iOS 14 pozwoli testować aplikacje bez potrzeby instalowania

iOS 14 pozwoli testować aplikacje bez potrzeby instalowania

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:43
10.04.2020
1786 wyświetleń

Apple pracuje nad nowym sposobem prezentacji niektórych części aplikacji bez konieczności instalowania ich na urządzeniu. Ślady tej funkcjonalności odkryto we wczesnej kompilacji iOS 14. Do takiego "sampla" aplikacji od zewnętrznych wydawców będzie można dotrzeć, skanując kod QR.

Dziś po kliknięciu linka lub zeskanowaniu kodu QR aplikacji, która nie jest zainstalowana na iPhonie czy iPadzie, link otworzy się w Safari. Apki mogą dostarczać uniwersalne linki, które otwierają aplikacje zamiast przeglądarki, gdy są one zainstalowane. W niedalekiej przyszłości będą jednak mogły prowadzić wprost do niezainstalowanych aplikacji. Funkcjonalność w kodzie iOS 14 występuje pod nazwą "Clips".

Z analizy nowego API wynika, że "Klipy" pozwolą deweloperom dostarczać interaktywną i dynamiczną zawartość z ich aplikacji, nawet gdy nie są one zainstalowane. Clips API bezpośrednio odwołuje się do czytnika kodów QR w tym buildzie systemu. Po zeskanowaniu kodu użytkownik będzie mógł dokonać interakcji z apką na karcie, która pojawi się na ekranie. Nie będzie to jednak w pełni funkcjonalna aplikacja, a jedynie coś w rodzaju dema, które pozwoli zapoznać się z interfejsem.

Deweloperzy będą musieli wyszczególnić, która część aplikacji ma być pobrana przez iOS jako pakiet Over-The-Air umożliwiający odczytanie zawartości. Pływająca karta będzie zawierała opcje pobrania pełnej wersji aplikacji z App Store lub otwarcia tej zawartości, jeśli apka jest już zainstalowana.

Podobną funkcję ma też Android. Jego "Slices" pokazują interaktywne fragmenty aplikacji w miejscach, takich jak wyniki wyszukiwania Google i Asystenta Google. Można więc się spodziewać, że podobnej integracji Clips API z Apple Spotlight, niemniej jednak istniejący kod wskazuje jedynie na skanowanie QR.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://9to5mac.com/2020/04/09/ios-14-apple-developing-clips-feature-for-using-apps-without-requiring-full-downloads/

Polecamy również w kategorii Apple