Windows Server 2016 zrestartujesz niezależnie od sprzętu

Windows Server 2016 zrestartujesz niezależnie od sprzętu

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 5/23/2016, 2:09 PM

Liczba odsłon: 4675

W nadchodzącym wydaniu serwerowego systemu Windows pojawić się ma nowa i niezwykle ciekawa funkcja (w pierwotnym rozumieniu funkcja serwera) o nazwie Soft Restart, pozwalająca na ponowne uruchomienie systemu Windows Server bez konieczności restartowania samego sprzętu. Skorzystanie z miękkiego restartu da więc taki sam rezultat, jak w przypadku restartu zwykłego, a przy tym pozwoli uniknąć ponownego wykonania testu POST, powtórnej inicjalizacji dodatkowych komponentów sprzętowych - takich jak kontrolery RAID, karty/kontrolery sieciowe czy urządzenia zarządzania poza pasmem - pomijając przy tym również niekończące się skany dostępnej pamięci RAM.

Bez względu na rodzaj posiadanego przez nas serwera - biurkowy, kasetowy czy stelażowy - w większości przypadków będzie on wyposażony w pewne dodatkowe (często zintegrowane) komponenty sprzętowe mające na celu umożliwienie mu specjalistycznej komunikacji z innymi urządzeniami infrastruktury lub zapewnienie dodatkowej ochrony danych. Niestety, obecność tego rodzaju sprzętu, z uwagi na konieczność przeprowadzania długotrwałej inicjalizacji wstępnej, nierzadko negatywnie odbija się na łącznym czasie uruchamiania systemu i powstawania świadczonych przez niego usług. Przykładem mogą tu być chociażby kontrolery macierzy RAID, które w zależności od konkretnego modelu do przeprowadzenia pełnej inicjalizacji mogą potrzebować od kilkunastu sekund do nawet kilku minut, a ma to przecież miejsce jeszcze przed rozpoczęciem rozruchu samego systemu. Odpowiedzią na ten problem ma być właśnie funkcja Soft Restart, dzięki której możliwe stanie się dokonanie pełnego restartu systemu Windows Server bez konieczności ponownego uruchamiania całego komputera (stąd nazwa miękki restart). Innymi słowy, restartujemy wyłącznie oprogramowanie, pozostawiając sprzęt w jego dotychczasowym stanie.

O tym, że tego rodzaju rozwiązanie pojawi się w nadchodzącej wersji Servera dowiedzieliśmy się w 2014 roku przy okazji wydania jego pierwszej kompilacji poglądowej, w której to z resztą funkcję tę musieliśmy włączyć ręcznie z poziomu Kreatora dodawania ról i funkcji dostępnego w konsoli Menedżer serwera. Samo skorzystanie z funkcji miękkiego restartu sprowadza się do wykonania jednego z dwóch poleceń: standardowej komendy shutdown /soft /r wiersza poleceń lub polecenia powłoki PowerShell o nazwie Restart-Computer -Soft (zdaje się nie działać w wersji TP 5). Jedyną nowością jest tu więc ten dodatkowy argument soft, który modyfikuje sposób restartu systemu.

Oczywiście nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Przykładem może tu być instalacja roli Hyper-V, która z uwagi na konieczność przełączenia się procesora na niższy pierścień wymaga na ogół dwóch pełnych restartów komputera. Dla wszystkich pozostałych operacji wymagających ponownego uruchomienia, takich jak nieznaczna zmiana w ustawieniach systemowych czy instalacja mniej inwazyjnej roli lub funkcji serwera, opcja miękkiego restartu może okazać się bardzo pomocna.

Jak już wspomnieliśmy, Soft Restart reklamowany jest jako nowość w Windows Server 2016 od października 2014 roku, i w wydanej wówczas kompilacji Technical Preview 1 był łatwo zauważalny w postaci osobnej funkcji serwera. Od drugiej kompilacji poglądowej funkcja ta jest już włączona na stałe i działa bez żadnej wcześniejszej ingerencji ze strony administratora. Warto jednak zwrócić uwagę, że w zależności od konkretnego wydania Technical Preview systemu Windows Server 2016 funkcja ta może nie działać prawidłowo lub nawet nie być dostępna.

Choć rozwiązanie to jest raczej mało istotne z punktu widzenia użytkowników domowych, nie jest wykluczone, że w przyszłości trafi ono również do klienta Windows 10. Patrząc na ostatnie wydania Windows i ich serwerowe odpowiedniki można odnieść wrażenie, że Microsoft zaczyna je pod pewnymi względami zrównywać. Przykładowo w klienckim Windows 8.1 doczekaliśmy się zapożyczonej z serwera funkcji Hyper-V, zaś najnowszy Windows Server 2016 nie tylko oferować będzie bogaty graficznie interfejs użytkownika (tzw. full desktop experience), ale też po raz pierwszy wykorzysta znane z Windows 10 podstawowe rozwiązanie anti-malware o nazwie Windows Defender.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia