230 umiejętności asystentki. Dostępna jest cała lista Cortana Skills

230 umiejętności asystentki. Dostępna jest cała lista Cortana Skills

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/15/2017, 11:09 PM

Liczba odsłon: 2495

Na początku miesiąca do sieci trafiły zrzuty ekranu, mające świadczyć o kolejnej przemianie cyfrowej asystentki Microsoftu - chodzi o jej funkcję Notes (Cortana Notebook), która zyskała całkowicie nowy interfejs, oraz sekcję umiejętności (Cortana Skills). Początkowo znane były takie umiejętności, jak odtwarzanie muzyki, zamówienie jedzenia i śledzenie postępów w aplikacjach fitness, ale okazuje się, że jest ich dużo więcej.

Umiejętności Cortany dają się odkrywać i właśnie to jest istotą tej sekcji. Działa ona niejako na zasadzie "pokaż, co potrafisz", czyli - mówiąc inaczej - użytkownikom pozwala się zapoznać z możliwościami Cortany odnotowanymi w zestawieniu. Oczywiście aby skorzystać z umiejętności asystentki, nasz system musi zmienić język i ustawienia regionu na jedne ze wspieranych, ale nie jest to przeszkodą, by zapoznać się z nimi teoretycznie. Wszystkie zostały bowiem zaprezentowane na stronie Cortana Skills.

Cortana Skills

Lista umiejętności Cortany liczy na chwilę obecną 230 pozycji (o 56 więcej niż w październiku), pośród których znajdziemy zarówno natywne funkcje, takie jak wysyłanie SMS-ów z komputera, przypomnienia czasowe, zorientowane na lokalizację i inne konteksty, wyszukiwanie, podawanie prognozy pogody, cen akcji, odpowiadanie na pytania i wiele innych, jak też funkcje łączące się z usługami zewnętrznymi, jak obsługa termostatu i światła w inteligentnym domu, obsługa drukarki, odtwarzanie muzyki z radia, śledzenie postępów w aplikacjach fitness (np. Fitbit) czy zamawianie pizzy ze wspieranej sieci.

Cortana bez wątpienia potrafi coraz więcej, jednak trochę zawiedzeni jesteśmy faktem, że odtworzenie hymnu bojowego jednej drużyny traktowane jest jako cała umiejętność (takich drużyn na liście jest kilkanaście), zasługujące na odnotowanie obok np. sprawdzania terminów w słowniku, odnajdywania telefonu czy odpowiadania na pytania na dowolny temat.