Poznajcie nowy wygląd Visual Studio 2019

Poznajcie nowy wygląd Visual Studio 2019

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:24
13.11.2018
2936 wyświetleń

Ewolucja, która stała się udziałem Visual Studio 2019, to również ewolucja wyglądu. Microsoft zaprezentował dziś, jak zmienią się ikony, okno startowe, kompozycja, pasek wstążki i powiadomienia w nadchodzącej wersji środowiska programistycznego.

Visual Studio 2019 - ikony
Visual Studio 2017 (po lewej) i Visual Studio 2019 (po prawej)

Pierwsza i najważniejsza zmiana dotyczy oczywiście ikon. To dość radykalne posunięcie względem ikon, które nadeszły wraz z Visual Studio 2017. Projektanci z Microsoft doszli do wniosku, że obecne ikony utrzymane w stylu flat są prawie niezauważalne na tle o podobnym kolorze (a także na ciemnym tle menu Start). Z tego powodu posłużono się stylem Fluent Design System i zamiast płaskiej, jednokolorowej ikony mamy więcej głębi, oświetlenia i materiałów. To wewnętrzne zróżnicowanie sprawia, że nowa ikona bardziej się wyróżnia na wielu tłach.

Visual Studio 2019 - ikony
Visual Studio 2017 i Visual Studio 2019 w menu Start

Microsoft pokazał też różnice między ikonami wersji poglądowej i pełnej. Oczywistym powodem tego rozróżnienia jest czytelne zakomunikowanie, z którą wersją użytkownik ma do czynienia. Microsoft uważa, że w przypadku Visual Studio 2017 różnice te nie były zbyt czytelne. W przypadku Visual Studio 2019 zaczęliśmy od usunięcia dodatkowych części ikony - tłumaczy Microsoft. Chcieliśmy się skupić na najbardziej rozpoznawalnym elemencie logo Visual Studio: na nieskończonej pętli. Porównanie nowych ikon możecie zobaczyć poniżej.

Visual Studio 2019 - ikony
Visual Studio 2019 RTM (po lewej) i Visual Studio 2019 Preview (po prawej)

Zmiany wprowadzono też w oknie startowym. Tu wszystko sprowadza się do funkcjonalności - okno to ma dać nam szybki dostęp do opcji, z którymi najczęściej deweloper zaczyna pracę, a więc do trybu klonowania lub sprawdzania kodu, otwierania rozwiązania lub projektu, otwierania lokalnego folderu na PC i tworzenia nowego projektu. Microsoft zauważa też, że w 90% użytkowników VS 2017 zaczyna pracę, otwierając któryś z bieżących projektów, dlatego też ich lista zajmuje teraz centralne miejsce ekranu startowego.

Visual Studio 2019 - ikony
Visual Studio 2019 dla komputerów Mac (po lewej) i Visual Studio 2019 (po prawej)

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych zmian wizualnych w VS 2019 będzie też zaktualizowana niebieska kompozycja. Ponad połowa z was używa niebieskiej kompozycji, ale wyglądała ona tak samo od czasu Visual Studio 2012 - twierdzi Microsoft. Skupiliśmy się na zmianach, kierowanych chęcią uporządkowania UI w Visual Studio. Zmian jest wiele - wygładzenie krawędzi ikon, przycisków i pasków narzędzi, niewielkie zmiany w całym interfejsie, poprawienie czytelności i wreszcie zgodność ze standardami dostępności. Microsoft na podstawie feedbacku użytkowników wprowadzi podobne zmiany do pozostałych motywów.

Visual Studio 2019 - ikony
Odświeżona niebieska kompozycja (po lewej) i obecna niebieska kompozycja (po prawej)

Microsoft zaprezentował też nowy pasek tytułowy, a w zasadzie... jego brak. Szukając sposobów na umożliwienie lepszego skupienia na kodzie i pozbycia się zbędnych elementów, Microsoft usunął pasek tytułowy. Jest to dość powszechne w wielu aplikacjach - na pasku zamiast tytułu znajdują się przyciski menu, a także wyszukiwarka.

Visual Studio 2019 - ikony
Obecny pasek tytułu (na górze) i uproszczona wersja w Visual Studio 2019 (na dole)

Ostatnia z zaprezentowanych zmian dotyczy powiadomień. Ich nowy interfejs zostanie oddany do użytku w wersji Preview na początku przyszłego roku. Microsoft powołuje się na opinie użytkowników, którzy twierdzili, że obecny styl powiadomień - ich lokalizacja, ikona itd. - czasami jest nieczytelny. By temu zaradzić, Microsoft przenosi cały obszar powiadomień na pasek statusu w dolnej części okna IDE. Ma to sprawić, że powiadomienia nie będą przeszkadzać w pracy. Zmieni się także ikona powiadomień - będzie to rozpoznawalny dzwonek zamiast flagi.

Visual Studio 2019 - ikony
Nowy styl powiadomień w Visual Studio 2019

Jak widzimy, zmian wizualnych w Visual Studio 2019 jest wiele, a tworząc je, Microsoft w dużej mierze kierował się feedbackiem użytkowników. Pamiętajmy jednak, że to, co widzimy, to nadal wersja Preview, i ostateczny wygląd nowego VS może jeszcze ulec zmianie. A Wam, drodzy Czytelnicy, jak podoba się ta nowa estetyka? Czy rzeczywiście zwiastuje lepszą funkcjonalność, czy może Microsoft przesadził z "odśmiecaniem" interfejsu? Dajcie nam znać w komentarzach!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.msdn.microsoft.com/visualstudio/2018/11/12/a-preview-of-ux-and-ui-changes-in-visual-studio-2019/

Polecamy również w kategorii Visual Studio