Schowek w chmurze zadebiutował we wczesnych buildach Redstone 4

Schowek w chmurze zadebiutował we wczesnych buildach Redstone 4

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:30
06.10.2017
0 komentarzy
1889 wyświetleń

Schowek w chmurze (oficjalnie jeszcze pod nazwą Cloud-powered Clipboard) to nowy sposób na błyskawiczne przenoszenie plików z jednego urządzenia na drugie. Funkcja miała zadebiutować w Fall Creators Update, ale takiej implementacji się nie doczekała. Pierwsza wersja testowa znalazła się z kolei w kompilacjach Redstone 4, czyli aktualizacji przewidzianej na wiosnę przyszłego roku. Jak to wygląda od strony użytkowej? Poniżej prezentujemy zrzuty ekranu i podstawowe informacje.

Na tegorocznej konferencji Microsoft Build w maju Joe Belfiore zapytał publiczność o to, kto wysyłał do siebie maila, by przenieść zdjęcie lub tekst z telefonu na PC lub odwrotnie. Oczywiście w odpowiedzi zobaczyliśmy na sali las rąk i uśmiechnięty na twarzach. By uniknąć pośredników w procesie kopiowania lub - mówiąc inaczej - odciążyć użytkownika poprzez wprowadzenie automatycznego schowka w chmurze, Microsoft zaprezentował Cloud-powered Clipboard. Pozwala on po prostu kopiować zawartość z jednego urządzenia i wklejać je na innym. Odpowiadać ma za to Microsoft Graph, jednak schowek nie został jeszcze do niego podpięty. Innymi słowy panel schowka jest już widoczny, ale zbyt wiele na nim nie zdziałamy.

Cloud-powered Clipboard - Schowek w chmurze Windows 10

Jak wynika z raportu na blogu Thurott.com, nowa funkcjonalność stała się dostępna w kompilacji 17004 na PC, niemniej jednak nie została odnotowana na liście zmian. Schowek w chmurze uruchamia się podobnie jak panel Emoji w Fall Creators Update - za pomocą skrótu WIN + V. W okienku dialogowym zobaczymy listę wcześniej skopiowanych do schowka zawartości, takich jak fragmenty tekstu, dokumenty etc. Są one posortowane według daty dodania. Obok niektórych elementów wyświetla się mała ikona chmury, co wskazuje, że element ten nie znajduje się obecnie na PC. Można go więc pobrać ze schowka. Obecny interfejs nie zawiera najwyraźniej żadnej akcji, która pozwoli usunąć przechowywane elementy. Łatwy dostęp do schowka w chmurze będą też mieli użytkownicy klawiatury dotykowej. By otworzyć panel funkcji, wystarczy stuknąć dedykowany przycisk funkcyjny.

Cloud-powered Clipboard - Schowek w chmurze Windows 10

Schowek w chmurze znajduje się w bardzo wczesnej fazie preview, a Microsoft nie powiedział jeszcze na jego temat zbyt wiele. Nie wiadomo, jak będzie wyglądać zarządzanie zawartością schowka, jaki jest limit rozmiarów/liczby przechowywanych jednocześnie treści lub czy można będzie zablokować określone aplikacje (np. menedżery haseł) przed możliwością skopiowania zawartości.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.thurrott.com/windows/140842/hands-cloud-clipboard-prototype-windows-10-insider-preview-build-17004

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor