Porównanie usługi Windows Live Spaces z innymi portalami społecznościowymi

Porównanie usługi Windows Live Spaces z innymi portalami społecznościowymi

Autor: Andrzej Stolarczyk

Opublikowano: 5/8/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 11987

W ostatnim czasie coraz bardziej są modne różnego rodzaju portale społecznościowe. Ich głównym zadaniem jest komunikacja ze znajomymi, znajdowanie nowych znajomych, informowanie innych co się dzieje z aktualnym użytkownikiem. Każdy z portali ma swoje wady i zalety. W tym artykule dowiecie się czym różni się Microsoft Windows Live Spaces od takich portali jak MySpace, Facebook czy Nasza-Klasa.

Odszukiwanie znajomych

Portal społecznościowy, w którym nie ma zbyt wielu użytkowników, staje się mniej atrakcyjny z bardzo prostego względu - kogo mamy informować o ważnych sprawach, skoro mało osób jest zarejestrowanych? Zawsze w grupie użytkowników, posiadających konto w danym serwisie znajdziemy jakiegoś znajomego, ale czy jest sens żeby prowadzić swój profil dla kilku osób? Oczywiście, że nie.

W Windows Live Spaces mamy do wyboru kilka sposobów na znalezienie i dodanie znajomych. Jeżeli znamy czyjś adres e-mail, możemy bezpośrednio ze strony wysłać zaproszenie na podany wcześniej adres. Jeżeli dana osoba ma już konto w Windows Live to cała procedura jest błyskawiczna. Jeśli nie ma, musi je najpierw utworzyć, a dopiero potem zatwierdzić zaproszenie. Innym sposobem jest dodanie osób z portalu Facebook, Linkedin oraz z samego Windows Live.

MySpace oferuje bardziej rozbudowane opcje odnajdywania znajomych. Możemy własnoręcznie wpisać adres e-mail, żeby wysłać zaproszenie albo wpisać konkretne dane osobowe i przeszukać wyniki. Jeżeli to nie wystarczy, możemy skorzystać z przeszukiwania książek adresowych w usługach takich jak Gmail, AOL, Windows Live Hotmail, Onet.pl, Interia.pl czy WP.pl. Bardzo ciekawą funkcją jest odnajdywanie osób według wspólnych znajomych. Czyli jeśli nasz dobry kolega ma w znajomych jakąś koleżankę, to jest bardzo prawdopodobne, że my też ją znamy.

Facebook także posiada bardziej rozbudowane możliwości dodania znajomych w porównaniu z Windows Live Spaces. Możemy zaimportować książkę adresową z praktycznie każdej usługi pocztowej (w tym z polskich skrzynek pocztowych). Jeżeli to nie wystarcza, możemy skorzystać z importu pliku z programów takich jak Microsoft Office Outlook, Outlook Express, Książka adresowa WAB (Windows Adress Book), Mozilla Thunderbird, LinkedIn czy Windows Mail. Czy potrzeba czegoś więcej? Oczywiście, przecież nie każdy musi korzystać z któregoś z wymienionych programów. Twórcy Facebooka pomyśleli także o wyszukiwaniu znajomych według personaliów, pracy oraz szkół. Dzięki temu możemy w bardzo prosty sposób odnaleźć kolegów i koleżanki ze szkolnej ławy, nawet jeżeli zapomnieliśmy jak się nazywają. Dodatkowo, użytkownicy portalu Facebook mogą dodać swoją listę kontaktów z komunikatora AOL lub Windows Live Messenger.

Najpopularniejszy polski portal społecznościowy nie posiada niestety takich rozbudowanych możliwości znalezienia znajomych jak jego zagraniczna konkurencja. Nasza-Klasa oferuje jedynie wyszukiwanie według danych personalnych takich jak imię i nazwisko, przedział wiekowy czy miejscowość, a także import listy kontaktów z komunikatora Gadu-Gadu oraz Skype. Oczywiście możemy przeszukać daną klasę czy szkołę, ale jest to bardziej czasochłonne.

Galeria zdjęć

Każdy lubi się pochwalić tym gdzie był, co zrobił albo co zobaczył. Najlepszym sposobem na podzielenie się tymi wrażeniami jest umieszczenie zdjęcia w dedykowanej galerii w portalu.

W Windows Live Spaces możemy dodać zdjęcia bezpośrednio z usługi Windows Live Photos. Każde zdjęcie może zostać skomentowane, niestety nie ma możliwości jego oceny, choć dla niektórych może to być sporą zaletą. Niewątpliwym walorem galerii zdjęć w Windows Live Spaces jest animowany pokaz slajdów. Zamiast statycznych zdjęć, które ręcznie trzeba zmieniać, jest prosta animacja przejścia pomiędzy kolejnymi fotografiami. Klikając wybraną, zostaniemy przeniesieni do Windows Live Photos, a następnie otworzy się bardzo atrakcyjny pokaz slajdów, który możemy uruchomić na pełnym ekranie. Usługa Microsoftu wypada najlepiej pod względem rozmiarów plików, które można dodać. Album nie ma limitu ilości zdjęć, jakie może przechować, a pojedynczy plik może mieć rozmiar aż 50MB.

Użytkownicy MySpace mogą załadować zdjęcia bezpośrednio z komputera lub kamery internetowej. Drugie rozwiązanie jest gorsze, ze względu na jakość takich zdjęć. Rozmiar pojedynczego pliku nie może przekraczać 5MB. Podobnie jak w Windows Live Spaces, możemy przeglądać zdjęcia w formie pokazu slajdów, z tą różnicą, że MySpace generuje plik .swf z animacją, którą możemy wkleić na dowolną witrynę. Portal pozwala jedynie na dodawanie komentarzy do zdjęć.

Facebook pozwala utworzyć album zawierający jedynie 60 zdjęć. Każde zdjęcie można skomentować, jednak tak jak w przypadku Windows Live Spaces i MySpace, nie ma możliwości wystawienia oceny. Przeglądanie galerii odbywa się jedynie w formie statycznej, bez żadnych animacji.

Nasza-Klasa wypada najsłabiej pod względem galerii zdjęć. Od niedawna użytkownicy serwisu mają możliwość tworzenia albumów ze zdjęciami, które później są poddawane ocenie znajomych. Niestety limity nałożone przez twórców bardzo utrudniają utworzenie dużego albumu, albowiem łączny rozmiar jaki mogą mieć zdjęcia nie może przekroczyć 1MB na miesiąc. Zwiększenie limitu jest płatne. Warto się zastanowić, czy nie lepiej skorzystać z innego rozwiązania. W albumie możemy umieścić do 70 zdjęć, jednak przez limit 1MB, zapełnienie albumu może trwać bardzo długo, a czasem nawet może być niemożliwe jeśli będziemy chcieli umieścić zdjęcie w wysokiej rozdzielczości. Przeglądanie zdjęć też nie zachwyca, ponieważ nie ma żadnej animacji podczas przejścia do kolejnego lub poprzedniego zdjęcia.

Każdy z wymienionych serwisów pozwala dodać tag (zwany także oznaczeniem) do zdjęcia. Dzięki temu inne osoby oglądające dane zdjęcie będą mogły dowiedzieć się kto na nim jest oraz przejrzeć profil danej osoby.

Szata graficzna

Microsoft bardzo dba o wygląd swoich produktów. Nie inaczej jest w przypadku Windows Live Spaces. Do wyboru mamy mnóstwo gotowych kompozycji podzielonych tematycznie. Zmieniają one elementy, to jest tło czy kolorystykę. Jeżeli to za mało, możemy zmienić wszystko wedle własnych upodobań. Czcionka czy obramowanie modułu nie stanowią żadnego problemu, jeżeli zechcemy je zmienić.

MySpace posiada 101 wbudowanych szablonów podzielonych tematycznie, które zmieniają praktycznie wszystko. Dla osób wybrednych, jest możliwość wklejenie kodu arkusza stylów CSS.

Facebook niestety nie pozwala na zmianę kompozycji. Jest to spora wada, biorąc pod uwagę jego spore możliwości oraz bardzo dużą popularność (głównie w Stanach Zjednoczonych).

Nasza-Klasa, podobnie jak Facebook nie daje możliwości zmiany kompozycji na inną niż domyślna. Co więcej, bardzo często w ramach reklamy, zmieniane jest tło. Jest to na tyle denerwujące, że sami nie mamy możliwości zmiany domyślnego tła, a tu nie wiadomo skąd ktoś (czyt. twórcy portalu) zmienia je za użytkownika.

Dodatkowe możliwości

Zagraniczne serwisy posiadają wiele dodatkowych możliwości takich jak chociażby prowadzenie bloga, tworzenie galerii wideo, dodawanie list swoich ulubionych piosenek, filmów czy książek. Windows Live Spaces posiada bardzo ciekawą funkcję - możemy dodać różnego rodzaju dodatki np. prognozę pogody. Co w tym nadzwyczajnego? Dodatki mogą być opublikowane w Windows Live Gallery, i stamtąd każdy użytkownik może je wyszukać oraz dodać do swojego obszaru. Jeżeli jesteśmy developerami, możemy samodzielnie napisać taki dodatek w oparciu o technologię Silverlight. Oczywiście na tym nie kończą się możliwości serwisów społecznościowych. Każdy posiada swoje "perełki", których zadaniem jest umilenie czasu w trakcie korzystania z serwisu. Warto dlatego samemu poszperać w ustawieniach i znaleźć coś dla siebie.

Serwisy społecznościowe pozwalają w pewien sposób pokazać się światu, tak jak byśmy tego chcieli. Tylko od nas zależy, co umieścimy w serwisie, kogo dodamy do znajomych oraz jak będzie wyglądał profil użytkownika. Niestety tą ostatnią możliwością nie mogą się pochwalić Facebook oraz Nasza-Klasa, gdzie odgórnie mamy ustalony wygląd całego serwisu. Nasza-Klasa, jako portal wypada słabo na tle konkurencji, ze względu na ubogie możliwości dostosowania serwisu do wymagań użytkownika. Jedyną przewagą na "polskim gruncie" jest liczba zarejestrowanych użytkowników. Zagraniczne portale nie są na tyle popularne wśród Polaków, żeby przynajmniej większość z nich zakładała profil w zagranicznym serwisie. Dlatego do odszukania znajomych nadaje się jedynie Nasza-Klasa. Warto jednak zaprosić znajomych do zarejestrowania się w innym serwisie społecznościowym, który ma znacznie większe możliwości od rodzimego portalu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia