Menu kategorii
 • Wytyczne znaku "Designed dla Windows XP"

  Wytyczne znaku "Designed dla Windows XP"

   Microsoft
  Microsoft
  00:00
  02.04.2006
  3283 wyświetlenia

  Program "Designed for Windows XP" ma na celu promowanie projektu i praktyk programowania, które zapewnią pozytywne doznania użytkownikom Windows XP. Intencją jest stworzenie wymagań, które nie będą nadmiernym ciężarem dla Twojej firmy.

  Z pewnością możesz spełnić wiele z tych wymagań - nawet te bardzo trudne - ponosząc minimalne nakłady finansowe. Doświadczenia Microsoft pokazują że: 70% problemów związanych ze zgodnością, które są odnajdywane przez Microsoft w oprogramowaniu pracującym z Windows XP może być zwykle rozwiązane w ciągu kilku godzin - bez potrzeby dostępu do kodu źródłowego.

  Spełniając wymagania Znaku "Designed for Windows XP" partnerzy OEM, niezależni dostawcy sprzętu i oprogramowania (IHV i ISV) kwalifikują się do udziału w Programie i wielu dodatkowych korzyści płynących ze wspólnych programów marketingowych z Microsoft. Spełniając wytyczne Programu, gwarantującego pozytywne doznania klienta, producent oprogramowania czy sprzętu będzie otrzymywał mniej telefonów w sprawie pomocy technicznej, mniej zwrotów i zadowolenie klientów.

  Wniosek z tego jest jeden: więcej klientów dokonujących powtórnych zakupów.

  Dodatkowo, coraz więcej sieci handlowych stosuje Logo jako jedno ze swoich wartości dodanych przy promowaniu produktów. Sprzedawcy, którzy posiadają logo na swoich produktach odniosą większe korzyści niż ich konkurencja, która go nie posiada.

  Logo "Designed for Windows XP - Optimized"

  Microsoft chce nagrodzić partnerów tworzących właściwości swoich produktów, które dają końcowym użytkownikom znacznie więcej niż tylko pozytywne doznania z Windows XP. Podczas gdy logo "Designed for Windows XP" gwarantuje stały poziom jakości doznań konsumentów używających Windows XP, oznaczenie "Designed for Windows XP - Optimized" wskazuje, że oprogramowanie lub sprzęt działają poprawnie z Windows XP i w pełni korzystają z nowych właściwości systemu operacyjnego, zarówno w dostępności dla osób niepełnosprawnych, grach jak i całym środowisku Windows XP.

  Ponieważ jest tylko jedno Logo, klienci patrząc na Znak nie będą w stanie odróżnić produktów zoptymalizowanych od niezoptymalizowanych. Microsoft jednakże planuje wprowadzić dodatkowe korzyści dla produktów z logo: "Designed for Windows XP - Optimized" .

  Jednym z benefitów, jakie osiągają produkty oznaczone Logo, jest umieszczenie ich w Katalogu Windows, jak również w Polskim Katalogu Aplikacji dla Windows. Produkty, które spełniają kryteria "Designed for Windows XP - Optimized" otrzymują miejsce w witrynie w Katalogu Windows, z pierwszeństwem na liście w wynikach wyszukiwania.

  Poniżej znajduje się przegląd wymagań programu "Designed for Windows XP" i kryteria dla "Designed for Windows XP - Optimized" . Szczegółowe specyfikacje sprzętu i oprogramowania, oraz informacje o testach zgodności, wytycznych dot. testów, i narzędzi pomocnych przy testach zgodności można znaleźć na stronie internetowej www.windowslogo.com.

  Wymagania Programu

  Program wymaga, aby sprzęt i oprogramowanie były zgodne ze specyfikacjami "Designed for Windows XP" . Dla systemów i urządzeń jest to uaktualniona wersja specyfikacji "Designed for Windows XP" która była wykorzystywana w poprzednich latach. Dla aplikacji, jest to całkowicie nowa specyfikacja. W przypadku systemów i urządzeń przykładowe urządzenie musi zostać przetestowane przez Labolatorium Jakości Sprzętu dla Windows (Windows Hardware Quality Lab (WHQL)), aby potwierdzić, że spełnia wymogi specyfikacji. Proces sprawdzania oprogramowania jest samo-administrujący tzn., niezależny dostawca oprogramowania gwarantuje i przedstawia w Microsoft, że jego produkt spełnia wymagania. Wszystkie produkty zanim zaczną być oznaczane znakiem muszą zostać zarejestrowane przez odpowiednią Umowę Licencyjną - Umowa Licencyjna dla Logo Designed for Windows (Designed for Microsoft Windows Logo License Agreement).

  Jednym z wymagań jest, aby komputer posiadał przynajmniej 128 MB RAM-u. Podczas gdy Windows XP mogą działać w ograniczonym zakresie z mniejszą ilością pamięci, wiele z właściwości Windows XP takich jak szybka zamiana użytkowników, które polepszają doznania użytkownika, nie będzie działać w takim środowisku, i są domyślnie wyłączne.

