Menu kategorii
 • Uaktualnienie do Windows Vista

  Uaktualnienie do Windows Vista

   Dawid Długosz
  Dawid Długosz
  00:00
  11.05.2007
  36174 wyświetlenia

  Systemy operacyjne z rodziny Windows mają to do siebie, że umożliwiają wykonanie aktualizacji z poprzedniej edycji do nowszej. Nie inaczej jest z Windows Vista. W niniejszym artykule przedstawiamy proces aktualizacji z Windows XP, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z tym zagadnieniem oraz rozwiązujemy problemy związane z upgrade. Pokażemy także jak uaktualnić Windows Vista do... Vista. Tak, tak! To nie pomyłka. Microsoft wprowadził nową usługę, która pozwala w dowolnym czasie posiadaną kopię systemu przekonwertować do wersji Ultimate.

  Co to jest uaktualnienie Windows?

  Proces uaktualnienia polega na zastąpieniu posiadanego systemu operacyjnego nowym bez utraty danych i ustawień. Po wykonaniu tej procedury nie będziemy mogli uruchomić wcześniejszej wersji Windows. Na dysku twardym pozostają jednakże pliki oraz aplikacje użytkownika. Proces aktualizacji możemy przeprowadzić dla następujących systemów operacyjnych:

  • Windows XP SP2
  • Windows Vista

  Nie ma możliwości przeprowadzenia uaktualnienia, bez utraty ustawień oraz aplikacji, dla systemów 64 bitowych.

  Co należy zrobić przed aktualizacją?

  • Wykonujemy kopię zapasową - uaktualnienie umożliwia co prawda zachowanie wszystkich plików i ustawień, ale dla pewności lepiej zrobić backup ważnych danych.
  • Sprawdzenie ilości wolnego miejsca - Windows Vista wymaga około 10 GB wolnej przestrzeni dyskowej do przeprowadzenia tego procesu.
  • Uruchamiamy program Doradca uaktualnienia systemu Windows Vista, który podpowie z czym mogą być ewentualne problemy po uaktualnieniu do nowych okienek.

  Poniższa tabela przedstawia, które edycje Windows XP możemy uaktualnić daną wersją Vista.

  Home Basic Home Premium Business Ultimate
  Windows XP Professional Nie Nie Tak Tak
  Windows XP Home Tak Tak Tak Tak
  Windows XP Media Center Nie Tak Nie Tak
  Windows XP Tablet PC Nie Nie Tak Tak
  Windows XP Professional x64 Nie Nie Nie

  Nie

  Proces aktualizacji

  Uruchamiamy komputer. Po załadowaniu systemu operacyjnego wkładamy nośnik z Windows Vista do napędu optycznego. Następnie uruchamiamy instalator programu.

  Możemy skorzystać z darmowego narzędzia Doradca uaktualnienia systemu Windows Vista, które zeskanuje komputer, następnie podpowie z czym ewentualnie możemy mieć problemy. W tym celu naciskamy kontrolkę Sprawdź zgodność w trybie online. System umożliwia wykonanie transferu plików i ustawień przy użyciu programu Windows Easy Transfer, jeśli chcemy skorzystać z tego rozwiązania naciskamy klawisz T. Klikamy przycisk Zainstaluj teraz, aby rozpocząć proces instalacji. W następnym oknie zaznaczamy Przejdź do trybu online, aby pobrać najnowsze aktualizacje do zainstalowania (zalecane). System Windows pobierze poprawki krytyczne, które następnie zostaną zainstalowane podczas procesu aktualizacji.

  Podajemy klucz produktu i klikamy kontrolkę Dalej. Następnie akceptujemy umowę licencyjną zaznaczając odpowiednie pole i ponownie naciskamy Dalej. Windows zapyta Jakiego typu instalację chcesz wykonać?. Naciskamy przycisk Uaktualnij aby rozpocząć proces aktualizacji.

  Następnie program sprawdzi spójność instalacji z obecnym systemem.

  Windows rozpocznie instalację na dysku twardym. Proces ten potrwa kilkanaście minut i nie musimy być już obecni. W czasie aktualizacji instalator kilka razy zrestartuje komputer.

  Po zakończeniu uaktualnienia system Windows Vista jest gotowy do pracy. Poprzedni system został zarchiwizowany. Odnajdziemy go na partycji, na której się znajdował pod postacią Windows.old. Możemy te pliki bez obaw usunąć z dysku twardego. Nie będą już potrzebne, a zajmują tylko pokaźną ilość miejsca na woluminie.

  Uaktualnienie systemu Windows w dowolnym czasie

  Uaktualnienie systemu Windows w dowolnym czasie jest nową usługą, która pozwoli przeprowadzić aktualizację posiadanej kopii Windows Vista do innej edycji. Jest to bardzo ciekawe i innowacyjne rozwiązanie. Dzięki temu posiadane wydanie Vista, np. Home Premium, przekonwertujemy do najbogatszej edycji, czyli Ultimate. Jeśli chcemy skorzystać z tej funkcji, to klikamy menu Start/Panel sterowania/System i konserwacja i otwieramy moduł Windows Anytime Upgrade. Następnie postępujemy według wskazówek programu.

  Problemy z aktualizacją

  Poniżej przedstawiamy typowe przypadłości związane z procesem aktualizacji. Podpowiadamy także, jak je rozwiązać.

  Problem z aktualizacją Windows XP Media Center

  Windows XP Media Center w polskiej wersji językowej to tak naprawdę system angielski z pakietem MUI. Dlatego nie możemy wykonać aktualizacji przy pomocy polskojęzycznej edycji Windows Vista. Pozostaje przeprowadzenie czystej instalacji na dysku. Musimy liczyć się z tym, iż nie zachowamy w ten sposób żadnych plików i ustawień. Musimy wykonać kopię zapasową. Także wszystkie aplikacje będziemy musieli instalować na nowo.

  Uaktualnienie zostało wyłączone

  Komunikat taki możemy ujrzeć, gdy będziemy chcieli zainstalować Windows Vista na dysku sformatowanym w systemie plików FAT32. Rozwiązaniem jest przekonwertowanie woluminu do NTFS. W tym celu uruchamiamy Wiersz polecenia (CMD) i wpisujemy polecenie: convert litera_dysku:/FS:NTFS.

  Przykład: Jeśli partycja, na której chcemy umieścić Windows Vista ma przypisaną literę C: to polecenie będzie wyglądało następująco: convert C:/FS:NTFS.

  Nie można uaktualnić tego systemu

  Jeśli pojawi się błąd mówiący o tym, iż dany system nie można aktualizować przy użyciu wybranej edycji Windows Vista, to w takim wypadku sprawdźmy w tabeli, którą odnajdziemy na początku tego artykułu, informacje, czy możemy uaktualnić posiadaną wersję Windows XP do odpowiedniej edycji nowych okienek.

  Podsumowanie

  Proces aktualizacji jest bardzo prostą czynnością i z pewnością nie przysporzy żadnych problemów nawet początkującemu użytkownikowi komputera. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zachować wszystkie pliki i ustawienia, nie martwiąc się o ich utratę. Cieszy także wprowadzenie usługi Uaktualnienie systemu Windows w dowolnym czasie. Pozwala ona na uaktualnienie systemu do wersji Ultimate.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Instalacja