Windows 7, 8 i Vista także bez wsparcia dla SafeDisc i SecuROM

Windows 7, 8 i Vista także bez wsparcia dla SafeDisc i SecuROM

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:19
24.09.2015
0 komentarzy
5244 wyświetlenia

SafeDisc to technologia zabezpieczająca nośniki CD/DVD przed kopiowaniem. System został uznany za niespełniający wymagań bezpieczeństwa (m. in. udany atak exploitem w listopadzie 2007 r.). Stąd też decyzja Microsoftu o nieudzieleniu wsparcia dla SafeDisc w Windows 10. Okazuje się, że firma rozszerzy wyłączenie wsparcia dla SafeDisc i SecuROM także we wcześniejszych wersjach systemu Windows.

Odpowiedzialna za ową zmianę "aktualizacja bezpieczeństwa dla komponentu graficznego w Windows" MS15-097 adresowana jest do sterownika secdrv.sys, dostarczonego przez firmę zewnętrzną. Po dokonaniu aktualizacji sterownik ten utraci swoją funkcjonalność. Jak zaznacza Microsoft, "może to wpłynąć na możliwość uruchamiania niektórych starszych gier". O jakich tytułach mowa? To przede wszystkim klasyki: Crimson Skies, Grand Theft Auto 3, Microsoft Flight Simulator 2004 czy pierwsza wersja The Sims. W przeciwieństwie do Windows 10, który od początku wykluczał użycie technologii SafeDisc, w systemach Windows Vista, Windows 7 i Windows 8 możemy dokonać obejścia, nawet po zainstalowaniu wspomnianej aktualizacji.

CMD

Jako że MS15-097 nie usuwa sterownika secdrv.sys z dysku twardego, usługa może zostać włączona (lub wyłączona) ręcznie przez samego użytkownika:

  1. By uruchomić usługę, wpisujemy w wierszu poleceń "sc start secdrv".
  2. Jeśli chcemy wyłączyć usługę (np. po skończonej grze), wpisujemy "sc stop secdrv".

Dlaczego warto włączać secdrv.sys tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebny? Microsoft sam zaproponował ten sposób, podkreślając jednak, że usługa "może uczynić komputer lub sieć bardziej narażoną na atak ze strony złośliwych użytkowników lub złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy". Rzeczywiście, SafedDisc DRM nie jest wspierany już od kilku lat, a jego niektóre podatności zostały najprawdopodobniej niezałatane. Z tego względu korzystamy z gier zabezpieczonych przez SafeDisc i SecuROM na własną odpowiedzialność.

Istnieją także nieoficjalne sposoby obejścia zabezpieczeń SafeDisc i SecuROM w Windows 10. Nie pozwalają one jednak wykorzystać samej usługi w sposób bezpośredni.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/games-protected-with-safedisc-or-securom-wont-run-on-windows-8-7-or-vista-now-either

Polecamy również w kategorii Windows 7

Komentarze

Skomentuj

Autor