Windows 10 Insider Preview kompilacja 17666 (RS5)

Windows 10 Insider Preview kompilacja 17666 (RS5)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/9/2018, 10:09 PM

Liczba odsłon: 1954

Dziś ukazała się nowa kompilacja Windows 10 Insider Preview (Redstone 5) o numerze 17666. To już druga kompilacja RS5 dostępna nie tylko w Skip Ahead, ale i w zwykłym Fast Ring. Będzie całkiem sporo zmian w takich obszarach, jak Windows Sets, Schowek, Eksplorator plików, Notatnik, wyszukiwanie, menu Start, Ustawienia czy połączenie telefonu z komputerem. Nie zabraknie też poprawek i typowych dla buildów Insider znanych błędów. Co się dokładnie zmieniło? Wszystkim zajmujemy się w artykule, do którego link podajemy poniżej.

Windows 10 Insider Preview (Redstone 5) build 17666

Co nowego w kompilacji 17666 dla PC?

Kolejny etap prac z Windows Sets

Jeszcze więcej akrylu: Fluent Design stopniowo obejmuje wszystkie elementy interfejsu Dziesiątki, tym razem docierając na pasek tytułowy w widoku kart (Sets). Zmieniono również kolor obramowania na szary.

Redstone 5

Bieżące karty Edge widoczne w Alt + Tab: o tym przełomowym podejściu do Alt + Tab mówił Microsoft na konferencji Build. Dotąd byliśmy przyzwyczajeni, że po wykonaniu kombinacji Alt + Tab wyświetlają się otwarte aplikacje, ale już nie karty przeglądarki. Teraz wszystko się odmienia za sprawą Windows Sets i Edge. Jeśli jednak nie chcemy widzieć otwartych witryn po wykonaniu tego skrótu, funkcję możemy wyłączyć w Ustawieniach.

To od nas zależy, czy aplikacje i witryny mają otwierać się w nowej karcie, czy nowym oknie: jako że rewolucyjne na swój sposób podejście do interfejsu w Windows Sets nie wszystkim musi być na rękę, możemy sami zdecydować, w jaki sposób wyświetlać się będzie nowo otwarta zawartość.

Wyciszanie kart w Sets: podobnie jak Edge, który pozwala od niedawna wyciszać karty poprzez kliknięcie ikony głośnika lub pozycji z menu kontekstowego, tak analogiczną funkcjonalność zyskał teraz interfejs Sets. Gdy któraś z kart odtwarza dźwięk, zobaczymy na niej głośnik, który można kliknąć, by natychmiast ją wyciszyć.

Wydajniejsze przywracanie kart: karty będą otwierać się w tle i nie będą używać żadnych zasobów do czasu, aż na nie nie wejdziemy. Oznacza to, że przywracanie nawet sporych rozmiarów Setu (zestawu kart) nie będzie dla naszego komputera obciążające.

Sets otrzymały też kilka innych usprawnień:

  • Menedżer zadań został dodany do listy aplikacji, które nie otwierają Sets. Innymi słowy w jego oknie nie będą się pojawiać karty.
  • Rozwiązano problem z otwieraniem menu kontekstowego po kliknięciu karty prawym przyciskiem myszy.
  • Rozwiązano problem występujący, gdy Microsoft Edge nie był jeszcze otwarty: kliknięcie przycisku + w Sets otwierało wszystkie domyślne strony wraz ze stroną nowej karty.

Nowe doświadczenie Schowka

Kopiuj/Wklej to chyba najczęściej wykonywana przez nas akcja - każdego dnia za pomocą systemowego Schowka kopiujemy niezliczone ilości cyfrowych danych, by wkleić je w innym miejscu. Co jednak, jeśli musimy kopiować te same kilka rzeczy raz po raz albo chcemy skopiować zawartość z jednego urządzenia na inne? Od teraz stanie się to dużo łatwiejsze. Schowek został bowiem wprowadzony na wyższy poziom. Teraz wystarczy użyć skrótu Win + V, a ukaże się przed nami nowe doświadczenie Schowka!

Redstone 5

Przeprojektowany Schowek pozwala nam wklejać zawartość z historii, ale też przypinać zawartość, której często używamy. Historia schowka zarządzana jest przez tę samą technologię, która napędza Timeline i Sets, dzięki czemu mamy do niej dostęp z każdego naszego PC z Windows 10 w tej kompilacji (17666) lub wyższej. By skonfigurować tę i pozostałe funkcjonalności, udajemy się na nową stronę Ustawień > System > Schowek.

Jako że mamy jeszcze do czynienia z wczesną wersją nowego Schowka, wsparcie dla kopiowanego między urządzeniami tekstu ogranicza się do rozmiaru 100 KB. Historia Schowka wspiera natomiast wyłącznie czysty tekst oraz formaty HTML i graficzne nieprzekraczające rozmiarem 1 MB.

Ciemna kompozycja wizualna Eksploratora plików

Eksplorator plików doczekał się spójności kolorystycznej z ogólną kompozycją w Windows 10 - jasną lub ciemną. Dzięki temu okna Eksploratora po raz pierwszy w Windows 10 mogą stać się zupełnie ciemne. Poza samymi oknami ciemną kompozycję przyjmą też menu kontekstowe Eksploratora i okna dialogowe Otwórz i Zapisz jako.

Redstone 5

W tej kompilacji ciemna kompozycja dla okien Eksploratora nie jest jeszcze ukończona i możemy natknąć się na jaśniejsze fragmenty. Microsoft oznajmia jednak, że zamierza to poprawić.

Notatnik ze wsparciem dla końców linii Linuksa (LF) i Maca (CR)

Redstone 5

O wsparciu tym poinformował Microsoft na konferencji Build 2018. Notatnik oprócz symboli oznaczających zakończenie linii tekstu typowych dla Windows (CRLF) wspiera odtąd symbole rodem z Linuksa i Uniksa (LF) i Macintosha (CR).

Wyszukiwanie w Bing z poziomu Notatnika

Piszemy w Notatniku tekst lub czytamy plik tekstowy i chcemy wyszukać w Bing daną frazę? Do tej pory musieliśmy ją zaznaczyć, skopiować i wkleić w oknie przeglądarki. Teraz jest to dużo prostsze. Wystarczy zaznaczyć dany fragment a następnie skorzystać z jednego z trzech sposobów:

  • kliknąć frazę prawym przyciskiem myszy i wybrać Wyszukaj w Bing,
  • z menu Edytuj wybrać Wyszukaj w Bing,
  • użyć skrótu klawiszowego Ctrl + B.

Redstone 5

Co więcej, jeśli używamy Sets, wyniki od razu zostaną zwrócone przez Bing w tym samym oknie, na nowej karcie przeglądarki Edge.

Podgląd wyszukiwania dla aplikacji, dokumentów i nie tylko

Redstone 5

W zeszłym roku Microsoft rozszerzył systemową wyszukiwarkę o funkcję podglądu wyników z sieci. Po pozytywnym feedbacku funkcjonalność ta została rozciągnięta na nowe kategorie zawartości. Mówiąc konkretniej, systemowa wyszukiwarka pozwala teraz:

  • powrócić do tego, co wcześniej robiliśmy, np. ostatnich dokumentów Word lub sesji Pulpitu zdalnego;
  • wskoczyć wprost do zadania, np. spotkania w Outlook, szybkiego komentarza w OneNote lub zmiany ustawienia;
  • rozróżniać pliki na podstawie dodatkowych informacji, takich jak lokalizacja pliku, data ostatniej modyfikacji czy autor;
  • zyskać szybki dostęp do odpowiedzi online na pytania, takie jak "czy banany są dla nas dobre" albo o "wysokość Mount Everest".

Folderom jako kafelkom w menu Start można teraz nadawać nazwy

Redstone 5

Foldery pozwalają nam zebrać więcej elementów w jeden kafelek, by rozwijać go w razie potrzeby. Dotąd jednak brakowało pewnej podstawowej funkcji personalizacji. Foldery tworzymy nadal tak samo - przeciągamy jeden kafelek na inny, przytrzymujemy go przez sekundę i puszczamy. Gdy folder został w ten sposób utworzony, możemy go rozwinąć. Teraz obok zawartości pojawia się też nowa opcja nadania folderowi nazwy. Nazwa folderu będzie widoczna nie tylko po jego rozwinięciu, ale i gdy kafelek wyświetlany jest w rozmiarze średnim, szerokim lub dużym. Oznacza to oczywiście, że na małym kafelku folderu nazwa nie będzie widoczna.

Odpowiedzi na często zadawane pytania w Ustawieniach

Mimo prostoty, zwłaszcza w porównaniu do Panelu sterowania, i wielu ułatwieniom, choćby w postaci wbudowanej wyszukiwarki, Ustawienia nadal mogą budzić grozę wśród początkujących użytkowników. By zatem jeszcze bardziej ułatwić nam życie, Microsoft doposażył Ustawienia w linki do odpowiedzi na często zadawane pytania (FAQ). Pytania te będą pojawiać się na konkretnych stronach aplikacji i - jak można się spodziewać - będą z nimi skorelowane kontekstowo. Po kliknięciu któregoś z pytań odpowiedzi zostaną wyświetlone w Bing.

Redstone 5

Wsparcie dla FAQ oferowane jest na razie tylko w angielskiej wersji językowej dla regionów en-us, en-gb, en-ca, en-in oraz en-au.

