Połączenia sieciowe wróciły do Panelu sterowania w Windows 11

Połączenia sieciowe wróciły do Panelu sterowania w Windows 11

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:57
24.01.2022
2410 wyświetleń

Przez ostatnie lata obserwujemy trend stopniowego zaniku Panelu sterowania na rzecz aplikacji Ustawienia. Gdy któryś z zestawów ustawień przeskoczy już do nowego miejsca, to zazwyczaj nie ma powrotu. Wyjątek od tej reguły wystąpił w ostatniej kompilacji Windows 11 Insider Preview.

Microsoft wycofał się z decyzji o przekierowywaniu użytkowników z "Połączeń sieciowych" w Panelu sterowania (ncpa.cpl) do "Zaawansowanych ustawień sieciowych". Zmianę wprowadzono w kompilacji 22538 systemu Windows 11 w Dev Channel. Microsoft napisał jedynie, że dla tych, którzy tego potrzebują: znów można uzyskać bezpośredni dostęp do ncpa.cpl, co w praktyce oznacza właśnie przywrócenie dostępu do katalogu: Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Połączenia sieciowe.

Stary interfejs Panelu sterowania ulega zanikowi w ciągu ostatnich kilku lat. Użytkownicy są przekierowywani do analogicznych ustawień w nowoczesnej aplikacji Ustawienia. Większość tych nowych ustawień jest bogatsza i bardziej przejrzysta przy zachowaniu tej samej funkcjonalności. W innych przypadkach obserwujemy zjawisko znane jako dumbing down, polegające na usuwaniu bardziej zaawansowanych opcji albo ich spychaniu do miejsc trudno dostępnych czy też nieosiągalnych w normalnym interfejsie użytkownika.

Nie wiadomo, dlaczego akurat w tym przypadku nastąpił powrót do starego interfejsu. Microsoft go nie podaje, ale wśród użytkowników r/sysadmin krąży żart, że programiści z firmy zapewne nie mogli naprawić problemów z siecią na stronie w Ustawieniach, dlatego przywrócili starą stronę.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/microsoft-backpedals-on-windows-11-ncpa-control-panel-removal/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach