Wybieramy topologię sieciową

Wybieramy topologię sieciową

 Mateusz Miciński
Mateusz Miciński
00:00
21.05.2010
27965 wyświetleń

Połączenie razem kilku komputerów w celu wymiany danych i udostępniania zasobów, tworzy lokalną sieć LAN (ang. Local Area Network). Takie sieci połączone w całą osiedlową bądź miejską strukturę początkują powstanie kolejnego obszaru, zwanego siecią MAN (ang. Metropolitan Area Network). Natomiast zbiór kilku sieci miejskich przyłączonych do innych aglomeracjami za pośrednictwem infrastruktury szkieletowej bądź radiolinii tworzą sieć WAN (ang. Wide Area Network).

Jednakże zajmiemy się omawianiem sieci lokalnych, takich które jesteśmy w stanie samodzielnie utworzyć w domu. Aby dobrze zrozumieć strukturę sieci, należy poznać dokładnie z czego mogą się składać:

  • komputerów stacjonarnych, laptopów, palmtopów - wyposażonych w karty sieciowe,
  • routerów oraz przełączników switch,
  • punktów dostępowych Wi-Fi,
  • serwerów udostępniających zasoby,
  • modemów ADSL,
  • medium - przewodów sieciowych bądź fal elektromagnetycznych,
  • wszystkich innych urządzeń mogących pracować w sieci, np. drukarek oraz dysków sieciowych.

Na powyższej liście wymienione zostały komponenty, z których na pewno można zbudować zaawansowaną sieć, za pomocą której możliwe będzie przyłączenie do Internetu wielu komputerów, wymienianie plików pomiędzy urządzeniami lokalnymi czy korzystanie wielu użytkowników z jednej drukarki. Prosta domowa sieć z usługą szerokopasmowego łącza składa się jedynie z komputera, modemu ADSL podłączanego z jednej strony do PC-eta, z drugiej do linii telefonicznej, oraz z medium - czyli przewodów.

Niegdyś popularne jeszcze sieci osiedlowe budowane były w oparciu o kable koncentryczne oraz switche i terminatory. Dziś taka inwestycja jest całkowicie nieopłacalna, ponieważ koszty struktury opartej o kablowe medium są bardzo wysokie. Dlatego też znacznie częściej lepiej zastosować łączność bezprzewodową, tańszą w utrzymaniu, łatwiejszą w instalacji oraz co najważniejsze wygodniejszą. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta. Wyobrażacie sobie pracę na laptopie w przydomowym ogrodzie z łączem do Internetu? Na pewno tak. Pociągniemy zatem kilkanaście metrów przewodu do ogrodu i wepniemy w laptop. Kosztowne, czasochłonne, niekomfortowe. Wystarczy router Wi-Fi, laptop z bezprzewodową kartą sieciową i po problemie.

Oczywiście każda sieć ma swoje zalety i wady. W jednych wypadkach lepiej zastosować w pełni przewodową strukturę, w innych radiową, a jeszcze w innych mieszaną. Wszystko zależy od wymagań stawianych przyszłej sieci oraz od docelowego zastosowania, a co najważniejsze od funduszy, jakimi dysponujemy. Przyjrzyjmy się zatem jakimi parametrami charakteryzują się poszczególne technologie oraz jakie trzeba będzie ponieść koszty przy ich zastosowaniu.

Przewody FTP i UTP, a może Wi-Fi 802.11b/g/n ?

Lokalną sieć można zrealizować na dwa główne sposoby: wykorzystując do jej budowy kabel sieciowy z końcówkami RJ-45, albo całkowicie inwestując w jedną z kilku technologii bezprzewodowych Wi-Fi. Kompromisem zatem będzie mieszana sieć kablowo-bezprzewodowa.

Przewody stosowane obecnie do budowy sieci dzieli się na skrętki typu UTP oraz FTP (rzadziej STP). Ich różnica polega na zastosowaniu: UTP nadają się wyłącznie do zamkniętych przestrzeni, natomiast FTP mogą być stosowane w miejscach podatnych na warunki atmosferyczne. Parametry techniczne obu rodzajów przewodów są bardzo podobne: maksymalny zasięg około 100 metrów (dla STP nawet 250 metrów), transfery na poziomie kilkuset megabitów na sekundę. W praktyce jednak jest to trudne do osiągnięcia, ponieważ do budowy takiej sieci należy zastosować przewody o lepszej kategorii, karty sieciowe obsługujące wysokie transfery i ewentualnie odpowiednie urządzenia pośredniczące. Koszt jednego metra infrastruktury przewodowej waha się w przedziale od 1 zł do 3 zł.

 

 

 

Drugim medium jest powietrze, w które indukowane mogą być fale elektromagnetyczne na częstotliwości 2,4 GHz. Osiągi rozwiązań Wi-Fi uzależnione są od zastosowanej technologii:

  • 802.11b - 11Mb/s
  • 802.11g - 54Mb/s
  • 802.11n - 100 - 600Mb/s

W praktyce jednak osiągnięcie takich transferów jest prawie niemożliwe. Oczywiście osiągi technologii g w zupełności wystarczą do zastosować domowych. Zasięg fal radiowych routerów Wi-Fi jest parametrem, który nie sposób wskazać, ponieważ uzależniony jest od wielu czynników. Zwykle przeciętne urządzenia są w stanie zapewnić łączność bezprzewodową w całym mieszkaniu, a nawet domku jednorodzinnym i przydomowym ogrodzie. Stosując technologię n zasięg jest bardziej pokaźny, łączność będzie możliwa nawet w promieniu 100 - 150 metrów od anteny. Koszty instalacji Wi-Fi ograniczają się jedynie do zakupu routera (bądź punktu dostępowego) oraz w przypadku nie posiadania, dodatkowo karty bezprzewodowej.

Rodzaje lokalnych sieci przewodowych

W zależności, jakie zadania ma pełnić przyszła przewodowa sieć, jej specyfika może być różna. Przyjrzyjmy się zatem, które rozwiązanie będzie najlepsze.

SOHO LAN
Mała sieć domowa, ale również może być wykorzystana w firmie. Charakteryzuje się głównie podłączeniem drukarek czy dysków sieciowych wprost do routera, który udostępnia je wszystkim komputerom w sieci. Router jest oczywiście podłączony do Internetu. Sieć ta znajduje głównie zastosowanie w jednym lub dwóch pomieszczeniach, zastępując jednak zwykły router, urządzeniem bezprzewodowym, można rozszerzyć sieć o kolejne urządzenia, działające w technologii Wi-Fi.

Schemat sieci SOHO LAN

CAN
Rozległa sieć, nadająca się świetnie do bloków mieszkalnych czy akademików. Komputery są zgrupowane, a każdą grupę obsługuje router bądź switch. Każda komórka sieci przyłączona jest do Internetu poprzez serwer, koordynujący całym ruchem w sieci. Coraz częściej takie struktury są tworzone w technologii Wi-Fi, serwer jak i routery komunikują się drogą bezprzewodową. Przykładowo w akademiku może znajdować się jeden komputer-serwer z punktem dostępowym Wi-Fi. W innych pokojach umieszczane są routery Wi-Fi, a doń dołączane komputery.

Schemat sieci CAN

LAN Party
Sieć nadająca się głównie do firmy lub miejsc publicznych (szkoły, kafejki internetowe). Wszystkie komputery przyłączone są do routera (rzadko kiedy bezprzewodowego) bądź switcha. Z reguły w takiej sieci nie występuje połączenie z Internetem, ponieważ przeznaczeniem tego typu struktury jest wymiana danych pomiędzy komputerami.

Schemat sieci LAN Party

Sieć domowa (Home Network)
Sieć domowa, zrzeszająca za pomocą jednego routera (zwykle Wi-Fi) wszystkie komputery i urządzenia w domu. Do routera podłączane są komputery, konsola do gier, ewentualnie dysk sieciowy itp. Natomiast drukarki łączone są lokalnie do jednego PC-eta, w chwili potrzeby udostępniane użytkownikom innych komputerów.

Schemat sieci domowej


 

 

 

Rodzaje lokalnych sieci bezprzewodowych

Budowa sieci bezprzewodowych nie jest tak ściśle ograniczona jak przewodowych. Istnieje tutaj większa swoboda, w łatwy sposób bez zbędnych modernizacji możliwe będzie w przyszłości doinstalowanie kolejnych sieciowych urządzeń. Jednakże można podzielić struktury sieci Wi-Fi na cztery podstawowe, uzależnione od głównego urządzenia kontrolującego ruchem w sieci.

Sieć ad-hoc
Najprostsza z sieci bezprzewodowych. Komputery komunikują się jedynie za pomocą kart sieciowych. Niestety taka infrastruktura ma poważną wadę - zasięg. Karty sieciowy nie pozwalają na odleglejsze łączenie ze sobą komputerów. Dlatego też głównym jej zastosowaniem jest wymiana plików, oczywiście jeden z PC-etów może być przyłączony do Internetu i udostępniać jego zasoby innym komputerom.

Schemat sieci ad-hoc

Sieć z punktem dostępowym
Struktura sieci bezprzewodowej oparta o punk dostępowy umożliwia na udostępnianie zasobów już istniejącej sieci przewodowej LAN. Takie zastosowanie przydatne jest w firmach czy szkołach. Ale również może zostać wykorzystane do celów prywatnych, na przykład w akademiku.

Schemat sieci z punktem dostępowym

Sieć z routerem Wi-Fi
Lepszym rozwiązaniem jest struktura oparta o router Wi-Fi, który oferuje lepsze możliwości niż punkt dostępowy. Router możemy podłączyć zarówno do sieci kablowych LAN, do Internetu czy innych urządzeń sieciowych. A ponadto z routerem może się komunikować wiele komputerów stacjonarnych jak i mobilnych. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie zarówno w domu jak i w przedsiębiorstwach.

Schemat sieci z routerem WiFi

Sieć z serwerem Wi-Fi
Zaawansowaną topologią sieci Wi-Fi jest struktura oparta o komputer-serwer, który udostępnia swoje zasoby innym grupom sieci. Każda komórka struktury może być obsługiwana przez punkt dostępowy połączony z serwerem. Jest to zastosowanie często stosowane w miejscach publicznych, przy tworzeniu tzw. hotspotów. Ale znajduje również wykorzystanie w firmach, kafejkach internetowych oraz szkołach.

Schemat sieci z serwerem Wi-Fi


Koszty, wybór

Dokonanie decyzji, którą topologię sieci zastosować, może wydawać się trudne. Dlatego też przed wyborem, najlepiej zapoznać się z kosztami, które trzeba będzie ponieść. Warto wcześniej skomponować wszystkie niezbędne komponenty i sprawdzić ich ceny, a następnie porównać z innymi strukturami. Z oczywistych względów doradzamy, aby była to sieć wykonana w technologii bezprzewodowej bądź ewentualnie mieszanej. Zapewni to większą elastyczność, mniej pracy przy instalacji, większy komfort i porównywalne koszty.

Przykładowe koszty dla budowy sieci składających się z dwóch komputerów stacjonarnych oraz laptopa wyposażonego w kartę Wi-Fi:

Komponent Struktura przewodowa Struktura bezprzewodowa
Router ADSL 75 zł 90 zł
Karty sieciowe 40 zł (karta do laptopa) 2x 40 zł (karty pod USB)
Przewody 25m x 1,50 zł -
RAZEM 141,50 zł 170 zł


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Poradniki sieciowe