Robotyka i Algorytmy

Robotyka i Algorytmy

 Autor nieznany
Autor nieznany
00:00
10.12.2008
3627 wyświetleń

Celem części Roboty i algorytmy jest sprawdzenie uczestników pod kątem ich wiedzy i umiejętności interpretacji, projektowania rozwiązań, implementacji najlepszego algorytmu który spełni wymagania postawione podczas trwania każdej z rund konkursu. Roboty będą stanowiły wirtualne środowisko dla uczestników, do momentu gdy znajdą się w ogólnoświatowym finale, gdzie to ich zadaniem będzie zaprogramowanie 'prawdziwej maszyny'.

Robotyka i Algorytmy

Witamy w Imagine Cup 2009!

W tym roku motto przewodnie konkursu brzmi: "Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości". Organizacja Narodów Zjednoczonych zidentyfikowała niektóre z najtrudniejszych wyzwań stojących przed światem w Milenijnych Celach Rozwoju. W tej edycji konkursu staramy się wskazać te wyzwania jako inspiracje dla uczestników na całym świecie. Dowiedz się więcej o Milenijnych Celach Rozwoju. Wiemy, że jesteś gotów sprostać temu niezwykłemu wyzwaniu i nie możemy się doczekać, aby usłyszeć o twoim innowacyjnym rozwiązaniu!

Zasady konkursu

TERMINY

Konkurs rozpoczyna się 29 sierpnia 2008 i kończy się w lipcu 2009. Kategoria Robotyka i Algorytmy składa się z trzech Rund opisanych poniżej. Aby zostać poddanym ocenie sędziów, należy spełnić wszystkie wymagania ramach każdej Rundy.
Podczas drugiej rundy zostanie wytypowanych sześć najlepszych prac, które będą rywalizować w trzeciej rundzie podczas finału światowego konkursu Imagine Cup w Kairze w Egipcie w lipcu 2009.

RUNDA DATA ROZPOCZĘCIA (wszystkie czasy 00:01 GMT) DATA ZAKOŃCZENIA (wszystkie czasy 23:59 GMT)
Runda 1 29 sierpnia 2008 1 marca 2009
Runda 2 2 marca 2009 20 maja 2009
Finały światowe lipiec 2009 lipiec 2009

REJESTRACJA

Rejestracja rozpoczyna się 29 sierpnia 2008 i kończy 1 marca 2009 o 23:59 GMT.
Jeżeli chcesz uczestniczyć w tej kategorii, musisz zarejestrować się na www.imaginecup.com jako osoba indywidualna

WYMAGANIA

Każda z rund posiada wymagania, opisane poniżej. Wszystkie niezbędne elementy muszą być dostarczone podczas trwania odpowiedniej rundy, aby mogły zostać ocenione.

Runda 1 - Kwalifikacje
W rundzie 1, zadanie uczestnika jest stworzenie symulowanego, autonomicznego robota który będzie potrafił z powodzeniem wypchnąć przeciwnika z symulowanego ringu sumo. Zakwalifikowanie robota odbywa się podczas jednorazowej próby opisanej dokładniej poniżej. Proszę zwrócić uwagę, iż każda z tych prób kwalifikacyjnych będzie się składać z 3 oddzielnych uruchomień kodu źródłowego.

Runda 2 – Półfinały
W rudzie 2, uczestnik (o ile został do niej zakwalifikowany) będzie musiał ściągnąć nową misję dla robota, którą udostępnimy, a następnie stworzyć i przedłożyć zasymulowanego, autonomicznego robota który będzie potrafił wykonać cele przedłożonej misji. Nowa misja dla robota zostanie opublikowane na zakończenie Rundy 1. Zakwalifikowanie robota odbywa się podczas jednorazowej próby opisanej dokładniej w materiałach poniżej. Proszę zwrócić uwagę, iż każda z tych prób kwalifikacyjnych będzie się składać z 3 oddzielnych uruchomień kodu źródłowego.

Runda 3 – Finały Światowe
Podczas trwania rundy 3 uczestnik, o ile został do niej zakwalifikowany, będzie brał w niej udział zgodnie z zadami rywalizacji rundy 3, które zostaną opracowane i przedstawione podczas ogólnoświatowych finałów. Ogólna struktura rundy 3 wyglądać będzie następująco:

 • Wykorzystując sprzęt oraz oprogramowanie firmy Microsoft które dostarczymy, zadaniem uczestnika będzie w okresie 24 godzin zaprogramowanie jednego robota, wykorzystując Microsoft Robotics Developer Studio 2008 oraz jednego z produktów Microsoft Visual Studio(Visual Studio 2008, Visual Studio Express) i wykonać nimi serie specjalnie przygotowanych zadań, powiązanych z tematem przewodnim Imagine Cup 2009
 • Zadaniem uczestnika będzie zaprezentowanie robota przed grupą sędziów oraz udzielenie odpowiedzi na zadane przez nich pytania.

ZAWARTOŚĆ I WYMAGANIA TECHNICZNE
Oprócz niepowtarzalnych wymagań wstępnych charakterystycznych dla każdej rundy opisanych powyżej, podczas trwania każdej z nich prezentowany materiał musi spełniać następujące techniczne wymagania:

 • Oprogramowanie należy stworzyć przy użyciu Microsoft Robotics Developer Studio 2008, oraz jednego z następujących produktów:
  • Jeden z produktów Microsoft Visual Studio 2008(Standard, Professional, Team System),
   lub
  • Microsoft Visual Studio Express.
 • Oprogramowanie robota musi być napisane w taki sposób, aby był on w stanie ukończyć „misje” w oparciu jedynie o zakodowaną logikę. Jeśli robot uczestnika nie jest wyłącznie sterowany przez zakodowana logikę( np.: wykorzystuje kontroler Xbox 360) nastąpi dyskwalifikacja uczestnika.
 • Aktualne zgłoszenie może zostać stworzone w dowolnym języku, jednakże materiały pomocnicze zgłoszenia muszą być napisane języku angielskim.
 • Zgłoszenie uczestnika musi zawierać plik playback Microsoft Robotics Studio 2008 (.PLB)
 • Zgłoszenie uczestnika musi zawierać skompilowane pliki składające sie prezentowany projekt

OCENIANIE
Runda 1 – Kwalifikacje
Na zakończenie okresu wstępne rundy 1, maksymalnie 200 uczestników z najlepszymi wynikami zostanie zakwalifikowanych do rywalizacji w rundzie 2. W przypadku wystąpienia remisu, do półfinału przejdzie uczestnik, który zgłosił swoje zgłoszenie jako pierwszy. Jeśli mimo wszystko remis dalej będzie występować, o tym, kto zostanie zakwalifikowany zadecydują sędziowie oceniając każde ze zgłoszeń pod kątem kreatywności (np.: czy zgłoszona praca przedstawia najbardziej interesujące podejście do problemu, implementacji sensorów, etc.)

Runda 1 Kryteria Oceniania:
Na zakończenie okresu wstępne rundy 1, maksymalnie 200 uczestników z najlepszymi wynikami zostanie zakwalifikowanych do rywalizacji w rundzie 2. W przypadku wystąpienia remisu, do półfinału przejdzie uczestnik, który zgłosił swoje zgłoszenie jako pierwszy. Jeśli mimo wszystko remis dalej będzie występować, o tym, kto zostanie zakwalifikowany zadecydują sędziowie oceniając każde ze zgłoszeń pod kątem kreatywności (np.: czy zgłoszona praca przedstawia najbardziej interesujące podejście do problemu, implementacji sensorów, etc.)

Runda 2 – Półfinały
Pod koniec okresu wstępnego rundy 2, wszystkie spełniające warunki zgłoszenia zostaną ocenione według kryteriów, podanych poniżej, w celu wyznaczenia maksymalnie 6 najlepszych uczestników którzy rywalizować w ogólnoświatowych finałach.

 • 60% Wynik
 • 40% Złożoność i kompleksowość rozwiązania

Runda 3 – Światowe Finały
Po zakończeniu okresu kwalifikującego do rundy 3, wszystkie zgłoszenia spełniające wymagania zostaną ocenione według wymienionych poniżej kryteriów w celu wyłonienia Pierwszego, Drugiego i Trzeciego miejsca.

 • 70% Ukończenie zadań 3 rundy
 • 20% Złożoność, kompleksowość i dokładność rozwiązania
 • 10% Prezentacja

NAGRODY
Wszyscy Finaliści otrzymają wycieczkę do Kairu (Egipt), aby wziąć udział w Finałach Światowych Imagine Cup 2009.

 • Pierwsze Miejsce: Zestaw nagród składający się z poniższych:
  • $8000
  • Microsoft IT Academy i Microsoft Learning Prize Package (o wartości ok. $200 USD), dla każdego członka Zespołu, składający się z:
   • Książki Microsoft Press
   • Voucher na Egzamin Certyfikacji Microsoft
 • Drugie Miejsce: $4000 USD
 • Trzecie Miejsce: $3000 USD

WIĘCEJ INFORMACJI
Szczegółowe i wiążące informacje o kategorii znajdują się na oficjalnej stronie konkursu. W przypadku pytań lub wątpliwości zadaj pytanie na forum.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Kategorie konkursowe