Przygotowanie komputera i instalacja karty sieciowej

Przygotowanie komputera i instalacja karty sieciowej

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 5/21/2010, 12:00 AM

Liczba odsłon: 93316

Utworzenie sieci komputerowej wiąże się zwykle z poniesieniem kosztów zakupu odpowiednich komponentów. Jeżeli zatem podjęliśmy już decyzję, który rodzaj topologii zastosujemy oraz skompletowaliśmy niezbędne urządzenia, powinniśmy zabrać się za przygotowanie komputera do pracy w lokalnej sieci. Pierwszym zadaniem będzie podłączenie do PC-eta karty sieciowej, później zainstalowanie wymaganych sterowników oraz przyłączenie do dalszej struktury sieci. Przyjrzyjmy się jak tego dokonać.

Instalacja karty sieciowej

Na rynku dostępne są karty sieciowe z różnymi rodzajami interfejsów:

  • wewnętrzne pod starszy slot PCI,
  • wewnętrzne pod nowszy slot PCI-Express,
  • zewnętrzne pod port USB,
  • zewnętrzne do laptopów pod gniazdo PCMCIA.
W zależności, jakim gniazdem dysponujemy, taki rodzaj urządzenia musimy wybrać. Jeśli chodzi o parametry i jakość wspomnianych wersji, praktycznie nie ma żadnych różnic. Zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne pod PCI oraz PCI-Express charakteryzują się bardzo podobnymi parametrami. Pamiętajmy jednak, że przy wyborze karty z gniazdem RJ-45 (do przyłączenia do sieci kablowej) wybór zależy jedynie od posiadanego gniazda oraz własnych upodobań, o tyle przy wyborze urządzenia pracującego w technologii bezprzewodowej Wi-Fi, lepszym wyborem będzie wewnętrzna karta z przykręcaną na przewodzie anteną. Pozwoli to na osiągnięcie lepszych parametrów pracy sieci WLAN, ponieważ będziemy mogli bardziej optymalnie ustawić antenę.

Montaż wewnętrznej karty sieciowej

  1. Wyłączamy komputer oraz zdejmujemy obudowę jednostki centralnej.
  2. Wyjętą kartę z pudełka wsuwamy w jeden z wolnych slotów PCI lub PCI-Express (w zależności jakie urządzenie zakupiliśmy i jakim gniazdem dysponujemy).
  3. Śledź karty przykręcamy śrubką do tylnej części obudowy.
  4. Jeżeli komponent posiada odłączaną antenę, przykręcamy ją z tyłu obudowy do gniazda RP-SMA.
  5. Zamykamy obudowę komputera i uruchamiamy go ponownie.

Montaż zewnętrznej karty sieciowej

  1. Jeżeli posiadamy kartę pod port USB, jedynym zadaniem jest wpięcie komponentu pod jedno z wolnych gniazd USB. Komputer nie musi być wyłączany.
  2. Sytuacja podobnie wygląda w laptopach, wystarczy wsunąć urządzenie do slotu PCMCIA.

Instalacja sterowników

Najnowszy system Microsoftu - Windows Vista zapewne nie będzie wymagał instalacji osobnych sterowników. Automatycznie po podpięciu do portu USB, bądź PCMCIA czy po montażu wewnętrznego urządzenia, rozpocznie identyfikację karty i pobieranie sterowników z zasobów Windows Update.

Po zakończeniu tych czynności, podłączone urządzenie zostanie przygotowane i uruchomione do pracy. Pozostanie jedynie podłączyć się do sieci lokalnej, jeśli już router został podłączony do Internetu i skonfigurowany do udostępniania zasobów globalnej Sieci. Jeśli zatem nie ujrzymy informacji o zakończeniu instalacji nowego urządzenia, zmuszeni będziemy ręcznie zainstalować sterowniki z dołączonej do karty płyty. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w systemie Windows XP, który posiada ograniczoną bazę sterowników.

Podłączenie do routera

Jeżeli zainstalowaliśmy już kartę sieciową oraz sterowniki, pozostało podłączyć komputer do routera, który służy jako pośrednik sieci. Oczywiście, jeśli zdecydowaliśmy się na topologię ad-hoc, komputer łączymy z innym znajdującym się w sieci lokalnej. W przypadku sieci bezprzewodowej, podłączenie ogranicza się do nawiązania łączności Wi-Fi za pomocą prostego w użyciu kreatora Połącz z siecią. W przypadku sieci przewodowej, łączymy kartę sieciową z routerem przewodem zakończonym po obu stronach wtyczkami typu RJ-45. Pamiętajmy jednak o rodzaju wspomnianego kabla: jeżeli przewód będzie przechodził poza mieszkaniem - na zewnątrz - zastosujmy skrętkę FTP (ekranowaną), natomiast jeśli kable układamy w domu, wystarczy w zupełności UTP (skrętka nieekranowana). Ważną kwestią w tym przypadku jest również tzw. krosowanie. Do bezpośredniego połączenia dwóch komputerów niezbędny będzie kabel skrosowany (z różnym układem przewodów w końcówkach RJ-45), natomiast do połączenia komputera (karty sieciowej) z routerem bądź switchem stosujemy przewód zwykły (z tym samym układem przewodów w obu końcówkach).

Reasumując

Wybraliśmy topologię przyszłej sieci, przygotowaliśmy do pracy komputery oraz karty sieciowe, czas zatem podłączyć i skonfigurować router, a następnie nawiązać połączenie sieciowe w systemie Windows. Aspekty te zostały przedstawione w artykułach Podłączenie i konfiguracja routera oraz Podłączamy komputer do sieci.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia