Surface Go rozebrany na części. Czy będzie można naprawiać go samemu?

Surface Go rozebrany na części. Czy będzie można naprawiać go samemu?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:33
03.08.2018
2256 wyświetleń

Jest już tradycją, że gdy ukazuje się nowe urządzenie marki Surface lub Xbox, iFixit rozbiera je do ostatniej śrubki i sprawdza jego naprawialność, czyli generalnie możliwość samodzielnej wymiany podzespołów bez ryzyka uszkodzenia czegokolwiek. Surface wsławił się pod tym względem jako koszmar serwisanta, a jak będzie w przypadku nowego Surface Go? Jak wygląda jego demontaż i jaką ocenę otrzymał?

Surface Go

Niewielki tablet, który po dołączeniu klawiatury działa jak 2-w-1, trafił niedawno do przedsprzedaży w Microsoft Store. Nim trafi do klientów, dogłębnie i od środka przyjrzał mu się iFixit, oceniając jego "Repairability". Przejdźmy wraz z nim przez kolejne kroki rozbiórki, poznajmy jego wnioski, spostrzeżenia i oceny. Jako pierwsze iFixit zauważa, że w porównaniu do Pro, Go posiada gładsze krawędzie, bardziej zaokrąglone rogi i nieco pod względem tej obłości przypomina estetykę iPada. Jest tu jednak ważna różnica: "Surface Go nie wierzy w trend mniej-portów-to-więcej portów. W tym tablecie spakowany jest port USB-C, jack na słuchawki, kilka własnych złącz i czytnik kart SD". Teraz czas na właściwą dekonstrukcję. Sposobów na otworzenie Go jest więcej niż jeden, ale iFixit wybiera metodę z użyciem własnego narzędzia iOpener. Ze zdjęciem ekranu nie ma większych problemów i okazuje się, że jest on uczepiony na dość długiej "smyczy", co utrudnia jego wyrwanie. Na plus można odnotować też to, że baterie wyciąga się natychmiastowo i nie trzeba wykręcać całej płyty głównej (przyklejone baterie uniemożliwiają klientom łatwe przedłużanie życia urządzeniom i zwiększają koszty recyklingu).

Dekonstruktorzy zauważyli zmiany w designie anteny Wi-Fi. W wielu modelach Pro anteny nie przeżywały zdjęcia ekranu, w Go - "wygląda na to, że cudownie wyszły bez szwanku". Cóż, prawdziwe trudności zaczynają się dopiero, gdy schodzimy pod właściwą powierzchnię Surface'a. Na płycie głównej na szczęście nie ma kleju, ale kompensują to niezliczone warstwy ochronne, ukryte śrubki etc., przez które należy się przedrzeć. Po wydobyciu płyty z jej metalowego i plastikowego więzienia, iFixit kopie dalej, identyfikując poszczególne chipy. Ich wykaz znajdziecie w linku źródłowym. Teraz warto zwrócić uwagę na inne cechy Surface Go, a dokładniej na brak wiatraków i rurek przewodzących ciepło. "Ta cienka, miedziana osłona i trochę pasty termoprzewodzącej mają odprowadzać ciepło w tym niedoszłym PC. Zawsze możecie go potem uruchamiać w zamrażalniku" - twierdzi iFixit, nawiązując do słynnej afery Flickergate, w której użytkownicy mrozili Surface Pro 4, by rozwiązać problem z migającym ekranem.

Surface Go

Teraz czas na ostateczne wnioski i ocenę. Dość neutralnie iFixit potraktował tylko fakt, że niewielka forma Go sprawia, że łatwiej zdjąć ekran bez niszczenia go, "choć nadal jest to ekstremalnie trudne". Reszta to już same minusy:

  • "Jeśli to ma zastąpić PC, brak możliwości upgrade'u znacznie ograniczy czas życia urządzenia".
  • "Brak modularności, zwłaszcza w często używanych portach, czyni reperowanie niepotrzebnie drogim".
  • "Przyklejenie trzyma wiele komponentów na miejscu, w tym ekran i baterię".
  • "Wymiana jakiejkolwiek części wymaga demontażu ekranu, części łatwej (i drogiej) do uszkodzenia".

Jaki jest zatem ostateczny werdykt? Uwaga, Repairability Score wynosi 1/10, przy czym 10 oznacza najłatwiejszą naprawę. Czy jesteśmy zaskoczeni? Bynajmniej. Microsoft mógł zastosować kilka ulepszeń konstrukcyjnych nowej generacji, ale Surface Go to nadal stary, dobry Surface. Na pocieszenie możemy napisać, że zawsze mogło być gorzej. Surface Laptop otrzymał na przykład oszałamiającą ocenę 0/10, więc w przypadku Go jest ta iskierka nadziei, że gdy go rozłożymy, będziemy go mogli złożyć, niczego nie psując. Nie polecamy jednak tego sprawdzać.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.ifixit.com/Teardown/Microsoft+Surface+Go+Teardown/111895

Polecamy również w kategorii Surface Go