Xbox Series X vs PlayStation 5. Która konsola jest lepsza? To był tydzień z Microsoft 109

Xbox Series X vs PlayStation 5. Która konsola jest lepsza? To był tydzień z Microsoft 109

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
11:42
20.03.2020
1393 wyświetlenia

Witajcie w nowym odcinku To był tydzień z Microsoft!. Tym razem wyjątkowo przybiera on formę tekstu, ponieważ, z uwagi na tę niestabilną sytuację, zdecydowaliśmy się pozostać w domach. Liczymy na Waszą wyrozumiałość, Drodzy Widzowie. Teraz zajmiemy się podsumowaniem najważniejszych wydarzeń z ostatnich siedmiu dni. W tym czasie sporo działo się w Microsoft Teams, a także wśród nadchodzących konsol nowej generacji. Powiemy też co nieco o upragnionym rekordzie, który zaliczył Windows 10.

Trzecie urodziny i pakiet nowych funkcji w Microsoft Teams

W tym tygodniu minęły trzy lata od premiery Microsoft Teams. Z tej okazji Microsoft podzielił się rekordowymi statystykami dotyczącymi aplikacji. Przede wszystkim liczba aktywnych użytkowników Teams dziennie wynosi teraz 44 miliony. To wzrost o 12 milionów w zaledwie 7 dni. Użytkownicy ci wygenerowali ponad 900 milionów spotkań i minut połączeń każdego dnia tego tygodnia.

Teams

Przez ostatnie trzy lata firmy wszelkich rozmiarów — w tym 93 przedsiębiorstwa z listy Fortune 100 — odkryły, że Teams może stać się ich centrum pracy zespołowej. Aplikacja ma już 20 klientów z ponad 100 tysiącami pracowników używających Teams, takich jak choćby Accenture, którego 440 tysięcy pracowników aktywnie korzysta z Zespołów. Inne statystyki oraz najważniejsze kamienie milowe możecie prześledzić w naszym wczorajszym tekście.

Z okazji urodzin Teams otrzymał też zestaw nowych funkcji, takich jak redukcja hałasu w czasie rzeczywistym (np. dźwięki stukania w klawiaturę) podczas połączeń czy też funkcja podniesienia ręki pozwalająca każdemu uczestnikowi spotkania zasygnalizować, że chce zabrać głos.

Microsoft Teams za darmo przez 6 miesięcy

Decydując się na zostanie w domu i pracę zdalną, warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi do komunikacji z zespołem. A teraz nadarzyła się ku temu świetna okazja, bowiem Microsoft udostępnia pełną wersję Teams za darmo na pół roku. Darmowa wersja trial Teams nie ogranicza się jednak do typowego dla takich usług okresu miesięcznego, lecz półrocznego. I jest to oferta premium, w której użytkownicy Zespołów mogą nagrywać spotkania i korzystać z 1TB miejsca w chmurze (w porównaniu do 2GB w zwykłej darmowej ofercie). Do korzystania z tych możliwości ma zostać zaktualizowana także darmowa wersja Teams. Z promocji mogą również skorzystać szkoły.

Teams

Zachęcamy Was do wypróbowania Teams! Z naszego tekstu dowiecie się, jak skorzystać z tej darmowej oferty.

Xbox Series X vs PlayStation 5: starcie gigantów

Kilka lat temu Microsoft obrał za cel stworzenie najpotężniejszej konsoli na rynku. Tak powstał Xbox One X, który do tej pory dzierży to miano. Nadchodzi jednak nowa generacja konsol i wygląda na to, że gigant chce ten rekord utrzymać. Tak przynajmniej wynika ze specyfikacji technicznej Xbox Series X, która ukazała się w tym tygodniu. Dzień później również Sony ujawnił specyfikację PlayStation 5. Umożliwiło nam to ich porównanie.

Xbox Series X vs PlayStation 5

Choć w wielu aspektach obie konsole idą ramię w ramię, to pod względem mocy i szybkości Xbox mniej lub bardziej znacząco wyprzedza PlayStation. Dysponuje on większą mocą procesora graficznego (więcej teraflopów), szybszym taktowaniem procesora, większą przepustowością pamięci i pojemniejszym dyskiem SSD. PlayStation ma mniej jednostek wykonawczych (CU) GPU, jednak taktowanych wyżej. Oferuje też wyższą wydajność I/O, zarówno surową, jak i skompresowaną. Szczegółowe porównanie możecie sprawdzić w naszej tabeli. Podsumowując, gdy chodzi o surową moc obliczeniową, to najnowsze dzieło Microsoftu zjada właściwie całą znaną konkurencję.

Błyskawiczne wznawianie i uruchamianie gier na Xbox Series X

Pozostajemy w temacie nadchodzącej konsoli Microsoftu. Z zapowiedzi wynikało, że konsola umożliwi niemal natychmiastowy powrót do gry w miejscu i podczas czynności, przy których skończyliśmy, bez potrzeby przechodzenia przez etap ekranów ładowania. Dużo krócej trwa też ładowanie gry przy pierwszym uruchomieniu. Zostało to przedstawione na dwóch nowych filmach:

Pierwsze wideo pokazuje szybkość, z jaką Xbox Series X ładuje grę dzięki specjalnie zaprojektowanemu dyskowi SSD NVMe. Obok postawiono Xbox One X wyposażony w dysk twardy 5400rpm. Na obu uruchomiono tę samą grę: State of Decay 2. Różnica jest wręcz druzgocąca. Xbox Series X przechodzi od menu gry do właściwej rozgrywki w blisko 10 sekund, podczas gdy jego poprzednik potrzebuje na to 50 sekund.

Świetnie wypadła również nowa technologia Quick Resume, która pozwala konsoli przechowywać w "uśpieniu" wiele gier i błyskawicznie je wznawiać. Jak widać na demo, wznowienie gry z pamięci zajmuje Xbox Series X mniej niż 10 sekund. Jako przykładów użyto stosunkowo nowych gier, takich jak Forza Motorsport 7, Hellblade: Senua’s Sacrifice czy Ori and the Blind Forest. Quick Resume współpracuje też z grami na Xbox 360.

Windows 10 dotarł na miliard urządzeń

Na koniec jeszcze informacja, którą Microsoft wreszcie mógł oficjalnie potwierdzić. Upragniony, posiadający wręcz symboliczne znaczenie cel — Windows 10 na miliardzie aktywnych urządzeń — został wreszcie osiągnięty. Licząc od dnia premiery, Dziesiątce zajęło to 4 lata i niecałe 8 miesięcy.

Windows 10

Poznaliśmy też nową liczbę Windows Insiderów — jest ich już ponad 17,8 miliona. Dowiedzieliśmy się także, że Windows 10 jest systemem występującym na 80 tysiącach modeli i konfiguracji laptopów oraz 2-w-1 od ponad tysiąca różnych producentów. Mowa tu oczywiście tylko o gotowych laptopach i ich wariantach. Samych konfiguracji PC z Windows istnieją miliony.

To by było na tyle, jeśli chodzi o miniony tydzień. Wyjątkowo nie poprosimy Was o zostawienie łapki w górę i kliknięcie dzwonka, ale nie obrazimy się, jeśli dodacie CentrumXP do zakładek/ulubionych. Dajcie nam znać, jak podoba Wam się taka forma podsumowania tygodnia i o jakich tematach chcielibyście najbardziej przeczytać w przyszłym odcinku. A za tydzień - do zobaczenia lub do spisania się! Dbajcie o siebie!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP