Problemy z uruchomieniem systemu

Problemy z uruchomieniem systemu

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
24.06.2006
27 komentarzy
37357 wyświetleń

W tej sekcji artykułów skupiliśmy się na przyspieszeniu uruchamiania systemu. Co jednak zrobić jeżeli Windows w ogóle nie chce wystartować tylko zatrzymuje się w pewnym momencie procesu. Postaramy się podać kilka pierwszych kroków jakie powinniśmy wykonać.

Jeżeli system działał i nagle przestał. Powinniśmy uruchomić komputer i w czasie procesu ładowania systemu nacisnąć klawisz F8. W ten sposób włączymy ekran pozwalający na wybór trybu ładowania systemu. Wybierzmy opcję Ostatnia znana dobra konfiguracja.

Jeżeli ww. kroki nie poskutkowały włączmy komputer i postąpmy tak samo czyli naciśnijmy klawisz F8, tym razem jednak wybierzmy Tryb awaryjny. Jest to sposób uruchomienia komputera w czasie, którego nie są ładowane sterowniki do wielu urządzeń. W tym trybie postarajmy się naprawić problem. Przede wszystkim zajrzyjmy do Menadżera urządzeń. Kliknijmy prawym przyciskiem na ikonę Mój komputer wybierzmy z menu Właściwości. Następnie kliknijmy na zakładkę Sprzęt a potem Menadżer urządzeń. Sprawdźmy na liście czy żadne urządzenie nie ma przy swojej ikonie znaku wykrzyknika informującego o niepoprawnym działaniu. Jeżeli tak jest wyłączmy to urządzenie klikając na nie prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu pozycję Wyłącz. Po tej operacji spróbujmy ponownie uruchomić komputer.

Jeżeli to nie pomogło i nie wiemy już co zrobić, możemy włożyć ostatecznie płytę CD z Windows XP i korzystając z kreatora postarać się naprawić system.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Przyspieszanie systemu

Komentarze

 • rox 05:00 24.06.2006

  Sorry, ale muszę: Na tak obszerne, wnikliwe i fachowe opracowanie zasługuje zagadnienie "Jak kolorystycznie dobrać tapetę pulpitu do barwy obudowy monitora?". Po co autor tego 'czegoś' brał się za pisanie skoro nie zamierzał napisać literalnie niczego naprawdę pomocnego, to już wie chyba tylko on sam. Stawiam 10:1, że w 95% przypadków martwego systemu rady te pomogą tyle, co nic. Ostatni zaś akapit, to już chyba żart i kpina - no bo chyba nie przejaw bezsilności autora (przy okazji: jaki to KREATOR istnieje na płycie WinXP?). Jaki jest sens w uświadamianiu użytkownikowi, co to znaczy 'ostatnia znana poprawna konfiguracja' (faktycznie, trudno się samemu zorientować), a później w zdawkowym odsyłaniu tego samego użytkownika do ASR (kolejne 10:1, że nie ma dysków ASR - i co teraz?)? Nie lepiej było od razu 'radzić': > format c:?

 • Rebe 07:24 24.06.2006

  <DIV>1. "<STRONG>Ostatnia znana poprawna konfiguracja" </STRONG>- choćby się użytkownik skichał ze szczetem nie znajdzie tkaiej opcji zwie isę ona bowiem "Ostatnia znana <STRONG>dobra</STRONG> konfiguracja" .Różnica niby żadna, ale skor mamy sie trzymać zasady, że wyjasniamy coś to uzywając pojęć dostępnych w systemie, a nie własnych określeń.</DIV> <DIV>2.Jest pewna luka między opisem dotyczącym dziąłń spod F8, a "użyciem kreatora" w ostatnim akapicie. Dajmy sobie spokój z rozważaniami co to za kreator, bo nazawa jak nazwa. Natomiast brakuje w tekście w ogóle informacji o tym czy ta naprawa to ma być poprzez próby z konsolą odzyskiwania związane, czy przez nakładkę - odświeżenie systemu .</DIV> <DIV>Zakładam, że tekst jest "częścią pierwszą' większej całości - nie przyspieszania, ale opisu sposobów wyjścia z kłopotów, o których w tytule mowa. W takim wypadku albo bym w ogóle z ostatniego akapitu zrezyfnowął pisząc zwykłe cdn, albo rozszerzł jego zawartość o informacje własnie o tym, że pojęcie naprawy obejmuje dwa ózne typy działań.</DIV> <DIV> </DIV> <DIV>Ad. komentarz - ASR w to raczej mieszany być nie powinien, bo jego rola jest zdecydowanie inna i wrkacza w sferę operacji związanych z kopiami zapasowymi, a to już zupełnie inna bajka ( niezależnie od tego czy tek kopie są tworzone z poziomu systemowych narzędzi, czy przy użyciu programów zewnętrznych).</DIV> <DIV> </DIV>

 • ad-4m 10:44 24.06.2006

  szczerze mówiąc to będzie chyba jeden z ostatnich newsów jakie czytam na tej stronie. Jesli nadal mają mieć w sobie tak dużo treści to ja dziękuję. Drodzy twórcy serwisu centrumxp.pl - nie lepiej pisać miej news-ów ale przynajmniej jakieś sensowne porady dokładnie wyjaśniające jakieś zagadnienie. Jak do tej pory 99% rzeczy znajdujących się w dziale news są na poziomie - jak przesunąć ikonę trochę w lewo i co począć jak się nie udaje (rozwiązania tego problemu są na poziomie - czy wiesz gdzie leży myszka, czy wiesz co to myszka, czy widzisz kursor). Po prostu tragedia - bo serwis ma dobry adres, fajną i czytelną oprawę graficzną, tylko merytorycznie jest do niczego

 • czytelnik 13:44 24.06.2006

  Coś się CentrumXP zaczyna psuć, ostatnie newsy z poradami są do bani, Już w magazynie "Komputer Świat" lepiej i WIĘCEJ piszą.

 • Adam 13:44 24.06.2006

  @ad-4m - nie używaj słów, których znaczenia nie jesteś pewien ("news"). Inna sprawa to ta, że porada to porada, a nie artykuł.

 • mat19 10:17 25.06.2006

  macie racje

 • ad-4m 22:56 25.06.2006

  @Adam - nazewnictwo. Dla mnie "news" w portalach = krótki artykuł, który pojawia się na pierwszej stronie serwisu. Chcesz się tego czepiać w mojej wypowiedzi, to bardzo proszę, ale to "coś" = wg ciebie porada, nawet nie może się nazywac poradą. To jakaś kpina. z RSS serwis już wyrzuciłem, bo tylko zaśmiecał przeglądarkę "poradami" (LOL). Zobaczymy jak długo wytrzyma w ulubionych zanim z nich wyleci ... obecnie jest jak na najlepszej drodze.

 • rox 11:22 26.06.2006

  @Rebe: Zgoda, co do wszystkich uwag, ale pisałem to 'pod wpływem' lektury :). Co mnie najbardziej zgrzało w tym tekście to fakt, że dotyczy on jednego z najważniejszych zagadnień. Martwy system to nie poprzestawiane ikonki itp. - to dla wielu mniej zaawansowanych użytkowników (a do nich są chyba przede wszystkim kierowane tego typu artykuły) sytuacja krytyczna: stres, groźba utraty danych, zastój w pracy... I tu jest OGROMNE pole do popisu i pomocy, bo jest cała gama 'oficjalnych' i mniej oficjalnych ale często zaskakująco skutecznych działań. Podstawowym warunkiem zaś jest to, że użytkownik MUSI DOKŁADNIE WIEDZIEĆ, co robi i jakie mogą być tego efekty. A co dostaje w tym artykule(?)? F8, a jak nie to może się jeszcze 'jakoś inaczej' postarać, czytaj: jak nie pomoże ostatnia dobra konfiguracja, to praszczaj Natasza i przeciętny pechowiec zdecyduje się na formatowanie, bo przecież w FACHOWYM wortalu poświęconym WinXP pokazano mu praktycznie tylko jedną możliwość, a sformułowania "możemy włożyć ostatecznie (czemu OSTATECZNIE?!) płytę CD z Windows XP i korzystając z kreatora postarać się naprawić system" radą nazwać nie sposób! I o to mi głównie chodziło, że tego typu instruktaż jest gorszy niż brak jakiejkolwiek informacji w ogóle.

