Udostępnione wersje to:
Jako obrazy:
- Visual Studio 2008 Standard Edition Beta 2
- Visual Studio 2008 Professional Edition Beta 2
- Visual Studio Team System 2008 - Team Suite Beta 2
- Visual Studio Team System 2008 - Team Foundation Server Beta 2
- Visual Studio Team System 2008 - Test Load Agent Beta 2
-
MSDN Library for Visual Studio 2008 Beta 2
- Visual Studio Team System 2008 - Team Suite Beta 2 VPC
- Visual Studio Team System 2008 - Team Suite & Team Foundation Server Beta 2 VPC
Nowa wersja aplikacji dla programistów korzystających z Visual Studio 2005 jest długo wyczekiwanym narzędziem zawierającym już wbudowane rozszerzenia, które pojawiły się po wydaniu wersji 2005. Dlatego w artykule przedstawimy różnice pomiędzy ostatnią wersją 2005, a najnowszą beta 2.
Dostępne edycje Visual Studio 2008 Express Editions Beta 2
- Visual Basic 2008 Express Edition Beta 2
- Visual C# 2008 Express Edition Beta 2
- Visual Web Developer 2008 Express Edition Beta 2
- Visual C++ 2008 Express Edition Beta 2
- Visual Studio 2008 Express Editions Beta 2 All-In-One DVD - English
Wersje Express powinny zainteresować osoby, które nie mają dostatecznie szybkiego łącza, aby instalować pełną wersję Professional, która zajmuje około 3,5 GB. Alternatywne edycje Express zajmują około 55 MB każda.
Visual C# 2008 Express Edition Beta 2
Wersje Visual Basic 2008 Express Edition Beta 2 różnią się od Visual C# 2008 Express Edition Beta 2 jedynie językiem, w jakim konstruowany jest kod obsługujący aplikację, dlatego w artykule omówimy jedynie edycję C#.
Wśród dostępnych projektów występują te same, co w przypadku wersji 2005, wzbogacone o aplikacje dostępne już wcześniej w Framework 3.0, a teraz zawarte, jako narzędzia Framework 3.5, czyli projekty technologii Windows Presentation Foundation (część graficzna API WinFX): WPF Application (aplikacja okienkowa kompilowana do pliku exe, różniąca się od standardowej wersji wyglądem - design Windows Vista, oraz sposobem tworzenia interfejsu - za pomocą nowego języka User Interface XAML, a nie jak wcześniej w code behind) oraz WPF Browser Application (aplikacja jednakowa jak WPF Application, różniąca się jedynie sposobem wyświetlania - w przeglądarce internetowej, znacznikiem głównym języka XAML - Page zamiast Window oraz typem pliku - xbap, do jakiego jest kompilowana).
Standardowa aplikacja okienkowa Windows Forms Application nie zmieniła w żaden sposób mechanizmów obsługi tworzenia kodu, podobnie jak wcześniej mamy zakładki design oraz code behind, okienka Toolbox, Solution Explorer, Properties, Error List. Jedyne, co zostało poprawione to wygląd kontrolek, które teraz otrzymały design Windows Vista, a także zmiany w kodzie, dzięki nowej wersji Framework 3.5.
W projekcie WPF Application niestety wciąż brakuje rozbudowanego o zakładkę Event okna Properties, przez co nadal trzeba ręcznie dodawać zdarzenia w kodzie, co nie jest zbytnio wygodne. W wersji Visual Studio 2008 Professional Edition Beta 2 takie okno występuje. Analogicznie dla języka XAML, w dalszym ciągu brak jest IntelliSense, na przykład dla tagów służących do animacji. Możliwe, że zostanie to poprawione już w wersji RTM.
Visual Web Developer 2008 Express Edition Beta 2
Visual Web Developer 2008 Express Edition Beta 2 to edycja służąca do budowania stron ASP oraz aplikacji sieciowych w technologii Windows Communication Foundation.
Wśród dostępnych projektów znajdziemy, podobnie jak w poprzednim wydaniu, strony ASP.NET, Web Service ASP.NET oraz znane już wcześniej z Framework 3.0, a teraz zawarte, jako narzędzia Framework 3.5 serwisy WCF, czyli technologię Windows Communication Foundation (część komunikacyjna API WinFX). Występuje tutaj oczywiście również technologia Ajax, microsoftowa implementacja biblioteki AJAX dla ASP .Net 2.0, zawierająca model DOM, w części klienckiej pozwalająca na obsługę JavaScriptu, a w części serwerowej dodająca asynchroniczny Postback do serwera w obiektach klasy UpdatePanel. W dalszym ciągu musimy doinstalowywać bibliotekę extenderów z oficjalnej strony Ajax, czyli pakiet rozszerzający bibliotekę ASP .NET o dodatkowe kontrolki.
Dla programistów używających technologii Ajax w Microsoft Visual Studio 2005 na pewno sporym problemem był brak IntelliSense przy programowaniu w JavaScript. Drobne błędy powstałe podczas programowania, jak np. brak litery w którymś z wyrazów były ciężke do znalezienia, szczególnie przy dużej ilości kodu. Dlatego już od dawna Microsoft obiecał rozszerzenie nowej wersji o IntelliSense, także dla języka JavaScript. W nowej wersji aplikacji został też rozbudowany debugger, pozwalający ustawiać breakpoint w kodzie JScript oraz oferujący możliwość śledzenia zarówno strony server-side jak i client-side kodu.
Kolejnym udogodnieniem wprowadzonym w wersji Visual 2008 jest menadżer stylów, nowe okienko służące do tworzenia oraz zarządzania stylami CSS. Dzięki niemu na bieżąco możemy zaznaczać wybrany styl CSS, edytować i podglądać go w odrębnym oknie. Ciekawym dodatkiem jest też dzielone okno split do programowania w ASP i AJAX, dzięki czemu możemy mieć otwarte okna design oraz kodu w tym samym momencie.
Visual C++ 2008 Express Edition Beta 2
W edycji Visual C++ 2008 Express Edition Beta 2 dokonano właściwie najmniejszych zmian, ponieważ kolejne rozszerzenia pojawiające się po Microsoft Visual Studio 2005, rozbudowywały głównie część webową aplikacji oraz języki C# i VB.
Pojawiło się wsparcie dla aplikacji Win32, zatem już nie jest potrzebne IDE tinkering do tworzenia rozbudowanych aplikacji okienkowych.
Framework 3.5
Razem z Microsoft Visual Studio 2008 mamy dostarczony nowy Framework 3.5, który rozszerza wcześniejsza wersję 2.0 o narzędzia dostępne w wersji 3.0, czyli technologie Windows Presentation Foundation, Windows Communication Foundation, Windows Workflow Foundation i Windows CardSpace, a także nowe dodatki do języka.
Jednym z dodatków jest Query Syntax, który pozwala budować zapytania z użyciem standardowych LINQ query operatorów. Visual Studio zapewnia pełny IntelliSense oraz sprawdzanie poprawności w czasie kompilacji kodu.
Poniżej mamy przykład na zastosowanie Query Syntax. Properties są utworzone z zastosowaniem Automatycznych Właściwości (properties), które zmieniają sposób tworzenia kodu. Inicjowanie obiektów odbywa się za pomocą nowej opcji Collection Initializers, czyli z użyciem Object Initializers dla kolekcji.
public class Person {
public string FirstName {
get; set;
}
public string LastName {
get; set;
}
}
List people = new List {
new Person { FirstName = "John", LastName = "Jackson" },
new Person { FirstName = "Mark", LastName = "Johnson" },
};
IEnumerable result = from p in people
where p.LastName = "Johnson"
orderby p.FirstName
select p;
Podsumowanie
Microsoft Visual Express Edition Beta 2 to zbiór edycji dla programistów różnych aplikacji, która z pewnością zainteresuje różnego typu deweloperów. Każda edycja zawiera wbudowane rozszerzenia, które pojawiły się po wydaniu wersji 2005 oraz inne, dodane dopiero teraz, razem z wersją testową Beta 2.
Jednak Microsoft Visual Express Edition Beta 2 to nie tylko rozbudowane narzędzie, ale także nowy Framework 3.5, który rozszerza wcześniejsza wersję 2.0 o narzędzia dostępne w wersji 3.0, czyli technologie Windows Presentation Foundation, Windows Communication Foundation, Windows Workflow Foundation i Windows CardSpace oraz nowe dodatki do języka. Nowy kompilator Orcas zawiera innowacyjne opcje, jak na przykład: Automatyczne Właściwości, Extension Methods, Object Initialazer, Lambda Expressions czy Query Syntax .