Your Phone - nowy sposób połączenia telefonu z komputerem

Redstone 5

Nowe doświadczenie Your Phone dla Windows 10 zostało po raz pierwszy zaprezentowane na konferencji Build 2018 a już dziś jest dostępne dla Insiderów testujących Redstone 5. Doświadczenie to zapewnia szybki dostęp do wiadomości tekstowych, zdjęć i powiadomień na PC bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni. Jak widzieliśmy na buildowej prezentacji, Your Phone pozwala np. szybko przerzucać zdjęcia z telefonu wprost do prezentacji na komputerze. Inne możliwości to choćby przesyłanie oglądanej witryny z telefonu do komputera, by móc na większym ekranie kontynuować czytanie, oglądanie czy po prostu przeglądanie.

Poprawki i inne zmiany w kompilacji 17666 dla PC

  • Rozwiązano występujący w poprzednim buildzie problem z dll, na skutek którego explorer.exe wysypywał się co 5 minut;
  • Rozwiązano problem z VPN - mogło nie działać połączenie po wykonaniu aktualizacji do ostatniego builda;
  • Po aktualizacji do poprzedniego builda i zainstalowaniu najnowszych aktualizacji aplikacji z Microsoft Store, gdy zalogowaliśmy się na inne konto użytkownika, mogło okazać się, że pewne aplikacje zniknęły. Ten problem także został rozwiązany;
  • Rozwiązano problem skutkujący błędem IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL w tcpip.sys;
  • Rozwiązano problem z wyświetlaniem obramowania, nawet gdy okno zostało zmaksymalizowane;
  • Zaktualizowano design widoku Ten komputer, dzięki czemu przy ikonach plików w chmurze nie wyświetla się wolne miejsce;
  • Pasek narzędziowy wycinania (Win + Shift + S) jest odtąd zgodny z wybraną przez nas kompozycją (ciemną lub jasną);
  • Rozwiązano problem w prawidłowym wyświetlaniem panelu Emoji i klawiatury dotykowej, gdy te zostały wywołane natychmiast po zrestartowaniu explorer.exe.

Znane błędy i problemy w kompilacji 17666 dla PC

  • Jeżeli proces aktualizacji w Windows Update zawiesza się na etapie "Przygotowywania do instalacji" przy 80-100%, należy zachować cierpliwość i poczekać do 30 minut, a w niektórych przypadkach nawet dłużej;
  • Gdy w tej kompilacji dokonamy pierwszej konfiguracji (OOBE) zestawu Windows Mixed Reality, wyświetlany przez niego obraz będzie czarny, a ekskluzywne aplikacje nie będą rozpoznawać kontrolerów ruchu. Insiderzy, którym zależy na WMR, powinni na razie wstrzymać się z pobieraniem nowych kompilacji;
  • Po wybudzeniu z uśpienia, jeszcze przed pojawieniem się ekranu blokady pulpit może stać się na moment widoczny;
  • Gdy użytkownik odmówił Filmom i TV dostępu do biblioteki wideo, aplikacja wysypie się po wejściu na zakładkę Osobiste;
  • Narrator czyta dodatkowy (zbędny) tekst po użyciu kombinacji Alt + Tab;
  • Gdy w tej kompilacji dokonamy konfiguracji zestawu Windows Mixed Reality, wyświetlany przez niego obraz będzie czarny, dopóki nie odłączymy i ponownie nie podłączymy zestawu do PC.

Problemy z Sets i Office w kompilacji 17666 dla PC

  • Doświadczenie użytkownika Sets dla aplikacji Win32 nie jest ukończone. Będzie ono dopracowywane w oparciu o feedback;
  • Górna część okien niektórych aplikacji desktopowych Win32 może pojawiać się nieco poniżej paska kart, gdy te dodawane są w widoku zmaksymalizowanym. By rozwiązać problem, należy zmniejszyć okno i ponownie je zmaksymalizować;
  • Zamknięcie jednej karty może czasem zminimalizować cały Set;
  • Ustawianie okien obok siebie lub w sposób kaskadowy, w tym opcja "Wyświetl obok siebie" w Word, nie zadziałają dla nieaktywnych kart;
  • Okno Visual Basic Editor w Office działa obecnie jako karta, ale w przyszłości nie będzie;
  • Otwieranie dokumentu Office, gdy w tej samej aplikacji jest już otwarty inny dokument, może doprowadzić do niechcianego otwarcia ostatnio aktywnego dokumentu. Zdarza się to również, gdy zamkniemy skoroszyt w Excelu, gdy otwarte są inne skoroszyty;
  • Pliki lokalne i pliki w chmurach innych niż Microsoftu nie będą automatycznie przywracane i nie pojawi się żaden komunikat błędu, który zaalarmuje o tym użytkownika.

Źródło: Microsoft