Serwerowy Windows 10 doczekał się drugiego wydania testowego

Serwerowy Windows 10 doczekał się drugiego wydania testowego

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 5/5/2015, 10:49 PM

Liczba odsłon: 3102

Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego miesiąca, centrum ewaluacyjnego oprogramowania Microsoft zostało wzbogacone o obrazy nowej kompilacji testowej systemu Windows Server 2016. W przeciwieństwie do klienckiego odpowiednika tego systemu, którego kompilacje wydawane są praktycznie co kilka dni, dla nadchodzącego Windows Servera jest to dopiero drugie po październikowym wydanie testowe.

Windows Server Technical Preview 2 bazuje na wydanej niedawno kompilacji Windows 10 o numerze 10074 (dla porównania, pierwotne wydanie Windows Server 10 zbudowano na bazie kompilacji 9841, wydanej siedem miesięcy temu). Trudno do końca powiedzieć jakie zmiany względem pierwszej wersji testowej zostały w tej kompilacji poczynione, jako że listująca je witryna zatytułowana "Co nowego w Windows Server Technical Preview" nie została jeszcze zaktualizowana pod kątem nowego buildu. Na podstawie innych źródeł wiadomo jednak, że wydanie to jest dość niestabilne, głównie z powodu błędów stwarzających problemy z logowaniem, interfejsem użytkownika, czy też instalowaniem ról serwera i automatycznym aktualizowaniem systemu w ramach usługi Windows Update.

W kompilacji tej znajdziemy jednak kilka istotnych i widocznych gołym okiem zmian, jak choćby ta dotycząca wyboru opcji instalacji systemu. W jednym z kroków instalatora nie znajdziemy już podziału na domyślną opcję instalacji Core oraz instalację pełną. Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, pełna nazwa systemu utożsamiana jest teraz z wersją Core, natomiast dotychczasowa opcja Full Installation została zastąpiona instalacją "z narzędziami lokalnego administratora". Zmiana ta jest zapewne podyktowana chęcią podkreślenia nowego sposobu zarządzania infrastrukturą opartą na Windows Server, w którym to wszystkie serwery zarządzane są zdalnie z poziomu określonej lokalizacji, przy wykorzystaniu konsoli Server Manager i powłoki Windows PowerShell, lub w przypadku większych środowisk, pakietu System Center. Potwierdzeniem tego może być fakt, że wspomniana opcja instalacji systemu nie zawiera w sobie tradycyjnego pulpitu, co może wskazywać, że po jej wyborze otrzymujemy system z tzw. minimalnym interfejsem serwera.

Ukończenie i wydanie nowego Windows Server planowane jest na przyszły rok. Do tego czasu pozostaje nam zapoznawać się z kolejnymi wydaniami testowymi tego systemu, z których najnowsze dostępne jest w Centrum ewaluacyjnym Microsoft. Aby móc pobrać dedykowany mu obraz nośnika ISO lub obraz dysku VHD (oba w wersji 64-bitowej), należy się uprzednio zarejestrować. Warto również zapoznać się z zamieszczonymi tam informacjami i wskazówkami dotyczącymi wymagań wstępnych oraz samego procesu instalacji.