Tego Microsoft nie przewidział! Co odkryto w kodzie Windows XP? To był tydzień z Microsoft 137

Tego Microsoft nie przewidział! Co odkryto w kodzie Windows XP? To był tydzień z Microsoft 137

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 10/2/2020, 12:00 PM

Liczba odsłon: 4175

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Zaczynamy od wielkiego przecieku, w którym ujawniono kod źródłowy kilkunastu wersji Windows, Windows Server i MS-DOS. Sprawdzamy, co takiego udało się już w nich odkryć. Następnie czeka na Was szybki przegląd nowości w Microsoft Edge i Windows 10. Na koniec poświęcimy nieco uwagi gorącym zapowiedziom Surface Pro X (2020) i Surface Laptop Go, które czekają na polską premierę. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Wielki przeciek: kod źródłowy Windows XP trafił do Internetu

Swego czasu Microsoft namawiany był do otworzenia źródeł jego starszych systemów, tak aby społeczność Open Source mogła dalej je utrzymywać po oficjalnym zakończeniu wsparcia. Reakcja giganta była łatwa do przewidzenia: był to oczywiście brak jakiejkolwiek. No cóż, wygląda na to, że nielegalną robotę za Microsoft wykonał ktoś inny. Do sieci trafił bowiem kod źródłowy Windows XP i kilku innych systemów operacyjnych.

Windows XP

Paczka ważąca 43 GB została dziś udostępniona na torrentach, a jej zawartość stanowi kod źródłowy systemów: MS DOS 3.30, MS DOS 6.0, Windows 2000, Windows CE 3, Windows CE 4, Windows CE 5, Windows Embedded 7, Windows Embedded CE, Windows NT 3.5, Windows NT 4, Windows Server 2003 i oczywiście Windows XP. Wyciek, choć etycznie wątpliwy, ma olbrzymie walory edukacyjne i historyczne. Dzięki niemu programiści mogą zajrzeć do środka i sprawdzić, jak rzeczywiście działa system Windows, który jest w końcu zamkniętym oprogramowaniem. O autentyczności kodu świadczy fakt, że odkryto w nim nieznany wcześniej motyw systemowy.

Windows XP Candy

Okazuje się, że na przełomie wieków Microsoft pracował nad motywem systemowym, który wyglądał jak Mac. Jedna z tych kompozycji nosi nazwę "Candy", a jej design bardzo przypomina interfejs Aqua, który Apple zaprezentował w 2000 roku (czyli rok przed wydaniem XP). Choć motyw jest niekompletny, pewne jego elementy, jak przycisk Start i inne przyciski, w dość wyraźny sposób czerpią inspiracje z estetyki nadgryzionego jabłka. Microsoft ostatecznie nie udostępnił kompozycji Aqua w Windows XP i wygląda na to, że była ona używana we wczesnych kompilacjach systemu do tworzenia właściwego motywu Luna. Jesteśmy ciekawi, co jeszcze zostanie odkryte w tych plikach, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego!

Zostaje jeszcze pytanie, czy wyciek w jakiś sposób zagraża bezpieczeństwu użytkowników Windows. Mimo że XP został wydany prawie 20 lat temu, to część jego kodu może nadal działać w kolejnych wersjach Windows, wliczając w to Windows 10. A to już potencjalnie naraża użytkowników. Jest bowiem możliwe, że sprawdzając kod, ktoś natknie się na luki i je wykorzysta. Możliwe, że odkryte luki będą dalej niezałatane w Windows 7, 8.1 i 10.

Kilka praktycznych nowości w Microsoft Edge

W ostatnich aktualizacjach Edge (zarówno Insider, jak i publicznym) otrzymał kilka przydatnych funkcjonalności. Zacznijmy od narzędzia do robienia zrzutów ekranu z możliwością przewinięcia strony. Klikając opcję menu lub wykonując skrót Ctrl + Shift + S, możemy włączyć zaznaczanie obszaru na stronie, a następnie skopiować go, udostępnić albo zapisać jako plik.

Jak zrobić zrzut ekranu w przeglądarce Edge

Kolejna nowość to zakładka w Ustawieniach — Udostępnianie, kopiowanie i wklejanie. Na stronie tej wybierzemy domyślne ustawienie formatu używanego do kopiowania i wklejania adresu URL. Dostępne opcje to Łącze, czyli kopiowanie i wklejanie linków, oraz Zwykły tekst, gdzie kopiowany adres URL jest "czystym tekstem", który nie jest sformatowany jako link.

Ustawienia w przeglądarce Edge

Ostatnia nowa funkcjonalność to niestandardowy motyw strony nowej karty. Wcześniej w tym roku Edge uzyskał wsparcie dla motywów z Chrome Web Store, ale nie obejmują one strony nowej karty. Teraz się to zmienia. Aby ustawić własny motyw tej strony, należy otworzyć nową kartę i kliknąć ikonę koła zębatego ("Ustawienia strony"). Następnie klikamy "Niestandardowy" i zaznaczamy "Motyw niestandardowy". Zaaplikuje to motyw na stronie nowej karty.

Edge

Jeśli niestandardowy motyw przeglądarki nie został ustawiony, można go dodać z Chrome Web Store. Wystarczy otworzyć stronę motywu i kliknąć "Dodaj do Chrome". Tak, to nie pomyłka. Sklep Google'a nadal nie zwraca się do Edge po imieniu...

Windows 10 powiadomi o nieprawidłowościach na dysku

Próby odzyskania danych po uszkodzeniu dysku są zarówno drogie, jak i frustrujące. Nowa kompilacja 20226 w Dev Channel wprowadza do Windows 10 funkcjonalność monitorowania stanu dysku. Została ona zaprojektowana, by wykrywać nieprawidłowości na dyskach NVMe SSD i powiadamiać użytkowników, aby ci mieli wystarczający czas na zareagowanie.

Uszkodzenie dysku - powiadomienie

Jest mocno rekomendowane, by użytkownicy bezzwłocznie wykonali backup danych po otrzymaniu tego powiadomienia. Kliknięcie powiadomienia prowadzi do właściwości dysku w Ustawieniach, gdzie zobaczymy więcej informacji.

Surface Pro X (2020) i Surface Laptop Go zmierzają do Polski

Microsoft wszedł w październik z gorącymi zapowiedziami ze świata Surface. Zacznijmy od upgrade'u Surface Pro X, który został wyposażony w ulepszony procesor Microsoft SQ2, powstały we współpracy z Qualcomm Technologies. Ulepszenie zaliczył też układ GPU. Ponadto rozszerzono paletę kolorów Surface Pro X Signature Type Cover. Klawiatura jest teraz dostępna w wersjach Platinum, Ice Blue i Poppy Red, które pasują do linii Surface Pro 7.

Polską premierę Surface Pro X (2020) zaplanowano na 27 października. Jest już dostępny w przedsprzedaży w kilku konfiguracjach różniących się ceną. Szczegóły specyfikacji i cennika znajdziecie w naszym artykule.

Wczoraj zapowiedziany też został Surface Laptop Go, nowy członek rodziny Microsoft Surface, łączący cechy linii Laptop i Go. Ten przystępny cenowo model w najsłabszym wariancie został wyposażony w procesor Intel Core i5-1035G1 wraz z 4 GB RAM i 64 GB pamięci eMMC. Wyższe warianty oferują 8 GB RAM ze 128 GB lub 256 GB pamięci SSD, tak jak w Surface Go. Model ten oferuje też względnie węższe ramki. Aby zmniejszyć cenę, Microsoft zastąpił system rozpoznawania twarzy Windows Hello czytnikiem linii papilarnych, wbudowanym bezpośrednio w przycisk zasilania. Co ciekawe, Laptop Go jest pierwszym Surfacem z zaokrąglonymi rogami na ekranie.

Polską premierę mobilnego laptopa zaplanowano na 27 października, czyli na ten sam dzień, co Surface Pro X (2020). O jego specyfikacji, cenniku i dostępnych wariantach przeczytacie więcej w poświęconym mu artykule.

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!