  Wymagania dla komputerów PC:

  • Ograniczone wsparcie starszych rozwiązań (to znaczy żadnych urządzeń ISA)
  • Minimum 128 MB RAM-u,
  • Wsparcie ACPI dla zarządzania energią i Plug and Play
  • Kompletne wsparcie Plug and Play dla wszystkich urządzeń
  • Wszystkie sterowniki muszą posiadać podpisy cyfrowe

  Wymagania dla urządzeń:

  • Sterowniki są opracowane przy użyciu Windows Driver Development Kit (DDK) i przeszły test Driver Verifier
  • Urządzenie i sterownik spełniają wymagania zarządzania energią i Plug and Play dla określonej klasy urządzeń
  • Urządzenie spełnia standardy przemysłowe dla określonej klasy urządzeń
  • Jest w zgodzie z wymaganiami "Windows Experience" (takimi jak bycie funkcjonalnym bez konieczności ponownego uruchamiania komputera, itp.)

  Wymagania dla aplikacji

  Aplikacje muszą również spełniać istotne wymagania. W przypadku aplikacji, proces ten jest samo-gwarantujący, poprzez system kwestionariuszy i dokumentacji technicznej. Ponad to Microsoft przeprowadza wyrywkowe kontrole, w celu sprawdzenia czy wyznaczone standardy są przestrzegane.
  Aplikacje muszą:

  • Instalować się i zachowywać pliki i dane w odpowiednich lokalizacjach
  • Prawidłowo się odinstalować
  • Nie ulegać awariom i nie tracić danych podczas szybkiej zamiany użytkowników
  • Obsługiwać nowe widoki Windows XP
  • Jeśli dołączane są sterowniki pracujące w trybie jądra, to muszą one być przetestowane przez Microsoft

  Aby uzyskać pełną specyfikację "Designed for Windows XP" zajrzyj na stronę internetową www.windowslogo.com.

  Kryteria "Designed for Windows XP - Optimized"

  Aby zostać umieszczonym w widocznym miejscu Katalogu Windows jako "Designed for Windows XP - Optimized" produkty muszą, oprócz warunków standardowych, spełniać wymagania dodatkowe.

  Kryteria "Designed for Windows XP - Optimized":

  • Minimum 128 MB pamięci systemowej.
  • Spełnianie wymagań " Designed for Windows XP" dla Szybkiego Rozruchu/Szybkiego
  • Przywracania ze stanu hibernacji wraz z obsługą S3.
  • Przynajmniej cztery porty USB zgodne z USB 1.1
  • Przynajmniej dwa porty IEEE 1394.
  • Adapter graficzny obsługujący właściwości Direct3D 8.0
  • Wydajność podsystemu graficznego spełnia wymagania PC Design Checklist.
  • Zewnętrzny monitor obsługuje jako standard tryb sRGB, domyślnie aktywny.
  • Kartę sieciową Ethernet.
  • Twardy dysk sformatowany wstępnie przy pomocy NTFS.
  • Urządzenia CD RW i DVD.
  • Podsystem dźwiękowy obsługujący DirectSound, DirectSound3D i akcelerator DLS.

  Kryteria "Designed for Windows XP - Optimized":

  Produkty, które spełniają główne wymagania znaku oraz dodatkowo spełniają wszystkie warunki jednej z trzech istniejących sekcji najlepszych zasad i praktyk (Najlepsze praktyki dla uzyskania pozytywnych wrażeń z gier; Najlepsze zasady przy pracy z Windows XP, Najlepsze zasady i praktyki przy ułatwieniach dostępu, będą miały zagwarantowane przez Microsoft dodatkowe korzyści marketingowe (np. lepsza pozycja w Katalogu Windows):

  • Najlepsze zasady przy pracy z Windows XP (Windows XP Best Practices). Aplikacja musi być zgodna z wieloma najlepszymi zasadami pracy z Windows XP, które wykorzystują przewagę nowoczesnego środowiska Windows XP, włączając w to serwis instalacyjny Windows, tworzenie i wykorzystywanie wysokiej jakości ikon oraz poprawne operowanie na ekranach o wysokiej rozdzielczości.
  • Najlepsze praktyki dla uzyskania pozytywnych wrażeń z gier (Games Best Practices). Aplikacje gier powinny spełniać pewne standardy dostarczające ogólnych pozytywnych doznań w czasie zabawy. Oznacza to: stworzenie sensownych domyślnych ustawień dla urządzeń trójwymiarowych (3D),dokonanie wszelkich ustawień koloru bez pytania użytkownika, analizowanie charakterystycznych cech pracy komputera użytkownika w celu ustawienia najlepszych opcji gry oraz, jeżeli gra jest dystrybuowana w Ameryce Północnej, dostarczanie zestawienia wyników gry z Tablicą Wyników Programów Rozrywkowych (Entertainment Software Ratings Board (ESRB)),
  • Najlepsze zasady i praktyki przy ułatwieniach dostępu (Accessibility Best Practices). Aplikacje powinny spełniać standardy dostępności dla Windows XP. Oznacza to: zapewnienie zgodności w opcjach wysokiego kontrastu, co umożliwia użytkownikom widzenie wszystkich informacji i kontrolę nawet jeśli nie odróżniają kolorów, stosowanie do przekazywania informacji innych nośników oprócz dźwięku, oraz umożliwienie dostępu do wszystkich właściwości z klawiatury.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Program "Designed for Windows XP"