Popfly - Ustawienia oraz Menu

Popfly - Ustawienia oraz Menu

Autor: Marcin Młynarczyk

Opublikowano: 11/11/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 4293

Przy pierwszym kontakcie z menu dostępnym w Popfly stwierdzimy, że nie jest ono zbytnio rozbudowane, gdyż ma tylko cztery przyciski. Aczkolwiek to, że posiada mało pozycji wcale nie oznacza, że jest mało funkcjonalne. Znajdziemy tutaj wszystko, co będzie nam niezbędne do komfortowej pracy z tym programem. Poniżej opisujemy całe menu dostępne w Microsoft Popfly.

Menu

Pierwszą pozycją, która jest dostępna w menu jest Create Stuff, zawierająca narzędzia do tworzenia oraz edycji projektów. Elementy znajdujące się tutaj to:
  • Mashup - dający możliwość użytkownikowi tworzenia nowych aplikacji internetowych, które w późniejszym czasie użyje do umieszczenia ich na stronie. Praca polega na przeciąganiu bloków na interaktywny obszar roboczy, połączeniu wszystkich bloków oraz ich konfiguracji. Tutaj mamy dostępne dodatkowe menu z trzema funkcjami Preview, Clear oraz Add Custom HTML. Pierwsza służy do wyświetlenia podglądu, druga do usuwania tego, co przeciągnęliśmy, a ostatnia daje możliwość dodania kodu HTML do stworzonego projektu. Gdy chcemy zapisać to, co zrobiliśmy wystarczy w górnym prawym rogu kliknąć na Save (Zapisz) lub Save As (Zapisz jako). Przy jakichkolwiek problemach możemy skorzystać z Tutoriala dostępnego z prawej strony okna. W nim zawarty jest przewodnik, który krok po kroku przeprowadzi użytkownika przez proces tworzenia mashup'a.

  • Web Page - jest to kreator strony internetowej. Po jego włączeniu zauważymy duże pokrewieństwo z Microsoft Office Live, gdyż oba używają tej samej technologii. Dzięki schematom możemy stworzyć stronę o dowolnej tematyce i użyć do tego celu odpowiedniego stylu, aby ją spersonalizować tak jak chcemy. Dostępne są dwie zakładki, Page Editor oraz Page Style. Pierwsza oferuje edytor strony, w którym znajdują się wszystkie narzędzia związane z edycją tekstu oraz jego ułożeniem. Font odpowiada za rodzaj, wielkość i kolor czcionki oraz inne operacje związane z jej modyfikowaniem. Edycją tekstu zajmie się Paragraph, w którym znajdują się narzędzia takiego typu jak: wytnij, kopiuj, wklej, przesuń do lewej, wyśrodkuj, przesuń do prawej. Tutaj też dodamy punktory, numeratory, zmniejszymy lub zwiększymy wcięcie oraz ustawimy cieniowanie dla zaznaczonego testu. W przypadku dodawania zdjęć, tabel, hiperłącz, linii horyzontalnej lub stworzonego wcześniej mashup'a skorzystamy z narzędzi, które znajdziemy w Insert.  W ostatnim elemencie, jakim jest Advanced, mamy możliwość zmiany układu strony wybierając jedną z pięciu opcji.

W drugiej zakładce Page Style mamy dostępne narzędzia związane z wyglądem ogólnym. Opcje Header oraz Footer odpowiedzialne są za zmiany nagłówka oraz stopki. W Design Options znajdziemy narzędzia odpowiadające za wygląd tworzonej strony. Gdy klikniemy na element Theme, rozwinie się lista dostępnych schematów, które podzielone są odpowiednio na kategorie. Z listy wybieramy odpowiedni dla nas schemat, aby spersonalizować stronę. Pod przyciskiem Style znajdują się dostępne kombinacje ustawień nagłówka, który wybraliśmy wcześniej. Navigation daje możliwość użytkownikowi zmiany pozycji przycisków menu, na jedną z trzech możliwych opcji: po lewej, u góry i po lewej oraz u góry. Przycisk Color rozwija listę schematów kolorów, z których wybierzemy najodpowiedniejszy dla kreowanej strony. Po kliknięciu na element Font, będziemy mieli możliwość wybrania z listy czcionki, odpowiedniej dla przycisków nawigacyjnych. Ostatnie narzędzie to Settings, otwierając nowe okno, w którym będziemy mieli możliwość zmiany wysokości strony, wyśrodkowania tekstu oraz tego czy ma być użyte tło czy nie. Projekt zapisujemy klikając u góry Save lub Save As. Gdy nie wiemy jak się zabrać do tworzenia strony, warto skorzystać z  przewodnika, który znajduje się w prawej części ekranu.

  • Block - służy do tworzenia lub edycji istniejących już bloków. Jeżeli nie mamy zielonego pojęcia o programowaniu w języku JavaScript, to po prawej stronie znajduje się materiał szkoleniowy, przy którego pomocy możemy stworzyć swój pierwszy, tak zwany "klocek". Tutaj, podobnie jak w kreatorze strony internetowej, dostępne są dwie zakładki. Block Description opisuje blok w języku XML (Extensible Markup Language).

A zakładka Block Code, z kolei, wyświetla kod źródłowy w JavaScript. W każdym momencie możemy go tutaj edytować lub wyczyścić używając polecenia Clear.

  • Popfly Explorer - ta pozycja w menu, przenosi użytkownika na stronę, z której możemy pobrać wtyczkę do Microsoft Visual Studio 2005. Wykorzystamy ją do pisania bloków w Visual Studio, a następnie zapisania ich na Popfly Space. Do poprawnego działania tego dodatku potrzebne jest jednak aktywne konto na Popfly Space.

Kolejną pozycją jest menu My Stuff składające się z narzędzi do zarządzania kontem oraz istniejącymi już projektami. Składnikami dostępnymi są:
  • Projects - miejsce, w którym będziemy na bieżąco zarządzać wszystkimi pracami. Stąd możemy je edytować, kasować oraz udostępniać innym użytkownikom. Przy każdym projekcie mamy cztery opcje: Project Details, który wyświetla jego szczegóły, Edit pozwalający na edycję, Delete usuwający dany projekt oraz udostępniający go Share.

  • Developer Keys - nie wszystkie bloki udostępnione w bibliotece są darmowe, niektóre z nich potrzebują do poprawnego działania aktywnego klucza. Tutaj są właśnie przechowywane takiego rodzaju klucze.
  • Message Center - tutaj, znajdziemy wszystkie wiadomości które otrzymaliśmy od twórców Microsoft Popfly.
  • Public Profile - miejsce, w którym mamy możliwość zobaczenia, jak inni widzą konto, które posiadamy. Wyświetlani są tutaj nasi przyjaciele oraz wszystkie prace udostępnione przez nas wcześniej. W tym miejscu możemy również wybrać jeden z siedmiu ciekawych schematów kolorów, z jakim będziemy pracować.

  • Edit My Profile - jest pozycją, która pozwala na edycję informacji, które podawaliśmy przy rejestracji w Popfly. Mamy tutaj nie tylko możliwość zmiany tytułu strony czy wgrania Avatara, ale także napisania kilku słów o sobie oraz dodanie kanału RSS z innej strony. Zakładka Account Managment oferuje możliwość usunięcia konta Popfly.
  • Invite a Friend - stąd możemy wysłać zaproszenie dla znajomych, do korzystania z Popfly. Każdy użytkownik otrzymuje po pięć zaproszeń do rozesłania osobom, które posiadają konto Microsoft Live ID. Osoby, które z niego skorzystają nie będą musiały czekać na akceptację, tylko od razu będą miały aktywowane konto.

Trzecim składnikiem dostępnym w menu głównym jest Find Stuff, które służy do wysyłania zaproszeń bądź do poznawania innych osób korzystających z Popfly.

  • Hot Projects - po wybraniu tej opcji z menu, zostanie otwarte okno w którym zostaną wyświetlone najwyżej oceniane projekty. Do wyboru są trzy zakładki które oferują kolejno sortowanie najlepszych projektów, najnowszych projektów oraz najwyżej ocenianych użytkowników.

  • Search Projects - wyszukiwarka projektów, wystarczy wpisać nazwę szukanego projektu, a następnie kliknąć na lupę, znajdującą się obok wprowadzonego tekstu.
  • Search People - pozwala na wyszukiwanie osób w całej społeczności Popfly, po nazwie użytkownika lub ocenach. Tutaj również możemy przeglądać i oceniać projekty innych osób. Im więcej żółtych gwiazdek znajduje się przy zdjęciu danej osoby, tym wyżej ocenione zostały jej projekty, a co za tym idzie, są bardziej interesujące i skłaniające do ich obejrzenia. Jeżeli któraś z oglądanych prac spodoba się nam i będziemy chcieli jej użyć, bądź przerobić wybierzemy funkcję Rip It.

 

Ostatnią pozycją widniejącą w menu jest Other Stuff, w której znajdziemy pomocne informacje przy tworzeniu kolejnych projektów. Znajdziemy tu następujące opcje:
  • Video – znajdują się tutaj filmy udostępnione przez twórców Microsoft Popfly. Na dole strony, dostępne są trzy zakładki: Create a Mashup in 30 Seconds, Create a Mashup in 3 Minutes oraz Popfly in 15 Minutes. Pierwsze dwie pokazują jak stworzyć własnego mashup'a w 30 oraz 180 sekund, a ostatnia wyświetla piętnastominutowy film z wprowadzeniem do Popfly.

  • Forums – jest to link do oficjalnego forum Popfly, na którym możemy zadawać pytania lub szukać odpowiedzi na wszystkie problemy związane z tworzeniem projektów lub dodatków. Nie ma potrzeby zakładania dodatkowego konta, gdyż zalogujemy się na nie korzystając z Microsoft Live ID.

  • Help – otwiera stronę z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące Microsoft Popfly. Zanim zaczniemy szukać pomocy na forach, najlepiej spojrzeć tutaj, gdyż znajdziemy tu rozwiązania niektórych problemów.

Na pierwszy rzut oka, Microsoft Popfly posiada skromne menu, jednak po jego poznaniu trzeba stwierdzić, że zawiera wszystkie niezbędne elementy, od tworzenia prac, poprzez zarządzanie projektami, skończywszy na poznawaniu innych osób. Wszystkie narzędzia ułożone są w taki sposób, aby początkujący użytkownik mógł intuicyjnie przemieszczać się pomiędzy dostępnymi aplikacjami.