Przyspieszamy BIOS

Przyspieszamy BIOS

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
23.06.2006
37635 wyświetleń

Basic Input/Output System jest to system, który zarządza naszym komputerem na bardzo niskim poziomie. Zanim jeszcze Windows XP zacznie się ładować BIOS już działa. To on sprawdza w początkowej fazie wszystkie komponenty i daje nam znać kiedy jest coś nie tak. Np. jeżeli w naszym komputerze karta graficzna wyskoczyła by z portu BIOS piskiem powiadomiłby nas o tym i zatrzymał uruchamianie systemu. To podstawowe narzędzie jest zapisane na płycie głównej i nie da się go skasować. Jest ono niezależne od systemu operacyjnego. Kiedy włączamy komputer przyciskiem Power to właśnie BIOS uruchamia wszystkie urządzenia a następnie przekazuje nad nimi sterowanie systemowi operacyjnemu.

Korzystając z tego programu również możemy przyspieszyć ładowanie systemu. Wykonamy prostą zmianę w jego ustawieniach. BIOS podczas uruchamiania sprawdza różne nośniki w poszukiwaniu systemu operacyjnego. Zazwyczaj najpierw sprawdza dyskietkę, potem płytę CD a na samym końcu dysk twardy. Zmieńmy tą kolejność w ten sposób aby od razu kierował się do dysku.

Włączamy komputer i naciskamy klawisz dostępu do BIOS'u najczęściej jest to klawisz Delete. Niestety systemy różnią się od siebie i dlatego nie możemy podać konkretnych ruchów w drodze dotarcia do celu. Szukając w BIOS'ie musimy odnaleźć opcję Boot. Będzie ona przypominać wyglądem tą na rysunku poniżej. Następnie zmieniamy kolejność szukania systemu operacyjnego tak aby na początku był Hard Drive a nie Floppy Drive czy CDROM.

Po takiej zmianie BIOS nie będzie już sprawdzał innych miejsc w komputerze oprócz dysku twardego. Jeżeli chcielibyśmy uruchomić system z płyty CD (np. zainstalować system od nowa) musimy jeszcze raz wejść do BIOS'u i zmienić ustawienia tak aby na pierwszej pozycji znalazł się napęd CD.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Przyspieszanie systemu