Wprowadzenie do usługi Windows Live

Wprowadzenie do usługi Windows Live

Autor: Andrzej Stolarczyk

Opublikowano: 3/20/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 24933

Dostęp do Internetu jest wszędzie. Od barów i restauracji, gdzie jedząc kolację, możemy sprawdzić pocztę, po hipermarkety. Coraz częściej korzystamy z różnego rodzaju usług online takich jak poczta, kalendarz, komunikator lub wyszukiwarka. Do zalogowania potrzebujemy różnych danych, które za każdym razem musimy pamiętać. Jeśli czytamy pocztę i zechcemy sprawdzić czy mamy jakieś wpisy w blogu, musimy wpisać nowy adres strony z danym blogiem oraz ponownie zalogować się. Jeżeli korzystamy z tego intensywnie, po dłuższym czasie staje się to coraz bardziej uciążliwe. Czy można zrobić to samo w prostszy sposób? Oczywiście! Dzięki Microsoft Windows Live mamy dostęp do wielu usług z jednego miejsca, logując się przy pomocy tylko jednego identyfikatora.

Historia

Inżynierowie z Microsoftu pracowali nad Windows Live od 2001 roku, wtedy jeszcze obejmowała kilka podstawowych usług. W roku 2005 została zaprezentowana marka Windows Live. Rok później, firma Microsoft rozpoczęła zmianę nazw swoich produktów będących wtedy częścią MSN (The Microsoft Network). Flagowa usługa pocztowa MSN Hotmail została przebrandowana na Windows Live Hotmail. Wyszukiwarka MSN Search zmieniła nazwę na Windows Live Search. Można by długo tak wymieniać. Nie tylko usługi przeszły metamorfozę. Z biegiem czasu, także szata graficzna była zmieniana - początkowo interfejs został nazwany Blue Vapor / Flair. Później, wraz z uaktualnieniem Windows Live do wersji 2.0, interfejs został zmieniony na Wave 2, który bardzo przypominał design znany użytkownikom systemu Windows Vista. Aktualna wersja to Wave 3. Kolorystycznie jest wzorowana na Windows 7 i pozwala na większą kontrolę nad jej wyglądem - możemy wybrać kilka kompozycji standardowych różniących się tłem nagłówka. Jednak warto spróbować czegoś innego - do dyspozycji mamy 6 kompozycji dynamicznych. Na pierwszy rzut oka wydają się dziecinne, jednak ich zaletą jest interaktywność. Wraz ze zmianą pory dnia lub pogody, nagłówek zostaje dostosowany do tych kryteriów.

Co oferuje Windows Live?

W Internecie znajduje się mnóstwo różnego rodzaju usług online. Przez ich mnogość, zwykły użytkownik ma niemały dylemat. Czy wybrać pocztę z kalendarzem czy jednak pocztę z blogiem. Oczywiście do każdej usługi używany jest inny login, który trzeba zapamiętać. Firma Microsoft uprościła ten proces właśnie dzięki platformie Live. Polska wersja składa się z następujących usług (zachowano oryginalność nazw):

Windows Live ID - każdy użytkownik, wraz z założeniem konta otrzymuje swój identyfikator tzw. Windows Live ID. Dzięki niemu, w prosty sposób można się zalogować do dowolnej usługi platformy Live (lub innej kompatybilnej z Live) za pomocą tylko jednego identyfikatora. Dużą zaletą jest łączenie swoich WLID. Do jednego identyfikatora można przypisać kilka innych, za pomocą których możemy np. przełączać się między różnymi kontami na Hotmail bez każdorazowego logowania. Rejestracja jest oczywiście darmowa.

Windows Live Hotmail - świetny webmail. Do niedawna usługa posiadała 5GB przestrzeni na pocztę. Od roku 2009, limity zostały zniesione. Przestrzeń w magazynie jest dynamicznie zwiększana wedle zapotrzebowania użytkownika. Im więcej miejsca zajmuje jego poczta, tym bardziej zostanie zwiększona jego przestrzeń dyskowa. W teorii miejsca nie braknie nigdy. Jednak jest jedno "ale" -  dostępne miejsce musi być zajmowane stopniowo. Oznacza to tylko tyle, że nie może być sytuacji w której w jeden dzień mamy zajęte 2GB przestrzeni, a nagle na następny dzień nie wiadomo skąd rozmiar zwiększył się do 3GB.

Windows Live Spaces - usługę tą najkrócej można opisać jako internetowy blog, posiadający bardzo bogate możliwości personalizacji. Do dyspozycji użytkownika jest dużo kompozycji podzielonych tematycznie. Jeżeli blog jest bardzo osobisty i chcemy, żeby dostęp do niego mieli tylko wybrani znajomi, wystarczy dodać odpowiednie uprawnienia do każdej z części bloga. Obszar w Live Spaces składa nie tylko się z bloga. Znajdziemy tam również galerię zdjęć, listę znajomych, ulubione filmy i książki danego użytkownika, jego pliki na SkyDrive, a także kanały RSS.

Windows Live Contacts - w jednym miejscu mamy wszystkie kontakty, którymi możemy zarządzać w dowolny sposób. Usługa jest połączona z innymi usługami platformy Windows Live, dlatego jeżeli zajdzie taka potrzeba, możemy w bardzo szybki sposób poinformować kogoś z listy kontaktów np. o jakimś wydarzeniu.

Windows Live Home - z powodzeniem może zastąpić stronę główną. Za każdym razem po otwarciu przeglądarki, mamy dostęp do poczty, aktualnej pogody, tego co się dzieje u znajomych, aktualnych wydarzeń pobranych z kalendarza.

Windows Live Profile - jest to swoiste centrum zarządzania danymi aktualnego konta, dzięki któremu, w bardzo prosty sposób możemy ustalić kto widzi prywatne dane, jaki mamy awatar oraz co robili znajomi.

Windows Live Photos - galeria zdjęć. Do dyspozycji mamy 25GB przestrzeni dyskowej współdzielonej z usługą SkyDrive. Dostęp do folderów ze zdjęciami możemy ograniczyć tylko do znajomych, danej grupy użytkowników albo według adresu e-mail powiązanego z Windows Live ID.

Windows Live Calendar - bardzo ładnie prezentujący się kalendarz online. Oprócz własnych terminów można zasubskrybować dowolny kalendarz internetowy, a także importować kalendarz z Outlooka.

Windows Live Events - świetna usługa, która pomaga w zaplanowaniu jakiegoś wydarzenia np. spotkania klasowego, rozesłanie zaproszeń do gości, śledzenie stanu zaproszonych osób - czy ktoś się zjawi lub nie. Jeżeli dodaliśmy wcześniej kontakty do Live Contacts, to nie musimy pamiętać adresów e-mail danej osoby, wystarczy wybrać ją z listy, a zaproszenie zostanie wysłane automatycznie.

Windows Live Groups - dzięki temu narzędziu, w bardzo prosty sposób możemy dyskutować ze znajomymi, dzielić się plikami oraz fotografiami, a także dodawać wydarzenia we wspólnym kalendarzu.

Windows Live SkyDrive - internetowy e-dysk o pojemności 25GB. Możemy na nim przechowywać dowolne pliki o rozmiarze do 50MB, udostępniać je innym. Od jakiegoś czasu, usługa jest połączona z Windows Live Photos. Dzięki temu, z poziomu SkyDrive mamy dostęp do galerii zdjęć, którą możemy dowolnie zarządzać.

