Windows 10 Insider Preview z nowym buildem 15007 dla PC i smartfonów

Windows 10 Insider Preview z nowym buildem 15007 dla PC i smartfonów

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/16/2017, 12:00 AM

Liczba odsłon: 4629

Kilka dni temu pisaliśmy o potężnym buildzie 15002 dla PC, który po blisko miesięcznej przerwie rozpoczął nowy cykl w programie Windows Insider. Kilkadziesiąt nowości funkcjonalnych i sporo poprawek to jednak nie wszystko. Po paru dniach Microsoft publikuje nowy build Windows 10, oznaczony jako 15007. Zdawałoby się, że to zaledwie kilka kompilacji wyżej, ale to pozory. W rzeczywistości nowy build oferuje całkiem pokaźny pakiet nowości funkcjonalnych i poprawek. Co istotne, pojawiła się też wersja na smartfony z Windows 10 Mobile. W dalszej części artykułu zajmiemy się wszystkimi znanymi nowościami.

Windows 10 15007

Co nowego w kompilacji 15007 dla PC?

Kolejne nowości w przeglądarce Microsoft Edge:

  • Udostępnianie kart: pojawiła się opcja udostępnienia zapisanego stanu kart. Po kliknięciu nowego (od builda 15002) przycisku Tabs you’ve set aside pojawi się nowa opcja Share tabs, która pozwala udostępnić karty w aplikacjach zainstalowanych na naszym komputerze. Przy okazji warto zauważyć, że nazw wielu nowych funkcji nie przetłumaczono jeszcze na język polski!
  • Importowanie danych: teraz łatwiej jest przenieść dane z innej przeglądarki do Edge. Nowy przycisk Import from another browser w Ustawieniach pozwala przenieść ulubione, historię przeglądania, zapisane hasła i inne dane z zainstalowanych przeglądarek.
  • Build 15007

  • Szybsze uruchamianie pobranych plików: Edge pozwala "uruchomić" pobrany link bez jego "zapisywania"; pojawiła się opcja "Zapisz jako" tuż przy opcji "Zapisz".
  • Build 15007

  • Notatki internetowe: funkcja Utwórz notatkę internetową zyskała aktualizację, dzięki której jest bardziej spójna z Windows Ink. Po kliknięciu przycisku pióra lub wyróżnienia zobaczymy listę kolorów i suwak, który do Windows Ink trafił w buildzie 14986.
  • Build 15007

  • Aplikacje dla witryn: kliknięcie odnośnika na stronie wspierającej linkowanie web-to-app spowoduje uruchomienie tej strony w odpowiedniej aplikacji.

Pobieranie kompozycji ze Sklepu Windows: w buildzie 15002 w aplikacji Ustawienia pojawiła się nowa strona z kompozycjami. Wkrótce będzie można przejść bezpośrednio z Ustawień do Sklepu Windows, by pobierać kompozycje wizualne dla Windows 10. Funkcja nie działa jeszcze w buildzie 15007, niemniej jednak zapowiada ją mała ikona Sklepu na stronie kompozycji w Ustawieniach.

Build 15007

Cortana zacznie tam, gdzie skończyliśmy: jeśli używamy wielu PC do tych samych aplikacji i dokumentów, łatwo stracić kontrolę nad postępami prac. Cortana jest w stanie temu zapobiec. Kiedy przełączamy się między komputerami, Cortana wyświetli w Centrum akcji szybkie linki, dzięki którym przywrócimy stan kart w Microsoft Edge i dokumentów w SharePoint lub innej chmurze.

Pasek postępu dla aplikacji: w odpowiedzi na feedback użytkowników deweloperzy mogą teraz wysyłać powiadomienia toast ze wskaźnikiem postępu takich procesów, jak pobieranie czy wykonywanie zadania. Od kolejnego builda funkcjonalność zostanie powiązana ze Sklepem Windows. Więcej na ten temat znajdziecie na MSDN Blog.

Build 15007

Poprawiony pasek przewijania w UWP (PC i Mobile): pasek przewijania XAML (w aplikacjach uniwersalnych) został poprawiony, przez co zajmuje mniej miejsca, gdy go nie używamy. Pojawi się on dopiero, gdy najedziemy wskaźnikiem myszy lub palcem na jego obszar. Takie działanie paska przewijania będzie widoczne we wszystkich aplikacjach opartych na Windows 10 Creators Update SDK.

Build 15007

Windows Hello: logowanie za pomocą Windows Hello stało się teraz przyjemniejsze i jaśniejsze dla użytkownika. Podczas procesu rozpoznawania twarzy na ekranie pojawi się wizualne wsparcie, śledzące wygląd twarzy. Wskaźnik postępu poprowadzi użytkownika przez proces uwierzytelniania, dając mu w czasie rzeczywistym informacje o jego przebiegu.

Tęczowa flaga: Microsoft wspiera różnorodność, dołączając symbol tęczowej flagi do zbioru emoji.

Build 15007

Nowe API Bluetooth (PC i Mobile): build 15007 jest pierwszym, który wspiera GATT Server, Bluetooth LE Peripheral i łączność Bluetooth LE z niesparowanym urządzeniem. Kompatybilny SDK oznaczony będzie numerem 15003 lub wyższym.

Narzędzie Wycinanie bez użycia myszy (PC): od teraz można wykonać zrzut ekranu (lub dowolnego jego fragmentu) przy pomocy samej klawiatury. Należy wykonać skrót klawiszowy Alt + N, wybrać typ wycinka i przycisnąć Enter. Następnie nawigujemy strzałkami, by skierować kursor na jeden z wierzchołków zaznaczonego obszaru i przy pomocy spacji lub Entera zaczynamy zaznaczać obszar. Gdy zaznaczymy fragment, znów naciskamy spację lub Enter, by zakończyć tworzenie wycinka. Możemy też nawigować strzałkami z wciśniętym klawiszem Shift (np. jak przy zaznaczaniu wielu folderów). Nowa funkcja działa również z nowym skrótem Win + Shift + S.

Build 15007

Co nowego w kompilacji 15007 dla smartfonów?

Skalowanie tekstu i zoom: w odpowiedzi na feedback użytkowników Microsoft wprowadził do mobilnego Edge możliwość przybliżania stron bez względu na zdefiniowane przez nie ustawienia, pasujące do innych przeglądarek. Witryny można teraz przybliżać o co najmniej 500%. Z tego względu automatyczne skalowanie tekstu przy korzystaniu z Ułatwień dostępu (powiększenia tekstu) będzie domyślnie wyłączone - by uzyskać satysfakcjonujący rozmiar, należy po prostu przybliżyć stronę. Za zmianą przemawia też fakt, że przybliżanie za pomocą Ułatwień dostępu sprawiało problemy z renderowaniem stron.

Synchronizowanie ustawień z AAD: telefony połączone z Azure Active Directory mogą synchronizować swoje ustawienia z użyciem Enterprise State Roaming. Obejmuje to takie ustawienia, jak hasła, ulubione i lista do przeczytania w Edge, profile Wi-Fi i dane z aplikacji mobilnych i desktopowych.

Resetowanie aplikacji: jedną z nowości w Anniversary Update dla PC była możliwość zresetowania aplikacji, czyli jej przywrócenia do stanu pierwotnego (tuż po instalacji). Windows 10 Mobile tę funkcję przejmuje dopiero teraz, w ramach kompilacji 15007. Jeśli więc któraś z waszych aplikacji UWP znajduje się w złym stanie, możecie ją zresetować wchodząc do Ustawień > System > Pamięć, odnajdując kłopotliwą aplikację i przyciskając opcję Reset.

Cortana z funkcjami muzycznymi: asystentka oferuje teraz większą kontrolę nad ulubioną muzyką (tylko dla użytkowników EN-US). Od tego builda obsługiwana jest kompatybilność języka naturalnego z iHeartRadio i TuneIn Radio. Za pomocą głosu można kontrolować odtwarzanie i głośność; pojawiło się też wsparcie dla funkcji What’s Playing?, dostępnej na PC od builda 14986. Cortana potrafi też rozpoznawać chińskie utwory na podstawie usłyszanego fragmentu.

Logowanie do Cortany przy pomocy AAD: Azure Active Directory pozwala odtąd zalogować się do Cortany bez konieczności logowania za pomocą konta Microsoft (MSA). Insiderzy w wersji PC z funkcji tej korzystają już od builda 14986.

Powtarzalne przypomnienia Cortany: interwały typu "Co miesiąc" lub "Raz do roku" mogą okazać się przydatne np. przy opłacaniu czynszu i pilnowaniu rocznic. Funkcja zadebiutowała na PC w buildzie 15002.

