Za zdefraudowane środki kupił dom i Teslę. Były inżynier Microsoftu skazany na 9 lat

Za zdefraudowane środki kupił dom i Teslę. Były inżynier Microsoftu skazany na 9 lat

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/10/2020, 6:34 PM

Liczba odsłon: 2912

Pamiętacie sprawę byłego pracownika Microsoftu z Ukrainy, który został oskarżony przez amerykańską prokuraturę w Seattle o kradzież cyfrowej waluty podczas testowania firmowej platformy sprzedaży online? 25-letni wówczas Volodymyr Kvashuk usłyszał zarzuty kradzieży środków w postaci kart podarunkowych, które mogły zostać wymienione na produkty Microsoftu, a następnie ich odsprzedaży w Internecie. Za zdobyte pieniądze oskarżony kupił samochód Tesla za 160 tys. dolarów oraz dom nad jeziorem za 1,7 mln dolarów. Jego sprawa doczekała się finału.

Były pracownik (w latach 2016-2018) został oskarżony w połowie 2019 roku po dochodzeniu Microsoft Fraud Investigation Strike Team (FIST) rozpoczętym półtora roku wcześniej. Zespół odnotował niezwykły wzrost subskrypcji Xbox zakupionych przy użyciu kredytów (wewnętrznej waluty w sklepach i usługach Microsoftu). Oskarżony miał za zadanie testować system zakupów online Microsoftu i nadużył swojego dostępu dewelopera, aby tworzyć konta i przypisywać im kredyty. Według prokuratury testowe środowisko e-commerce posiadało zabezpieczenia uniemożliwiające zakup dóbr fizycznych, jednak już nie tych cyfrowych, takich jak kredyty w sklepie.

Kvashuk, z narodowości Ukrainiec, żyjący w Renton w stanie Washington, tworzył fejkowe konta testowe lub używał kont stworzonych przez kolegów, przelewał na nie kredyty, a następnie odsprzedawał przez Internet. Gracze mogli kupić te kredyty za kryptowalutę i używać ich do opłacania subskrypcji. Inżynier tak się rozpędził, że nawet przelał sam sobie kredyty Xbox o wartości ok. 12 tysięcy USD, korzystając z własnych danych uwierzytelniających. I właśnie przez to wpadł. Proceder trwał siedem miesięcy. Zarobił w tym czasie ok. 10 mln dolarów i zdążył kupić dom i samochód za łączną sumę prawie 2 milionów.

Z dokumentów sądu wynika, że próbował ukryć dowody, korzystając z mieszarki Bitcoina, aby zatrzeć pochodzenie środków, które ostatecznie trafiły na jego konto. Następnie wypełnił fałszywe oświadczenie podatkowe, w którym podał, że Bitcoiny zostały mu przekazane przez krewnego. Kvashuk zeznał przed sądem, że nie miał zamiaru oszukać Microsoft, a jedynie pracował nad specjalnym projektem, który miał zapewnić korzyści jego pracodawcy. Prokuratura skwitowała to stwierdzeniem, że to stek kłamstw na szczycie wcześniejszego steku kłamstw.

Po wielu miesiącach postępowania Kvashuk został skazany. Nakazano mu zapłatę 8,3 mln dolarów odszkodowania. Po odbyciu kary grozi mu też deportacja. Jest to pierwsza w kraju sprawa dotycząca Bitcoina z zawierająca komponent podatkowy.

Krótko mówiąc, dzisiejszy wyrok dowodzi, że nie możesz kraść pieniędzy przez Internet i myśleć, że Bitcoin ukryje twoje działania przestępcze. Nasz złożony zespół ekspertów od cyberprzestępczości z asystą Cyber Crimes Unit należącego do IRS-CI upoluje cię i zmusi do wzięcia odpowiedzialności za twoje naganne zachowanie.
— Charge Ryan Korner, agent specjalny IRS-CI

Kvashuk został uznany winnym 5 przypadków oszustwa elektronicznego, 6 przypadków prania pieniędzy, 2 przypadków kwalifikowanej kradzieży tożsamości, 2 przypadków złożenia fałszywych zeznań podatkowych, 1 przypadku oszustwa pocztowego, 1 przypadku oszustwa związanego z urządzeniem dostępowym i 1 przypadku dostępu do chronionego komputera w celu dokonania oszustwa.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia