Satya Nadella komentuje przejęcie GitHub przez Microsoft

Satya Nadella komentuje przejęcie GitHub przez Microsoft

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:17
04.06.2018
1752 wyświetlenia

Nieoficjalne raporty o planach przejęcia GitHub przez Microsoft pojawiły się w miniony weekend, ale na ich potwierdzenie nie trzeba było długo czekać. Dziś rano Microsoft potwierdził, że nabył GitHub za 7,5 milarda dolarów. Jest to jedno z najważniejszych (o ile nie najważniejsze) wydarzeń w świecie technologii Microsoft w tym roku, dlatego o obszerny komentarz pokusił się sam CEO firmy, Satya Nadella. Znamy też więcej szczegółów nowego przedsięwzięcia.

Microsoft GitHub

Dziś rano Microsoft rozwiał wszelkie wątpliwości, informując o dopięciu umowy przejęcia GitHub, wiodącej platformy rozwoju oprogramowania, skupiającej ponad 28 milionów deweloperów z całego świata. Obie firmy zamierzają wspierać deweloperów w każdym stadium cyklu życia oprogramowania, przyczyniać się do wzrostu użycia GitHub przez przedsiębiorstwa i docierać z narzędziami deweloperskimi Microsoftu do nowych odbiorców. "Microsoft jest firmą [o nastawieniu] developer-first, a łącząc siły z GitHub, wzmacniamy nasze oddanie wolności deweloperskiej, otwartości i innowacyjności" - powiedział dziś Satya Nadella. "Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności przed społecznością, którą bierzemy na siebie poprzez tę umowę, i będziemy robić wszystko, co możemy, by umacniać każdego dewelopera w budowaniu, dokonywaniu innowacji i rozwiązywaniu najbardziej palących wyzwań na świecie".

Jak informowaliśmy wcześniej, Microsoft przejmuje GitHub za cenę 7,5 mld dolarów, jednak zapłata zostanie uiszczona w akcjach Microsoftu, których kurs osiągnął ostatnio rekordowy poziom ponad 100 dolarów. Przejęcie jest już oficjalnie potwierdzone, niemniej jednak zamknięcie całego procesu nastąpi prawdopodobnie dopiero pod koniec tego roku. Jak wcześniej pisaliśmy, GitHub zachowa swoją dotychczasową niezależność. "GitHub zachowa swój etos developer-first i będzie działał niezależnie, dostarczając otwartą platformę wszystkim deweloperom we wszystkich branżach. Deweloperzy będą nadal mogli używać wybranych przez siebie języków programowania, narzędzi i systemów operacyjnych dla swoich projektów. Będą też nadal mogli rozwijać kod na dowolny system, dowolną chmurę i dowolne urządzenie" - wyjaśnia dalej Microsoft. Rolę CEO w GitHub obejmie CVP Microsoftu, Nat Friedman, założyciel platformy Xamarin i weteran open-source. Obecny CEO GitHub, Chris Wanstrath, obejmie w Microsoft stanowisko technical fellow i będzie odpowiadał przed EVP Microsoftu, Scottem Guthriem.

Microsoft GitHub

Co na to wszystko Satya Nadella? Szef Microsoftu postrzega GitHub jako centrum bieżących i przyszłych wydarzeń świata technologii: "Nadchodzi era intelligent cloud i intelligent edge. Komputeryzacja staje się wbudowana w świat, a każda część naszego codziennego życia, naszej pracy i każdy aspekt naszego społeczeństwa i ekonomii są transformowane przez cyfrową technologię. Deweloperzy i budowniczy tej nowej ery piszą kod świata. GitHub jest ich domem". Wpływ technologii widoczny jest w każdej branży, a tworzenie wartości i wzrostu w tych branżach jest coraz mocniej determinowane poprzez wybory, jakich dokonują programiści. "Mówiąc krótko, deweloperzy znajdą się w centrum rozwiązywania najbardziej palących problemów świata. Prawdziwa moc nadchodzi jednakże wtedy, gdy każdy deweloper może tworzyć wspólnie, współpracować, dzielić się kodem i budować, bazując na pracy innych" - dodaje Nadella, odwołując się pośrednio do założeń open-source. Open-source od kilku lat jest podejściem realizowanym także przez sam Microsoft. Radykalna przemiana firmy nastąpiła pod kierownictwem Nadelli, który przypomina, że "Microsoft jest najbardziej aktywną organizacją w GitHub, która dostarczyła ponad 2 miliony uzupełnień lub aktualizacji projektów".

Co więcej, Nadella przekonuje, że Microsoft w pełni stawia na open-source: "Nasza podróż z open source trwa i dziś jesteśmy aktywni w ekosystemie open source, dostarczamy wkład do otwartoźródłowych projektów, a niektóre z naszych najbardziej żywotnych narzędzi deweloperskich i frameworków są otwartoźródłowe. Jeśli chodzi o nasze oddanie dla open source, oceńcie nas sami na podstawie działań, których podejmowaliśmy się w przeszłości, naszych akcji dzisiaj i tych w przyszłości".

Microsoft GitHub

Wiemy już, że Microsoft nie zamierza przerabiać ani ograniczać utrzymywanej teraz przez siebie platformy. Jaka więc przyszłość czeka GitHub pod nową kuratelą? Po pierwsze, jak pisze Satya, Microsoft będzie wspomagał deweloperów, a GitHub pozostanie otwartą platformą. Pod drugie, Microsoft będzie dbał o wzrost użycia platformy przez firmy: "Będziemy przyspieszać użycie GitHub przez deweloperów przedsiębiorstw wraz z naszymi bezpośrednimi kanałami sprzedaży i kanałami partnerów oraz z dostępem do globalnej infrastruktury i usług Microsoftu". Po trzecie, Microsoft chce dotrzeć z własnymi narzędziami i usługami do nowych odbiorców.

GitHub pozostaje programistycznym fenomenem na skalę światową. Na platformie współpracuje ponad 28 milionów deweloperów, tworzących ponad 85 milionów repozytoriów kodu, używanych przez ludzi z niemal wszystkich krajów świata.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.microsoft.com/blog/2018/06/04/microsoft-github-empowering-developers/

Polecamy również w kategorii GitHub