 • m010ch 18:58 26.06.2006

  rox: nie spinaj się już tak. Ta porada dotyczy podstaw przy ratowaniu systemu i w tej kwestii wyczerpuje temat. może autor zdecyduje się rozszerzyć opis o kolejne sposoby - nie wiem - zobaczymy. A Ty ad-4m: strzałka - nikt nie będzie tęsknił :> A do swoich RSS'ów dodaj 'Poczytaj mi mamo' i słownik poprawnej polszczyzny. Ktoś Ci wcześniej powiedział, że to PORADA (wygoogluj co to takiego), NEWSY masz w prawej ramce na stronie głównej (jak to za trudne dla Ciebie, to mogę Ci zrobić printscreen'a i zaznaczyć czerwoną strzałeczką poszczególne części serwisu).

 • CYMERYJKA 19:50 26.06.2006

  Dopisze sie bo dwa dni temu sie powiesił system i z niektórych katalogów (np. windows) wyglądały krzaczki zamiast liter. Gdyby ktoś opisał najczęściej spotykane wady i sposoby rozwiązań to byłoby może i pożyteczne. Mnie pozostało to, co większości - format C (na innej partycji też pokazały sie krzaczki).

 • pawelowiec 19:29 28.06.2006

  Ludzie! Ta strona nie powinna nazywać się "centrum.xp" tylko "ale jaja: bo idzie się tu uśmiać po pachy :> czytając porady, a najlepsze są kometarze! :> dosłownie alle jaja !!!!! :>

 • slackware 18:37 03.07.2006

  dziwi mnie jesli juz cos ze ten kto doradzal nie zna chociazby opcji przywracanie systemu ktore juz w bardzo awaryjnej sytuacji mozna uruchomic z trybu awaryjnego nie ma sie co czepiac autora tresci tej porady wykazal chociaz checi i cos zrobil czlowiek chce dobrze to lamki go zagrysc chca btw linux rox ;] ale winda tez przydatna zawsze jest ;)

 • Gentoo 21:43 18.08.2006

  Jaja a'la Microsoft.

 • Ronin 17:45 24.08.2006

  A co jest powodem kiedy mi przy pisaniu na jakim kolwiek programie czy nawet na s.internetowych czcionki sie mieszają (wciskam Z a wyświetla sie Y i na odwrót) co jest przyczyną

 • Marcelidion 10:28 26.08.2006

  Przyczyną jest niewiedza

 • karol 11:49 18.06.2007

  nie moge włlączyć kompa. Uruchamia się BIOS i każe "Insert floopy diskette to A" Włożyłem płytę z systemem XP i chciałe m go zainstalować od nowa a tam wyskoczył mi tekst że nie wykryto urządzenia na którym ma on być zainstalowany. TERAZ SIEDZE I MYŚLE

 • patryk 10:49 28.08.2007

  dyskietke wyjmij XD lol

 • qx 00:46 17.12.2007

  Ronin ... na dole po pr.str.pulpitu nasku zadan masz pasek jezyka tj.taka klawiaturka i znaczek PL tam klikajac prawoklikiem ustawasz w ustwieniach (wskoczy tabelka Uslugi tekstowe i jezyki] polski 214 w klawiaturce to zaznacz ... ok ... i juz end ...

 • Alek 11:49 10.05.2008

  Jeszcze jest fajna ciekawa opcja zmiana w Biosie. Druga fajna opcja Przywracanie systemu na awaryjnym. To działa w 80% naprawianych komputerach w serwise. Czasami jednak format jezeli komputer po naprawie jest zbyt wolny.

 • XCX 14:17 18.05.2008

  Ronin 24 sierpnia 2006, 17:45 A co jest powodem kiedy mi przy pisaniu na jakim kolwiek programie czy nawet na s.internetowych czcionki sie mieszają (wciskam Z a wyświetla sie Y i na odwrót) co jest przyczyną Masz "niemiecką" klawiaturę (angielska ma:qwerty a niemiecka: qwertz)albo w ustwieniach [Pasek języka] wybrałeś taki układ klawiszy.

 • grzes 19:19 20.10.2008

  <p>ctrl+shift przełącza układ klawiatury, jeśli na "z" pojawia sie "y" wystarczy wcisnąć wspomnianą przeze mnie kombinacje klawiszy</p>

 • problemik 14:30 29.10.2008

  <p>A ja mam taki problemik, że kop włancza mi sie po kilkudziesiątym restarcie. Zacina sie podczas ładowania przez ułamek sec. pojawaiją si białe napisy na niebieskim tyle i od początku :P W menedżerze urządzeń wszystko gra.</p>

 • qx 11:57 31.12.2008

  mam problem podczas uruchamiania kompa i XP po wpisaniu hasła resetuje się a nawet zawiesza kilka krotnie,tapeta na ekranie znika i pojawie się czarny ekran

 • mati 17:18 22.12.2009

  jeśli ci sie nie chce włączyć spróbuj wgrać nowego windowsa to może rrozwiązać problem ja tak zrobiłem

 • tomek 14:48 06.07.2010

  mam problem ze mi sie zawiesza po odpaleniu twardy dysk przestaje chodzic pojawia sie klepsydra i programy ktore uruchamiaja sie automatycznie np.antywirus zawieszaja sie jak i cala reszta,czesto na poczatkowej planszy jest napis trwa uruchamianie czegos tam i nic sie nie dzieje a czasem jest czarny ekran.podejrzewam wirusa albo system mam zasyfiony.dziwne ze jak jeszcze w miare chodzil to objetosc twardego dysku zmiejszyla sie o polowe choc nic nie zciagnalem.mysle ze przewalenie systemu pomorze tylko.

 • ryszard9922 11:50 10.10.2010

  Witam wszystkich na portalu . Bardzo często czytam tego rodzaju wskazówki bo jak każdy odczuwam niedosyt wiedzy (wiem że nic nie wiem ! ) . Litości Panowie , jeśli któryś z nas udzieli niejasnej podpowiedzi czy też pomyli się , to po prostu trzeba to poprawić , sprostować a nie berać jeden drugiego zajmując tym samym czas tym którzy szukają informacji .[b] Informacja dla Tomka z 6 lipca[/b] . Jeśli masz system operacyjny „ Wista ” to współczuję . Ten system tak ma że zapisuje wszelkie informacje systemowe i tym samym „puchnie” dysk mimo że nic nie ściągasz nie sposób to usunąć nawet oczyszczanie dysku razem z punktami kontrolnymi niewiele pomaga można odzyskać max 10% na dysku . Moja próba dotarcia do potrzebnych informacji skończyła się gdy serwis polecił mi odpalanie systemu w trybie awaryjnym (??? To ci dopiero) wymieniłem system speed 2 , zrobiłem dodatkową partycję osobną dla systemu osobną dla ważnych dla mnie plików i........ problem z głowy . Pozdrawiam wszystkich serdecznie . Życzę miłej współpracy .Z poważaniem Ryszard9922.

 • rjakub 19:08 12.09.2012

  mam problem przy uruchamianiu komputera pojawiaja sie niebieskie linie na calym ekranie. po wczytywaniu windowsa ekran robi sie czarny probowalem wielu sposobow . co mam zrobic.

Skomentuj

Autor