Współpraca z pakietem Office 2010

Współpraca z pakietem Office 2010

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 4/16/2012, 12:00 AM

Liczba odsłon: 4981

Korzystanie z zalet portalu Office 365 nie ogranicza się wyłącznie do funkcji i aplikacji dostępnych z poziomu przeglądarki internetowej oraz komunikatora Microsoft Lync. Niektóre funkcje portalu dostępne są także w lokalnie zainstalowanym pakiecie aplikacji Microsoft Office 2010. W takich aplikacjach jak Word, Excel, PowerPoint i innych, możemy uzyskać dostęp do dokumentów zapisanych w usłudze SharePoint, i odwrotnie, tworzone prace w pakiecie biurowym możemy synchronizować z zawartością portalu Office 365. Ponadto z poziomu aplikacji PowerPoint mamy możliwość udostępnienia prezentacji w programie Lync, z kolei program pocztowy Outlook 2010 po konfiguracji z portalem Office 365 poza dostępem do poczty e-mail, pozwala na dostęp do kalendarza, zadań, bibliotek dokumentów, czy nawet spotkań online... Sprawdźmy zatem w praktyce, jak wygląda współpraca portalu Office 365 z popularnym pakietem biurowym.

Word, Excel, PowerPoint...

W podstawowych programach pakietu, aby wczytać dowolny dokument przechowywany w usługach portalu Office 365, wystarczy przejść do menu Plik, wybrać polecenie Otwórz i w pole lokalizacji (u góry okna) wpisać adres sharepoint.com poprzedzony domeną przypisaną do naszej subskrypcji (np. http://mojafirma.sharepoint.com). W nowym okienku poproszeni zostaniemy o podanie loginu oraz hasła do usługi. Po poprawnym zalogowaniu, w oknie otwierania wyświetlona zostanie cała struktura katalogów w portalu Office 365. Dokumenty zapisane w usłudze SharePoint, domyślnie przechowywane są w folderze TeamSite. W podobnie łatwy sposób możemy także zapisać naszą pracę w witrynie SharePoint. Z menu Plik wystarczy wybrać polecenie Zapisz i wyślij, a następnie wskazać lokalizację i kliknąć przycisk Zapisz jako.

Warto jeszcze dodać o funkcjach, jakie znajdziemy praktycznie we wszystkich aplikacjach pakietu, na wstędze Recenzja. Ostatnią grupą wstążki będzie sekcja Udostępnij, a w niej znajdą się dwa przyciski: Udostępnij teraz (rozpocznie połączenie zdalnej sesji za pomocą programu Lync), oraz Wyślij w wiadomości błyskawicznej (zapisze dokument i wyśle go jako załącznik poprzez program Lync).

Outlook

Po skonfigurowaniu naszego konta pocztowego z portalu Office 365 w programie Outlook 2010, uzyskujemy dostęp do całej gamy nowych funkcji! Aby dodać konto, wystarczy w programie pocztowym przejść do menu Plik, na zakładce Informacje wybrać polecenie Dodaj konto i wpisać imię, nazwisko, adres e-mail oraz podwójnie hasło. Po chwili program pocztowy połączy się z usługą Exchange i skonfiguruje wszystkie usługi. Podstawową jeszcze oczywiście dostęp do poczty e-mail, synchronizowanej w czasie rzeczywistym. Dodatkowo w module kalendarz od teraz dostępny będzie kalendarz lokalny, jak i ten z usługi Office 365. Dzięki temu organizację czasu możemy prowadzić z dowolnego miejsca na świecie, czy to w programie lokalnym, czy to w przeglądarce internetowej. Wszystkie terminy będą synchronizowane automatycznie. Podobnie sytuacja dotyczy listy zadań i kontaktów. Warto jeszcze wspomnieć o spotkaniach online. Gdy w komputerze zainstalujemy komunikator Lync, w programie pocztowym dostępna stanie się funkcja tworzenia spotkań online. Rozwijając menu Nowe elementy i wybierając pozycję Spotkanie online, będziemy mogli zaplanować konferencję online i z poziomu programu wysłać zaproszenie do uczestników.

To jednak nie wszystko. W witrynie SharePoint w wielu miejscach znajdziemy funkcje pozwalające przeprowadzić synchronizację zawartości z programem pocztowym. Praktycznie w większości typów listy witryny SharePoint (w zadaniach, kalendarzu, listach niestandardowych, bibliotekach dokumentów), na drugiej kontekstowej wstążce znajdziemy przyciski Połącz z pakietem Office (tworzy skróty do wybranej lokalizacji witryny w programach pakietu), Połącz z programem Outlook (synchronizuje zawartość wybranej listy z programem pocztowym), oraz Eksportuj do programu Excel (eksportuje listę zawartości).