Satya Nadella zapowiada najbardziej znaczącą aktualizację Windows ostatniej dekady

Satya Nadella zapowiada najbardziej znaczącą aktualizację Windows ostatniej dekady

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:10
25.05.2021
3249 wyświetleń

Dziś rozpoczęła się konferencja Microsoft Build 2021. Zgodnie z formułą tego wydarzenia Microsoft zaprezentował trochę nowości dla programistów i osób pełniących techniczne role. O najważniejszych zapowiedziach i demonstracjach przeczytacie w następnych artykułach, a teraz zajmiemy się czymś, co powinno zainteresować nie tylko deweloperów. Chodzi konkretnie o następną aktualizację (lub "następne aktualizacje") Windows. Od miesięcy wiemy, że coś jest na rzeczy, a 21H2 i Sun Valley rzeczywiście mogą tchnąć więcej życia w rozwijany ostatnio dość powoli Windows 10. Oczekiwania względem tych wydań podkręca nie kto inny, jak sam Satya Nadella.

Keynote rozpoczynający jest zawsze okazją do przedstawienia najgorętszych trendów i technologii, a także komentarzy CEO Microsoft, Satyi Nadelii. Mówiąc o możliwościach dla deweloperów w Windows, Nadella nie krył ekscytacji i zadbał o to, by udzieliła się ona również widzom i słuchaczom. Co więc takiego szczególnego ma być w aktualizacji 21H2?

Wkrótce będziemy udostępniać jedną z najbardziej znaczących aktualizacji Windows w ostatniej dekadzie, aby odblokować większe możliwości ekonomiczne dla deweloperów i twórców. Sam hostowałem ją przez ostatnich kilka miesięcy i jestem niezwykle podekscytowany tą następną generacją Windows. Nasza obietnica względem Was jest taka, że będziemy tworzyć więcej [szans] dla każdego dewelopera Windows dziś i powitamy każdego twórcę, który szuka najbardziej innowacyjnej, nowej, otwartej platformy do budowania, dystrybucji i monetyzowania aplikacji. Nie możemy się doczekać, by przekazać więcej już niebawem.
— Satya Nadella, CEO Microsoft

Wypowiedź dyrektora Microsoft zdaje się nawiązywać do tego, o czym czytaliśmy wcześniej w ofercie pracy w zespole Interactive eXperiences Platform (IXP) dla Windows. Microsoft informował w niej, że jest w trakcie wieloletniego procesu, który ma na celu zrewolucjonizowanie platformy doświadczeń w Windows. To z kolei wiąże się z Project Reunion — inicjatywą Microsoftu i zestawem narzędzi dla deweloperów, które mogą w końcu położyć kres podziałowi na Win32 i UWP oraz zapewnić dostęp do funkcjonalności platformy Windows we wszystkich typach aplikacji na wiele wersji systemu. Nowe (lepsze) sposoby dystrybucji i zarabiania na aplikacjach oznaczają z kolei mocne przeprojektowanie Microsoft Store, czyli coś, o czym również mówi się od jakiegoś czasu.

Wygląda na to, że Project Reunion jest częścią składową Sun Valley lub równoległą inicjatywą, a obie z nich w wyraźny sposób odmienią Windows 10 w tym roku — zarówno od strony większych możliwości dla twórców oprogramowania, jak też doświadczeń użytkownika. Jeśli rzeczywiście 21H2 będzie jedną z najbardziej znaczących aktualizacji ostatniej dekady, to możemy spodziewać się prawdziwej petardy, być może na miarę przejścia z Windows 8.1 na Windows 10. Dalsze szczegóły firma zamierza przekazać już całkiem niedługo. Możecie być pewni, że wszystkiego na ten temat dowiecie się na CentrumXP!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/satya-nadella-says-hes-incredibly-excited-about-the-next-generation-of-windows/

Polecamy również w kategorii Windows 10