Windows Live Family Safety  - ochrona rodzicielska. Za pomocą identyfikatora można przypisać uprawnienia dla dziecka lub rodzica. Dziecko ma ograniczony dostęp do witryn, które nie są przeznaczone dla najmłodszych. W usłudze możemy dowolnie skonfigurować białą i czarną listę witryn, do których dostęp mają pociechy. Do działania trzeba zainstalować wersję dla PC. Z poziomu www możemy jedynie zarządzać działaniem samej usługi.

Windows Live Messenger - jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie. Jest zintegrowany z pocztą Hotmail, dzięki czemu w chwili nadejścia nowego e-maila dostaniemy natychmiastowe powiadomienie. W samym komunikatorze dostępne są gry, przykładowo Warcaby. Po skończonej partii, w profilu obu użytkowników automatycznie pojawi sie informacja o tym kiedy odbyła się rozgrywka i jakim wynikiem się zakończyła.

Windows Live Mobile - przenośna wersja Windows Live dostępna dla telefonów komórkowych, PDA oraz urządzeń Smartphone. Zawiera podstawowe usługi, które są nieco okrojone. Na chwilę obecną dostępne są Hotmail, Messenger, Spaces, Photos, Profile oraz Contacts.

Windows Live Essentials - pakiet programów przeznaczonych dla systemów Windows. Przed instalacją, mamy do wyboru jakie programy zostaną zainstalowane w systemie. W skład Live Essentials wchodzą:
  • Windows Live Mail  - klient pocztowy,
  • Windows Live Messenger - komunikator internetowy,
  • Windows Live Writer - edytor WYSIWYG, dzięki któremu możemy dodawać nowe wpisy w blogu usługi Spaces,
  • Windows Live Photo Gallery - przeglądarka zdjęć, pozwala na bezpośrednie wysłanie zdjęć do Live Photos,
  • Windows Live Movie Maker - edytor wideo znany z Windows XP oraz Vista. Dodatkowo posiada możliwość publikacji plików wideo w serwisach takich jak YouTube,
  • Windows Live Family Safety - program wymagany do ochrony dzieci przed nieodpowiednimi treściami,
  • Windows Live Toolbar - pasek narzędziowy dla przeglądarki Internet Explorer. Pozwala na szybki dostęp do poczty, kalendarza oraz wyszukiwarki Windows Live Search.

Przyszłość platformy Windows Live

Nie tak dawno firma Microsoft udostępniła publicznie nową usługę o nazwie MyPhone. Służy ona do synchronizacji wiadomości SMS, kontaktów, zdjęć, kalendarza oraz zadań znajdujących się w systemie Windows Mobile ze specjalną witryną do zarządzania tą zawartością. Zainteresowanie od strony użytkowników okazało się bardzo duże. Wiele osób chętnie zgłaszało swoje propozycje. Wśród nich często przewijała się prośba o integrację z Windows Live. Ostatecznie ekipa pracująca nad MyPhone oświadczyła, że propozycja zostanie wdrożona. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób.

Bardzo obiecującą usługą, która znajduje się dopiero w fazie beta jest Live Mesh. Działanie jest bardzo proste - instalujemy na dowolnym komputerze specjalny program, konfigurujemy go i włączamy synchronizację. Program będzie automatycznie synchronizował dane między każdą maszyną (nawet PDA) kiedy wykryje, że dany plik został zmodyfikowany. Dodatkowo, jest możliwość dostępu do zsynchronizowanych folderów z poziomu przeglądarki albowiem każdy folder jest zapisywany na serwerach usługi Live Mesh. Dzięki temu, mamy zawsze dostęp do ważnych danych.

Sama idea Windows Live jest świetna. Z jednego miejsca mamy dostęp do różnych danych. Możemy nimi zarządzać, współdzielić je ze znajomymi. Nawet będąc poza domem nie stracimy dostępu do zdjęć, które akurat chcielibyśmy komuś pokazać.

Warsztaty: Bezpieczna praca w chmurze z Microsoft 365 Business Premium
Warsztaty: Bezpieczna praca w chmurze z Microsoft 365 Business Premium

Wydarzenia