Surface Go miał działać w ARM, ale przeszkodził w tym Intel?

Surface Go miał działać w ARM, ale przeszkodził w tym Intel?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:47
23.08.2018
836 wyświetleń

Surface Go jest względnie niedrogim tabletem z Windows 10, stanowiącym tańszą alternatywę dla Surface Pro, oferującą podobne funkcje, ale z mniejszą mocą. Nie bez kozery model ten funkcjonował pod nazwą "tani Surface", zanim jeszcze pojawiła się skądinąd znacząca nazwa "Go". Znacząca, bo Surface Go jest z założenia bardziej mobilny niż jego silniejsi kuzyni. Brakującym elementem tej układanki jest ARM. Wydawałoby się zrozumiałe, gdyby Microsoft użył tu układu od Qualcomm i potraktował Surface Go jako Always Connected PC, ale coś stanęło na przeszkodzie.

W tym szczególnym przypadku Microsoft odszedł od wyśrubowanych parametrów, by otworzyć markę Surface na trochę mniej wymagającego klienta, ale nie towarzyszyła temu zmiana paradygmatu, której można było się spodziewać. ARM w mariażu z Windows 10 pozwala używać tabletów/pecetów przez ponad 20 godzin na baterii i ładować je raz na tydzień. Microsoft twierdził, że zmieniłoby to nasz sposób myślenia o komputerach. Dlaczego więc nie zaimplementował tej technologii do swojego własnego produktu, skoro jego charakter całkowicie temu sprzyjał? Gigant wiele uwagi poświęcił Windows 10 na ARM, ale mimo że zachęca zewnętrznych producentów do tego połączenia, sam nie wykazał specjalnego zaangażowania.

Jeśli nowa plotka jest prawdziwa, to Microsoft miał jednak w planach umieszczenie Snapdragona w Surface Go. Paul Thurrott podaje, że Microsoft zrezygnował z tego pomysłu, bowiem Intel złożył mu propozycję nie do odrzucenia. Innymi słowy oferta Intela była tak opłacalna, że Microsoft natychmiast porzucił myśl o ARM. Pentium Gold zaoferowany Microsoftowi musiał być zatem dużo tańszy niż normalnie, ale warunek musiał być taki, że Microsoft umieści go w swoim nowym tablecie. Nie znaczy to oczywiście, że procesorowi Intela brak zalet. Istotna jest np. gwarancja zgodności ze wszystkimi aplikacjami Windows.

Z drugiej strony ruch ten można ocenić jako straconą szansę na zwrot z Windows 10 w zupełnie innym, bardziej podobnym do iPada kierunku, w którym żywotność baterii nie jest już problemem dla mobilnego komputera. Microsoft nadal promuje Surface Go, nazywając go laptopem służącym jako mobilna stacja robocza, choć wielu recenzentów uważa, że słowa te są mocno przesadzone.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/rumour-microsoft-was-planning-to-use-arm-processor-in-su

Polecamy również w kategorii Surface Go