Poprawione działanie aplikacji UWP w wysokim kontraście: Anniversary Update wprowadził konieczność wyświetlania kontrastującego tła za tekstem w trybie wysokiego kontrastu. Teraz tego samego doświadczymy w aplikacjach UWP. Dotyczy to *wszystkich* aplikacji XAML ze Sklepu Windows, poczynając od builda 15002 (na PC) i 15007 (Mobile), niezależnie, czy korzystają z najnowszego SDK. Deweloperzy mogą jednak wyłączyć owo domyślne ustawienie za pomocą Windows 10 Creators Update SDK

Łatwiejsze wyszukiwanie ustawień:

  • Poszczególne strony ustawień zawierają teraz dodatkowe informacje, wyświetlane po prawej stronie lub na dole (w zależności od rozmiaru okna). Oferują one linki do wsparcia, feedbacku i powiązanych ustawień;
  • Powstała nowa kategoria ustawień - Aplikacje. Zawiera ona przeniesione ustawienia z przydługiej listy System.

Funkcje trafiły do Windows 10 Mobile w buildzie 15007, zaś na PC stały się dostępne w 15002 sprzed kilku dni.

Zaktualizowana strona Urządzeń: to kolejna funkcja znana już z PC. Nowa strona - jeszcze pod nieprzetłumaczoną nazwą Bluetooth & other devices - oferuje ujednolicony dostęp do urządzeń bluetooth i urządzeń peryferyjnych. Jest także możliwość odłączenia lub ponownego połączenia urządzeń audio Bluetooth z poziomu strony Ustawień.

Wstrzymanie aktualizacji w Windows Update: podobnie jak w poprzednim wydaniu PC (15002), aktualizacje można wstrzymać do 35 dni. By tego dokonać, należy przejść do ustawień zaawansowanych Windows Update.

Kompilacja 15007 - poprawki w wersji PC

  • Rozwiązano problem z przeciąganiem karty poza Microsoft Edge, co mogło skutkować wysypaniem komputera i GSOD;
  • Rozwiązano problem z wysypującymi się Ustawieniami przy próbie wejścia na stronę Bateria;
  • Przycisk wirtualnej płytki dotykowej nie powinien już znikać z menu kontekstowego paska zadań;
  • Przycisk klawiatury dotykowej nie powinien już znikać z paska zadań na urządzeniach dotykowych;
  • Rozwiązano problem z uruchamianiem kamery przez Windows Hello na ekranie blokady;
  • Rozwiązano problem z nawiązywaniem połączeń w funkcji pulpitów zdalnych;
  • Rozwiązano problem ze znikającą sekcją szybkich akcji w Centrum akcji;
  • Rozwiązano problem z włączaniem/wyłączaniem Bluetooth za pomocą kliknięcia Surface Pen;
  • Wirtualny touchpad został nieco powiększony;
  • Rozwiązano problem z czarnym ekranem po próbie uruchomienia wideo w aplikacji Netflix.

Kompilacja 15007 - poprawki w wersji Mobile

  • W odpowiedzi na feedback Insiderów alarmy będą zaczynały się odtwarzać głośniej, by nadal rosnąć do maksymalnej głośności;
  • Rozwiązano problem z niektórymi urządzeniami (np. Lumia 950), które zbyt długo nawiązywały połączenie z PC;
  • Rozwiązano problem z działaniem systemowych powiadomień toast (np. Bluetooth, USB, Autoodtwarzanie etc.);
  • Rozwiązano problem z odtrzymywaniem SMS przez Cortanę z wykorzystaniem Bluetooth;
  • Rozwiązano problem z proporcjami odtwarzania wideo, nagranego w kadrze portretowym (wertykalnym);
  • Kafelek aplikacji Skype Preview powinien już prawidłowo wyświetlać ikonę alertu, gdy przychodzi nowa wiadomość;
  • Rozwiązano problem z niektórymi stronami (skrótami) przypiętymi do ekranu startowego z Microsoft Edge, które po przyciśnięciu kierowały do wyszukiwarki zamiast do właściwej strony;
  • Rozwiązano problem z ekranem wpisywania kodu PIN do karty SIM, na którym tekst bywał przycięty;
  • Telefon nie powinien już zawieszać się na ekranie pożegnalnym, gdy próbujemy go zrestartować, podczas gdy uruchomiony jest Bluetooth;
  • Rozwiązano problem z wyświetlaniem niewłaściwej daty na kafelku Poczty Outlook;
  • Rozwiązano problem z dostępem do powiadomień przez aplikacje z nich korzystające (Notification Listener), np. aplikacje wearable.

Kompilacja 15007 - znane błędy w wersji PC

  • Po aktualizacji do tego builda nieprzerwane wyjątki w usłudze Spectrum.exe mogą skutkować utratą sygnału audio, wysokim używaniem I/O dysku i nieodpowiadaniem niektórych aplikacji (np. Edge) na wybrane akcje. Jeśli problem występuje, możemy usunąć C:\ProgramData\Microsoft\Spectrum\PersistedSpatialAnchors i uruchomić ponownie komputer;
  • Podczas aktualizacji do nowych buildów (15002+) system może się wysypać (GSOD) i powrócić do wcześniejszego builda;
  • Po kliknięciu niektórych elementów w grach desktopowych (Win32) gra może się zminimalizować i nie można jej przywrócić;
  • Skróty na pulpicie zawierające w nazwie "%" (zwykle skróty URL) cyklicznie wysypują proces Explorer.exe. Można to obejść, otwierając Menedżer zadań i zmieniając nazwę pliku w PowerShell;
  • Gdy projektujemy obraz na drugi monitor i zobaczymy oznaczenie połączenia jako "rozszerzone", Explorer.exe może się cyklicznie wysypywać. Należy wtedy odłączyć monitor i zrestartować komputer;
  • Na stronie głównej Ustawień wyświetla się (niezgodna z komputerem) pozycja Holographic;
  • Zmiany jasności w Ustawieniach > System > Ekran cofają się po wyłączeniu Ustawień. Zmian lepiej dokonywać w Centrum akcji;
  • Lista aplikacji do dodania w ustawieniach Surface Dial może być pusta. Należy wtedy samodzielnie wybrać aplikację z jej lokalizacji na dysku;
  • Ikony poglądowe na pasku zadań są niespodziewanie małe na urządzeniach z wysokim DPI;
  • Quicken nie uruchomi się, tłumacząc to niezainstalowanym .NET 4.6.1. Należy w Edytorze rejestru edytować klucze, zamieniając wartości 4.7.XXXXX na 4.6.XXXXX.
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\NET Framework Setup\NDP\v4\Client
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\NET Framework Setup\NDP\v4\Full
  • Nie działa kopiowanie CTRL + C w Wierszu polecenia;
  • Edge może nie być w stanie wejść na niektóre strony. Można spróbować je włączyć w trybie InPrivate;
  • Nie działa przeciąganie aplikacji z listy Wszystkich aplikacji do menu Start. By przypiąć kafelek aplikacji, możemy kliknąć ją prawym przyciskiem myszy i wybrać odpowiednią opcję;
  • Sesje Miracast kończą się nieudaną próbą połączenia;
  • Na niektórych urządzeniach (np. Acer Aspire) aplikacja Netflix wysypuje się po uruchomieniu wideo;
  • Zewnętrzne aplikacje UWP mogą wysypywać się gdy DPI ustawiono na >=150%;
  • Po bezpośredniej aktualizacji z Windows 8.1 do builda 15002 wszystkie aplikacje ze Sklepu zostają utracone. Należy wtedy pobrać je ponownie;
  • Jeśli Narrator nie znajduje zawartości do przeczytania w Edge, należy skorzystać ze skrótu Alt + Tab i powrócić do przeglądarki;
  • Cortana nie współpracuje z nowo zainstalowanymi aplikacjami. Należy poczekać około 5 minut;
  • W Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update możemy trafić na komunikat Some Settings are managed by your organization, choć komputer nie jest w rzeczywistości zarządzany przez organizację.

Kompilacja 15007 - znane błędy w wersji Mobile

  • Przywitanie Windows Hello nie widnieje na ekranie blokady;
  • Synchronizacja ustawień przy pomocy AAD:
    • Karty i lista do przeczytania z Edge nie są dostępne natychmiast po uruchomieniu Edge. Należy poczekać ok. 30 sekund;
    • Lista do przeczytania nie synchronizuje się z PC do telefonu, nim wykonamy restart;
    • Edge synchronizuje hasła ale nie pokazuje ich w zapisanych hasłach w ustawieniach Edge.
  • Powiadomienie o nowym mailu nie odsyła do Poczty ani samej wiadomości;
  • Nowa opcja czasowego wstrzymania aktualizacji zawiera w opisie odniesienie do Windows Defender;
  • Insiderzy z niektórymi telefonami (Lumia 635 i 636) nie mogą manualnie regulować jasności - będzie ona dostosowywana automatycznie;
  • Emoji ninja cat wyświetla się jako dwa znaki, a nie jeden;
  • Dodawanie nowej karty/płatność na istniejącej karcie nie działaja w Microsoft Wallet.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia