Wprowadzenie do usługi Windows Live Messenger

Wprowadzenie do usługi Windows Live Messenger

Autor: Autor nieznany

Opublikowano: 3/20/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 8656

Live Messenger to następca komunikatora MSN Messenger, znanego bardziej w krajach zachodnich, niż w Polsce. Mimo miażdżącej przewagi takich programów jak Gadu-Gadu czy Tlen, MSN ma jednak także w Polsce grupę swoich zwolenników. Przyjrzyjmy się bliżej jego nowej odsłonie - Live Messenger'owi, który wchodzi w skład nowej usługi Microsoft Windows Live. Jeśli jeszcze nie zainstalowaliśmy nowego komunikatora giganta z Redmond, możemy to zrobić poprzez skrót w menu Start o nazwie Windows Live Messenger — pobieranie. Po otworzeniu się strony internetowej usługi Live, po prawej stronie pojawia się przycisk umożliwiający pobranie programów z grupy Microsoft Windows Live.

Po zainstalowaniu, czas zapoznać się z nowym komunikatorem. W zależności od tego, czy użytkownik zarejestrował się już wcześniej w usłudze Live, czy jest to jego pierwszy kontakt, należy zalogować się swoimi danymi lub zapisać do usługi. Na wstępie należy zaznaczyć - Microsoft, pojęcia Rejestracja używa do logowania się do swojego konta, a nie do tworzenia nowego. Może to zmylić osoby mające pierwszy raz do czynienia z komunikatorem.

Co on właściwie potrafi?

Naturalnie podstawową funkcją programu jest komunikacja tekstowa. Oprócz tradycyjnej formy rozmowy z innymi użytkownikami aplikacji, których Live ID jest nam znane, dodano możliwość podczepiania kontaktów z grup znajomych w serwisach Facebook i LinkedIn z menu Dodaj osoby z innych usług. Warto w tym miejscu nadmienić, że w przeciwieństwie do poprzedniej odsłony programu, jeszcze pod nazwą MSN, obecnie Live Messenger jest konfigurowalny głównie z poziomu strony internetowej usługi Live.

Microsoft poszedł na daleko posuniętą integrację wszystkich aplikacji z grupy Live, co pomaga w zarządzaniu każdą z nich. Oprócz tego postawiono na personalizację usługi. Użytkownik ma możliwość wybrania własnego awatara, schematu kolorystycznego, a nawet skonfigurowania własnych emotikonów. Wystarczy wejść w menu, którego przyciski znajdują się po prawej stronie i wybrać Pokaż menu, następnie Narzędzia i element, który chcemy spersonalizować. Wiele ciekawych możliwości znajduje się w oknie Opcje w menu Narzędzia. Zmienić tam można wszystko, począwszy od układu listy kontaktów, a skończywszy na ustawieniach zabezpieczeń i prywatności. Wraz ze startem programu domyślnie pojawia się też okienko o tytule Dzisiaj. Jest to specjalnie przygotowana wersja serwisu http://pl.msn.com. Zawiera ona najświeższe informacje z kraju i ze świata, szybki dostęp do poczty Hotmail, prognozę pogody oraz czasem informacje dotyczące komunikatora (np. darmowa paczka emotikonów).

Standardowo obsługiwana jest możliwość dodawania kolejnych osób do rozmowy i tworzenia konferencji. Live Messenger pozwala korzystać z utworzonych przez użytkowników folderów oraz wysyłać pliki. Domyślnie zablokowane jest wysyłanie zbiorów o podejrzanych rozszerzeniach, lecz da się to obejść, np. pakując aplikację do dowolnego archiwum. Foldery udostępniania to z kolei funkcja tworząca przestrzeń użytkownika, w której przechowuje on swoje pliki, a każdy z jego listy kontaktów może sobie dowolnie pobrać zbiór z tego zasobu. Ciekawym jest, na ile system p2p będzie wykorzystywany przez użytkowników. Pewną wadą programu jest maksymalna liczba użytkowników w rozmowach głosowych oraz wideo głosowych - wynosi bowiem tylko 2 uczestników.

Ciekawostką natomiast jest możliwość zaproszenia rozmówcy do wspólnej gry. Nie otwiera się wówczas jednak okno przeglądarki, ale poszerza się okiekno rozmowy, a w nim uruchamia się gra. Standardowo dostępnych jest kilka gier karcianych oraz tablica do wspólnego rysowania. Gry są pobierane jako wtyczki ActiveX, a oprócz domyślnych, możliwe jest także dołączanie nowych - wystarczy w tym celu odwiedzić witrynę http://zone.msn.com i za pomocą przeglądarki Internet Explorer dodać wybraną grę. Możliwe jest też bezpośrednie zapraszanie drugiej osoby do gry z poziomu tej strony, jednak Microsoft wymaga użycia do tego celu przeglądarki Internet Explorer.

Czy warto instalować?

Windows Live Messenger jest ciekawym narzędziem. Połączenie go z aplikacją Microsoft Office Outlook pomaga w łatwy sposób zarządzać notatkami, kalendarzem oraz e-mailami, a także ustawiać odpowiednie alarmy do ważnych wydarzeń z kalendarza. Jeżeli komuś przeszkadza interfejs, to za pomocą drobnej aplikacji A-Patch możemy dogodnie zmodyfikować interfejs na znacznie uboższy, wygodniejszy i pozwalający ominąć wiele ograniczeń (np. rozszerzenia plików). Bolączką polskich użytkowników może być dość niska popularność tego komunikatora w Polsce, lecz w kontaktach ze znajomymi zza granicy będzie niezwykle przydatny, a dla części osób z pewnością stanie się alternatywą dla innych międzynarodowych komunikatorów. W kolejnych artykułach zostaną przedstawione szczegółowo najważniejsze funkcje programu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia