a z kompilacji poglądowych (gałąź Redstone 1) - 6,3%.

Na koniec przedstawiamy jeszcze zestawienie wersji Windows 10 dla PC. Sytuacja "Dużego Windowsa" przedstawia się nieco inaczej. Najnowsza wersja stabilna znalazła się na zaledwie 16,2% urządzeń, choć została udostępniona dokładnie dwa tygodnie przed mobilnym odpowiednikiem. Zdecydowana większość (77,2%) kompilacji to wydanie listopadowe (Version 1511), a 6,1% to wydanie RTM z lipca zeszłego roku. Także grono Insiderów okazało się mniejsze niż w Windows 10 Mobile - z poglądowych kompilacji z gałęzi Redstone 2 korzystało tylko 0,6% badanych.

Zebrane dane świadczą przede wszystkim o trudności z pozyskaniem Anniversary Update wśród użytkowników PC. Choć istnieje na to kilka sposobów, większość polega na usłudze Windows Update, która niemal od miesiąca wydaje się świecić pustkami. Microsfot ogłosił, że aktualizacja będzie udostępniana falami, a priorytetowo traktowane będą zwłaszcza nowe urządzenia. W rezultacie aktualizacja znajduje się na co szóstym komputerze. Zupełnie inaczej dostępność prezentuje się w środowisku mobilnym, w którym już ponad połowa użytkowników (w dwa razy krótszym czasie!) zdążyła pobrać uaktualnienie.