Streaming wideo z Netflix najkorzystniej w Microsoft Edge

Streaming wideo z Netflix najkorzystniej w Microsoft Edge

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:42
14.07.2016
1920 wyświetleń

W ubiegłym miesiącu zawrzało, gdy Microsoft opublikował wyniki badań, z których wynika, że Edge jest najwydajniejszą przeglądarką pod kątem żywotności baterii. Dane podała w wątpliwość Opera, która zorganizowała własne testy - tym razem z wykorzystaniem wtyczek blokujących reklamy, jednak i w tym przypadku Edge uplasował się bardzo wysoko. Microsoft przedstawił nowe dowody na poparcie swojej tezy, dodając, że Edge jest przeglądarką nie tylko najbardziej energooszczędną, ale też najlepszą pod względem strumieniowania wideo.

Microsoft na wstępie przypomniał o teście wideo, z którego wynika, że Edge może pracować trzy godziny dłużej niż Google Chrome, odtwarzając identyczną zawartość w tym samym czasie na takim samym laptopie Surface Book. W takich warunkach Edge oferuje od 17% do 70% wyższą żywotność baterii w porównaniu do pozostałych przeglądarek. By odpowiedzieć na zarzuty konkurencji, firma wyjawiła metodologię badań. Test polegał na uruchomieniu czterech najpopularniejszych obecnie przeglądarek, na każdej odtwarzając ten sam film ze "strony z wideo w wersji premium" (później zostało potwierdzone, że chodzi o Netflix).

Badanie dotyczyło także strumieniowania w HD przy łączu internetowym o przepustowości 5 Mbit/s lub wyższej. W tej konkurencji odnotowano następujące wyniki:

Maksymalna rozdzielczość Maksymalny bitrate
Microsoft Edge 
(EdgeHTML 13.10586)
1080p 7500
Opera 38 720p 4420
Mozilla Firefox 46 720p 4420
Google Chrome 51 720p 4420

Edge uzyskał materiał w 1080p, co oznacza, że "w przeciwieństwie do innych przeglądarek, odtwarzających zawartość w 720p, Microsoft Edge dowiódł, że zapewnia najwyższą jakość materiału a także najdłuższą żywotność baterii" - chwali się Microsoft i wyjaśnia, że "Właściciele materiałów, którzy strumieniują wideo w wersji premium, muszą dokonywać wyborów, które balansują między możliwie najwyższą jakością, jednocześnie dbając o ochronę zawartości. Gdy wzrasta jakość, rośnie też potrzeba mocnych zabezpieczeń Digital Rights Management (DRM), systemów, które zabezpieczają strumieniowane media, by mogły być odtwarzane tylko przez autoryzowanych użytkowników serwisu streamującego. Jest to dziś tak ważne, bowiem firmy decydują się na strumieniowanie w 1080p, a [problem nabierze wagi] gdy rozdzielczość wideo wzrasta. Właściciele materiałów nie będą streamować zawartości premium, gdy ta może być łatwo zapisana i udostępniana poza serwisem. Microsoft Edge został zbudowany, by korzystać z funkcjonalności platformy Windows 10. Jest on zoptymalizowany do używania PlayReady Content Protection i Protected Media Path, podczas gdy Chrome i Opera mają zaimplementowany Widevine, a Firefox zarówno Widevine, jak i Adobe Access". Microsoft zaznacza przy tym, że im lepsze zabezpieczenia zawartości, tym lepszą jakość wideo zapewnia serwis, uruchomiony w odpowiedniej przeglądarce.

Wróćmy jeszcze do kwestii zasobożerności. Jak to możliwe, że Edge osiąga o 17%-70% lepsze wyniki od konkurencji? Sekret tkwi w Windows 10. Ekskluzywna dla niego przeglądarka minimalizuje zużycie procesora, co przekłada się na oszczędzanie baterii. Windows zapewnia też obniżoną częstotliwość odświeżania ekranu, co z kolei oszczędza pamięć. Choć wszyscy deweloperzy przeglądarek mogą z tego skorzystać, Microsoft twierdzi, że jedynie Edge jest odpowiednie zoptymalizowany, by w pełni korzystać z udogodnień w Windows 10.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2016/07/13/get-better-quality-video-with-microsoft-edge/#WJHbXj6xTZw01Hum.99

Polecamy również w kategorii Edge