Project Reunion 0.5 jako pierwsza wersja Production-Ready. Sprawdzamy dalsze plany Microsoftu

Project Reunion 0.5 jako pierwsza wersja Production-Ready. Sprawdzamy dalsze plany Microsoftu

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:40
30.03.2021
2031 wyświetlenie

W ubiegłym roku Microsoft przedstawił Project Reunion, sposób unifikacji i ewolucji platformy programistycznej Windows, który ułatwia tworzenie aplikacji działających we wszystkich wersjach Windows 10 i na wszystkich urządzeniach. Przede wszystkim unifikuje on dostęp do istniejących API Win32 i UWP oraz udostępnia je niezależnie od systemu. Niedawno skompilowana została wersja 0.5 projektu, początkowo oznaczona etykietą Preview. Wczoraj Microsoft ogłosił, że jest to pierwsza wersja Production-Ready.

Dziś jest ekscytujący dzień — wydanie Project Reunion 0.5 to punkt startowy dla Waszej możliwości budowania i dostarczania aplikacji Windows w znacznie szybszym tempie bez czekania na aktualizacje Windows OS z nowymi funkcjami. W 0.5 skupiamy się mocno na tym, co usłyszeliśmy od społeczności deweloperów na temat uczynienia aplikacji desktopowych ponownie łatwymi do tworzenia. Dlatego właśnie znajdziecie niskopoziomowe wsparcie dla Windows 10 w wersji 1809, możliwość używania Project Reunion z aplikacją .NET 5, a także WinUI 3 i WebView2 dla nowoczesnego, kompatybilnego rozwoju UI — wszystko to ze wsparciem na poziomie produkcyjnym podczas używania pakietowanych aplikacji! Project Reunion 0.5 jest jednym z wielu ważnych kroków, które będziemy mieli w podróży do 1.0 w tym roku i nie możemy się doczekać pracy ze wszystkimi z Was.
— Andrew Clinick w imieniu Project Reunion Team, Microsoft

Tworząc aplikacje korzystające z Project Reunion, deweloperzy zyskują dostęp do nowoczesnych technologii Windows, a także najlepszych funkcjonalności platformy Desktop (Win32). Mogą oni sięgać po nie znacznie szybciej, jako że są one dosłownie odłączone od OS. Dzięki temu nie trzeba czekać na aktualizacje systemu, nim można będzie zawrzeć te funkcje w aplikacjach. W praktyce oznacza to nawet 1-2 lata mniej czekania na implementacje! Project Reunion 0.5 pozwala tworzyć dla użytkowników z Windows 10 1809 i nowszymi wersjami.

Microsoft szerzej omawia zawartość aktualizacji 0.5 na portalu Windows Developer Blog, a także informuje o rosnącym ekosystemie deweloperów używających projektu i dalszych planach. Te ostatnie obejmują takie kwestie, jak zarządzanie cyklem życia aplikacji dla poprawienia wydajności i żywotności baterii, "nowoczesny system Windows, który łączy moc okien Win32 z łatwością UWP", wsparcie dla powiadomień lokalnych i push, wsparcie dla niepakietowanych aplikacji i wiele innych.

W najbliższych miesiącach firma planuje wypuścić Project Reunion 0.8, a jeszcze w tym roku — Project Reunion 1.0. Do tego czasu udostępniona będzie jeszcze seria wydań zapoznawczych, które będą wydawane obok wersji stabilnych. Szczegóły można prześledzić w harmonogramie na portalu GitHub.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsdeveloper/2021/03/29/announcing-project-reunion-0-5/

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET