Menu kategorii
 • Poszukiwanie rozwiązań w wypadku problemów w zakresie kompatybilności

  Poszukiwanie rozwiązań w wypadku problemów w zakresie kompatybilności

   Microsoft
  Microsoft
  00:00
  05.04.2006
  3426 wyświetleń

  Jeśli jesteś informatykiem odpowiedzialnym za instalację systemu Windows XP w środowisku sieciowym, testowanie aplikacji to tylko część twojego zadania. W sytuacji, gdy jeden czy więcej używanych programów wykaże problemy w zakresie kompatybilności, konieczne jest oczywiście stosowne ich rozwiązanie.

  Niniejsza sekcja omawia trzy zalecane przez Microsoft podejścia do tego typu kwestii:

  • Skorzystanie z QFixApp w celu znalezienia odpowiednich korekt
  • Użycie programu narzędziowego Compatibility Administration w celu rozpowszechnienia warstw kompatybilności
  • Poszukiwanie rozwiązań za pośrednictwem Microsoft Update

  Korzystanie z QFixApp w celu znalezienia korekt

  QFixApp to niewielka aplikacja, która otwiera dostęp do bazy danych zawierających korekty do Windows XP. Narzędzie to jest proste w użyciu:

  • Poszukaj pliku wykonywalnego, który ma być skorygowany
  • Wybierz tryby zgodności lub korekty, których chcesz użyć

  Wprawdzie jest to działanie „na piechotę”, zwłaszcza w porównaniu z wygodną metodą oferowaną przez Program Compatibility Wizard, jednak zapewnia dobry poziom kontroli nad korektami w zakresie kompatybilności, zastosowanymi w wypadku naszych aplikacji. Inną zaletą QFixApp jest to, że program ten nie zależy od listy znanych aplikacji z problemami tego typu. QFixApp może okazać się bardzo wygodny w zidentyfikowaniu właściwych poprawek dla wewnętrznych niestandardowych aplikacji.

  Jak korzystać z korekt do aplikacji przy pomocy QFixApp

  • Najpierw musimy zdecydować, czy chcemy korzystać z trybu kompatybilności czy też z korekt. Tryb kompatybilności to zespół poprawek, które mogą być użyte wszystkie jednocześnie. Mamy zakładkę Modes, oraz zakładkę Fixes.
  • Na ogół lepiej jest zaczynać od trybu kompatybilności, zwłaszcza jeśli wiemy, że dana aplikacja pracowała na innej wersji Windows. Używając zakładki Fixes, możemy wybrać indywidualne korekty, które zawierają w sobie tryby kompatybilności. Jest to szczególnie zalecane w sytuacji, gdy nasza aplikacja wymaga tylko kilku poprawek.
  • Jeśli dokonaliśmy już wyboru, klikamy na przycisku Run, a QFixApp rozpocznie testowanie wybranej kombinacji korekt.

  Korzystanie z CompatAdmin w celu rozpowszechnienia warstw kompatybilności

  W rozleglejszym środowisku sieciowym może występować wiele aplikacji, które wymagają skorzystania z technologii badania kompatybilności aplikacji z Windows XP. A z racji rozproszonego charakteru dużych sieci, dostarczenie właściwych rozwiązań wszystkim użytkownikom może być trudne i czasochłonne. Microsoft oferuje administratorom sieciowym program o nazwie Compatibility Administration Tool (CompatAdmin), który ma ułatwić grupowanie i dystrybucję pakietów, zawierających korekty kompatybilności.

  Dostęp do ponad 165 poprawek

  CompatAdmin oferuje interfejs do przeglądania i edytowania bazy danych zawierającej korekty w zakresie zgodności dla Windows XP. Narzędzie to pozwala wybrać dowolny plik wykonywalny i zastosować jedną lub kilka z ponad 165 korekt dostępnych w systemie operacyjnym. Inne poprawki będą dodawane na bieżąco za pośrednictwem funkcji Microsoft Update. Możemy skorzystać z QFixApp w celu określenia, jaka kombinacja korekt pozwoli naszej aplikacji pracować w warunkach Windows XP. Po zastosowaniu wszystkich poprawek niezbędnych do uruchomienia aplikacji, mamy możliwość stworzyć z nich pakiet i zainstalować je na innych maszynach z Windows XP.

  Poszukiwanie rozwiązań za pośrednictwem Microsoft Update

  Microsoft Update jest to niezwykła funkcja kompatybilności systemu Windows XP. Dzięki niej uaktualnienia produktów mogą być pobierane i instalowane w sposób automatyczny i transparentny. Mamy do dyspozycji dwie opcje: automatycznej instalacji uaktualnień za pomocą Microsoft Update lub ich pobranie i instalowanie “na życzenie”.

  Microsoft Update oraz Dynamic Setup

  Microsoft Update ma również swoje miejsce w procesie instalacji Windows XP. Jeśli wybierzemy Dynamic Setup i mamy otwarte połączenie z Internetem, Windows XP Setup wejdzie na strony Microsoft Update i sprawdzi je pod kątem wszelkich uaktualnionych plików, które mogłyby usprawnić pracę naszego komputera. Uaktualnienia te mogą dotyczyć wszystkiego, począwszy od kwestii bezpieczeństwa po korekty dostarczone przez niezależnych producentów oprogramowania (ISV). Korzystanie z tej funkcji daje pewność, że instalowana przez nas wersja Windows XP posiada najnowsze pliki i uaktualnienia.

  Jedno źródło dystrybucji

  Elementem nowej funkcji Microsoft Update jest oferowanie niezależnym producentom oprogramowania i sprzętu możliwości rozpowszechniania uaktualnień za pośrednictwem tego kanału. Chodzi o stworzenie centralnego i wygodnego dla użytkownika źródła korekt programowych.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Zgodność aplikacji